Anasayfa / İnsan İlişkileri / Hiçbir tartışma kazanılmaz!

Hiçbir tartışma kazanılmaz!

Bir tartışmadan en iyi sonucu almanın tek yolu vardır, o da tartışmaktan kaçınmak, hem de tıpkı çıngıraklı yılanlardan ya da deprem sırasında eski bir evde olmaktan kaçındığımız gibi. Her on tartışmadan dokuzu bittiğinde, taraflar kendilerinin haklılığından tartışmaya başlamadan önce olduklarından çok daha fazla emindir.

Tartışmalarda öfkelendiğimiz zaman, gerçek için değil, kendi hesabımıza çalışmaya başlarız.
Thomas Carlyle

* Sorun, birlikte iş yapmaya çalıştığınız kişilerle sürekli tartışıp onları aşağılamaya çalışmanızdan yada sizin aşağılanmazdan kaynaklanabilir.

* Yapılması gereken şey iletişimde olduğunuz kişilere konuşmaktan ve sözel tartışmalardan kaçınmayı öğretmek olabilir.

Eğer karşı çıkar ve tartışırsanız, bazen belli bir zafer kazanabilirsiniz, ama bu içi boş bir zafer olacaktır, çünkü bu yolla karşındakinin sempatisini asla kazanamazsınız.

Haklı, hem de çok haklı olabilirsiniz, ama iş karşınızdakinin fikrini değiştirmeye gelince büyük bir olasılıkla hiçbir şeyi değiştirmeyecektir.
Bir yanlış anlamayı ortadan kaldırmanın yolu da hiçbir zaman tartışmak değil, ancak ılımlılık, diplomasi ve karşınızdakinin bakış açısını anlamaya istek duymaktır.

Mümkün olduğu kadar iyi bir noktaya gelmek isteyen hiç kimsenin, kişisel tatmine ayıracak zamanı yoktur. Üstelik öfkesini ve öz denetimini kaybetmesinin oluşturacağı sonuçlar da bu amaç için çok zararlıdır. Yolda bir köpekle karşılaştığınızda, önce geçmek için ısırılmaktansa, ona yol vermek daha iyidir. Çünkü ısırılmanın acısını köpeği öldürmek bile geçirmez.

Anlaşmazlıkları olumlu karşılayın ve sloganı hatırlayın: İki ortak her konuda anlaşıyorsa, aralarından bir fazlalıktır. Eğer sizin düşünmediğiniz bir nokta varsa, dikkatinizin o nokta üstüne çekilmesinden hoşnutluk duyun. Belki bu anlaşmazlık, size çok büyük bir hatayı daha yapmadan düzeltme fırsatı verecektir.

İçinizden gelen ilk tepkiye asla güvenmeyin. Bir anlaşmazlık durumunda ilk doğal tepki her zaman savunmaya yöneliktir. Dikkatli olun ve ilk tepkinizi vermeden önce düşünün. Düşünmemek yararınıza değil zararınıza olabilir. Öfkenizi kontrol edin. Unutmayın, bir insanın değerini onu neyin öfkelendirdiğine bakarak anlayabilirsiniz.

Önce dinleyin. Karşınızdakine konuşma fırsatı verin, bırakın sözünü bitirsin, direnmeyin, savunmaya geçmeyin ve tartışmayın, bu sadece aranıza engeller koyar. Siz, daha yüksek anlayışsızlık duvarları yerine, anlayış köprüleri kurmaya çalışın.

Eğer senin aklın varsa, başka bir akıl sahibi ile dost ol da işlerini onunla danışarak yap. (Mevlana)

Bir anlaşma noktası arayın. Karşınızdakinin sözlerini dinledikten sonra, önce aynı fikirde olduğunuz noktaları ele alın.

Dürüst olun, Hata yaptığınız yerleri arayın ve bulduğunuzda bunu itiraf edin. Hatalarınız için özür dileyin. Bu karşınızdakinin silahlarını bırakmasını ve kendini savunmaktan vazgeçmesini sağlayacaktır.

Karşınızdakinin fikirlerini düşüneceğinize söz verin ve bunu içtenlikle yapın. Karşınızdaki haklı olabilir. Bu aşamada karşınızdakinin düşüncelerini gözden geçirmeniz, karşı çıkmakta inat edip kendinizi tartıştığınız kişin ‘ Sana söylemiştim ama dinlemedin ‘ diyebileceği bir noktada bulmaktan çok iyidir.

Karşınızdakine, gösterdiği ilgiden dolayı içtenlikle teşekkür edin. Bir konuda sizinkinden farklı fikirler ileri sürme zahmetine giren kişi, sizinle aynı şeylerle ilgileniyordur. Onları size gerçekten yardım etmek isteyen kişiler olarak düşünün, böylece karşınızda yer alan birini yanınıza çekebilirsiniz.
Eyleme geçmeyi, her iki tarafa da sorun üstüne düşünecek zaman bırakacak kadar erteleyin. O gün ya da ertesi gün yeni bir toplantı yapmayı önerin. Bu toplantıya hazırlanırken kendinize bazı sorular sorun:

 • Karşımdaki tamamen ya da kısmen haklı olabilir mi?
 • Öne sürdüğü görüşlerde doğruluk payı var mı?
 • Sorunu çözebilecek olan şey benim yaklaşımım mı?
 • Verdiğim tepki karşımdakini yanıma mı çeker yoksa benden
  daha da uzaklaşmasına mı neden olur ?
 • Tepkilerim, iyi insanların hakkımdaki görüşlerini ne şekilde etkiler?
 • Kazanırsam bunun bedeli ne olacak?
 • Sessiz kalmam anlaşmazlığın giderilmesini sağlar mı?
 • Bu zor durum benim için fırsat mı?

Opera tenoru Jan Peerce, evliliği ellinci yılına yaklaşırken şöyle demişti: ‘ Karım ve ben uzun süre önce bir anlaşma yaptık bu anlaşmaya birbirimize ne kadar kızarsak kızalım uyduk. Birimiz bağırırken, diğeri dinlemek zorunda çünkü iki insan bağırdığı zaman ortada iletişim kalmıyor ve sonuç sadece anlamsız bir gürültü oluyor.

Bir tartışmadan en iyi sonucu almanın tek yolu, tartışmaktan kaçınmaktır.

kendinigelistir.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

9 yorum

 1. siteniz sahane olmus

 2. harika bir yazı bayıldım seslice zevkle okudum doğrusu…

  daha öncede bu konuyla ilgili buna benzer yazıları araştırmıştım…

  tartışmanın çözüm olmadığını, bize yarardan çok zararı dokunduğunu, sadece kendimizi tatmin etme duygusunu karşılama sanatı gibi algılandığını anladım…

  ben bugün hiçbir ortamda tartışma yanlısı değilim…

  bilgi alışverişi olabilir başkalarının fikirlerini dinlerim bazılarını benimser fikrime uymayan düşünceleri ise tatlı bir dille muhabbet havasına dönüştürürüm…

  bu yazıyı yazan ve burada yayımlayanların emeklerine sağlık

 3. Yazı gerçekten çok güzel!
  Ellerinize sağlık.

 4. YA GERÇEKTEN HER YAZI Bİ HAYAT DERSİ VERİYO İNSANLARA!DAHA DA ÖTESİ YAŞAMADAN BU OLUMSUZLUKLARI HAYATA GARDIMIZI ALIYORUZ ADETA.ARKADAŞLARIMA TAVSİYE EDİCEM BU SİTEYİ.OKUDUKLARIMI ONLAR DA OKUSUN İSTİYORUM.

 5. “Önce dinle, sonra konuş” demişler.
  Yazı çok güzel.
  Paylaşım için teşekürler…

 6. çok güzel bir yazı…kiminle tartıştıysam büyük ölçüde zararlı çıktım.Bağırmadan, aşağılamadan, öfkelenmeden, uygun şekilde konuşmak iyi bir iletişim için şart.Tartışınca karşımızdaki kişi hemen savunmaya geçiyor.Kimse suçunu kabullenmek istemiyor ve anlaşmazlık oluşuyor.Karşımızdaki kişiyi iyi dinlemeliyiz.İyi iletişim için dinlemek şart.Haksızlık karşısında susmak ne kadar yanlışsa, haksızlık yapmamakta bi o kadar önemlidir.Karşımızdakini dinlemeden konuşmak haksızlık yapmamıza sebep olabilir.Öfkeyle kalkan zararla oturur.

 7. Herkes bu yazıyı okumalı.haklı olmak uğruna ideal sonuçlardan nasıl vazgeçiyoruz görmeli.

 8. Super gerchekden de

 9. Kanallara hergün yeni tartışma konusu çıkıyor, bugün Fatih Terim, daha da sürer bu, hiçbir zaman sevmedim sevmeyeceğim üzülmem de

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.