Anasayfa / manşet / Yaşamın olağanüstü olması için mükemmel olması gerekmiyor!

Yaşamın olağanüstü olması için mükemmel olması gerekmiyor!

Geçtiğimiz gün bir sohbet sırasında konu açıldı; spor yaparken vücut performansımı ölçecek profesyonel bir saat almak istediğimden bahsettim çünkü gerçekten çok istiyordum kendimi takip edebilmek için ama bi’şeyler bahane oldu almadım, alamadım. O anda karşımdaki güzel ruhlu insan dedi ki; “alma alma bende var zamanında aldım ama hiç kullanmadım sana getireyim, kısmeti senmişsin.” O an nasıl mutlu oldum ama yine insanım ya içimden şeytan geçti “acaba markası ne” diye :) Çünkü aklımda ve gönlümde 2 marka ve model vardı, biri Polar diğeri Garmin. Bugün saatim geldi, görünce yüzümde oluşan gülümsemeyi görmenizi isterdim. Almaya gitsem muhtemelen onu alırdım. Tabi sonrasında çocuk gibi herkese anlattım, sevinci paylaşmak gerek bulaştırmak gerek herkese. Ve elbette çoğu kişi dedi ki; yaa başka bir şey dileseymişsin olacakmış… Hiç sevmiyorum işte bu yorumu, hayır ben bunu diledim ve oldu. Bak ne kadar mutluyum, istemiyorum şuan başka bir şey… Saatim olsun istedim oldu. Bilmem anlatabiliyor muyum?

Evet gerçekten hiç sevmiyorum bu yorumu… Ne zaman istediğin birşey olsa, “keşke başka birşey dileseydin olurdu” derler. Oysa sonu yoktur istemenin… Şükretmeyi bilmek gerek, sadece yeterli olanı istemek gerek… Yaşadığım bu olay benim için çok değerli bir hal’di, iyi ki başka bir şey dilememişim, iyi ki bunun tam vaktiymiş ki gerçekleşmiş. “Keşke başka bir şey dileseymişim/dileseymişsin bak olacakmış” yorumu beni -söyleyenin kimliğinden bağımsız- her daim rahatsız etmiştir, kulağımı, yüreğimi, ruhumu tırmalamıştır. Yok yahu ben bunu istedim, diledim ve oldu, çok şükür. Madem Rabbim bu istediğimi onayladı, başka bir şey isterim, vaktiyse, hakettiysem onuda onaylar. Gerek yok ki açgözlülüğe, tatminsizliğe… Hem yaşamın olağanüstü olması için mükemmel olması gerekmiyor ki, varsın arada istediklerimde olmayıversin.

her şey mükemmel olmasa da olur

Aborjinlere ait olduğu söylenen bu duayı çok seviyorum, buzdolabımın üzerinde de yazılıdır hatta; “Her şey yeterli olsun! Seni ayakta tutmaya yetecek kadar güzelliklerle dolu bir yaşam diliyorum. Aydınlık bir bakış açısına sahip olmana yetecek kadar güneş diliyorum. Güneşi daha çok sevmene yetecek kadar yağmur diliyorum. Ruhunu canlı tutmana yetecek kadar mutluluk diliyorum. Yaşamdaki en küçük zevklerin daha büyükmüş gibi algılanmasına yetecek kadar acı diliyorum. İstediklerini tatmin etmeye yetecek kadar kazanç diliyorum. Sahip olduğun her şeyi takdir etmene yetecek kadar kayıp diliyorum. Son elvedayı atlatmana yetecek kadar merhaba diliyorum.

Yazan : Hülya Konar | hPozitif

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.