Anasayfa / Motive Olmak / Geliştiren Hikayeler / Gittiğin yere kendini de götürüyor musun?

Gittiğin yere kendini de götürüyor musun?

Eski zamanlardan birinde, bilge bir kişi ile arkadaşı limanda dolaşıyorlarmış. Ahşap kadırgalardan birinin üzerinde, başını ellerinin arasına almış kara kara düşünen birini görmüşler. “Bak” demiş bilgenin arkadaşı, “Bu adam dünyanın en zengin adamlarından biridir. Yapmadığı şey, gezip görmediği yer kalmamıştır. Gene de böyle mutsuzdur”. Bilge de şu cevabı vermiş: “Her gittiği yere kendini de götürüyordur da ondan…”

Dün bir danışanım çalıştığı iş yerinde mutsuz olduğunu ve başka bir yere gitmek istediğini söylediğinde aklıma bu hikâye geldi.

gittiğin yere kendini götürüyor musun

“İstersen git” dedim “Ama inan bana orası da buradan farklı olmayacak”. Dediğimi tam anlamayınca ona şu örneği verdim:

“Mesela sen 1000 liraya bir parça iş yapmak için bir işe girdin. İki gün sonra müdürün senden başka bir işi daha yapmanı rica etti. Sen de hayır diyemedin ve 1000 liraya iki iş yapmaya başladın. Bir hafta sonra çalışma arkadaşın geldi çok sıkıştığını ve yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi. Ona da peki dedin, üç iş yapmaya başladın. Sonra patronun geldi, sana “Aslansın, kaplansın” dedi ve yeni bir iş daha verdi. Ona da evet deyince 1000 liraya dört iş yapan, akşam saat onlarda işten çıkan, mutsuz ve yorgun birine dönüştün. Şimdi diyorsun ki, ben burada mutsuzum, başka bir yere gideceğim. Peki git. Hayır demeyi öğrenemediysen orada ne değişecek?

Maalesef sevgilisini veya işini değiştirince bütün hayatının değişeceğini zanneden kişiler var. Kişi bulunduğu yerde mutlu olmayı ve yaşamını yönetmeyi beceremiyorsa başka hiçbir yerde bunu başaramaz.

“Yetti artık” modunda bir yerden ayrılıyorsanız, kaçıştasınız. Dekoru değiştirseniz de kaçtığınız şey büyüyerek gelecek. Hatırlayın, siz değişirseniz dünya değişecek…

Kaynak : Hakan Arabacıoğlu /Zest Coaching Yaşam Koçu

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

2 yorum

  1. boynunda ki zincirlerden kurtulmadıktan sonra nereye gitsen faydasız.o zincirler seni takip eder duru.

  2. Özgür Bey,

    Çıkarmak lazım o zincirleri.. Ya da yönetebilmek lazım.

    Bazen çıkarmak kolay olmuyor farkındayım. Ama ele alıp, yönetilebilir.

    Buna en önce siz inanırsanız olur.. Ama çoğumuz gibi “amaaan, nerde?” derseniz, sadece şikayet eden birisi olarak kalırsınız/kalacaksınız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.