Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Motive Olmak
  3. İşte güne enerjik başlamanın 7 yolu :)

İşte güne enerjik başlamanın 7 yolu :)

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 6 dk okuma süresi
83 2

Yoğun yaşam tarzlarımız yüzünden çoğunlukla ne yapacağımızı bilmez halde bir çemberin içinde koşturup dururuz. Bunun sebebi mevcut bir programımızın olmaması değil; mesele bu programın ortasında çıkıveren bir zorluk yüzünden kendimizi dağılmış ve raydan çıkmış hissetmemizdir. Akıl sağlığınızı tehdit edebilecek şey her ne olursa olsun, işte güne enerjik başlamak için 7 faydalı idman! Bunların bazılarını, birini ya da herhangi bir kombinasyonunu günlük rutininize dahil edebilirsiniz. Her şekilde size büyük destek olacaklar!

1. Yataktan kalktıktan sonra bir-iki dakika gerinin. Mayo Clinic’e göre gerinmek kas esnekliğini sağlıyor ve bu da hareket kolaylığı getirerek günlük performansı artırıyor. Ayrıca sizi gevşetip tansiyonunuzu ve stresinizi rahatlatırken, kaslarınıza ve beyninize giden kan dolaşımını hızlandırıyor.

2. Farkındalığınızı artıracak düşüncelere bir dakikanızı ayırın. Gerindikten sonra birkaç derin nefes alarak solunumunuzu yavaşlatın ve ardından nasıl hissettiğinize, ne gördüğünüze ve neyin kokusunu aldığınıza yoğunlaşın. Dikkatle düşünmek sadece duyularınızı keskinleştirmekle kalmaz, farkındalığınızı ve odaklanma yeteneğinizi de artırarak sizi önünüzdeki güne hazırlar.

3. İlham veren alıntıların ya da pasajların olduğu küçük bir kitap edinin. Önünüzdeki güne uygun olabilecek bir şeyler okuyabilmek için el altında bazı ilham verici alıntılar bulundurun. Örneğin:

“Akıllı insan karşısına çıkan fırsatlardan daha fazlasını yaratandır.” – Francis Bacon

“Akarsu ile taş arasındaki meydan okumada akarsu daima kazanır – dayanıklılığı değil ama kararlılığı sayesinde.” – Buddha

Kimin günü en başından taze, cesaret dolu bir vaat taşımaz ki?

4. Her gün için gözünüzde başarı dolu bir son canlandırın. O gün neyi başarmak istiyorsanız gözden geçirin ve onun iyi sonuçlandığını hayal edin. Elbette daima çözülmesi gereken küçük teknik aksaklıklar olacaktır, bu yüzden yolunuza çıkan her şeyle iyi bir şekilde baş ettiğinizi düşünün. Hayal etmek, karşınıza neler çıkabileceğini görmenin harika bir yoludur ve sizi her türlü olasılığa karşı uyarır. Gerçekten de araştırmalar, belli olaylar karşısında verilen hem fiziksel hem psikolojik tepkilerin hayal etme ile önemli ölçüde iyileştiğini ortaya koymuştur. Bu avantajdan faydalanın!

enerjik-gune-basla

5. Şükretmek için bir dakikanızı ayırın. Hayatınızda iyi giden şeylere teşekkür edin – sağlığınıza, ailenize, karşınıza çıkan fırsatlara ve hayatınızda iyi olan her şeye. Sahip olduklarınızı takdir ederseniz, bir şekilde bunların daha fazlası karşınıza çıkacaktır. Aynı şekilde, araştırmalar gösteriyor ki şükran duygusu, gün boyu daha olumlu bir ruh hali ve sağlık hissi yaşamanıza yardımcı olabiliyor.

6. İçinizde olabilecek her türlü olumsuz düşünceden ya da nefretten kurtulun. Birine karşı kötü duygular ya da olumsuzluk barındırmanın sizi sadece aşağı çekeceğini ve en iyi durumda olmaktan alıkoyacağını bilin. Zihninizi temiz tutmak yaratıcılığa ve gün içinde başarmak istediğiniz tüm verimli şeylere yer açar.

Bir şeyi salıvermek ya da başkalarını affetmek kalbiniz için de iyidir. Journal of Behavioral Medicine’de (Davranışçı Tıp Dergisi) yayınlanan bir araştırmada, affetmenin ve salıvermenin stresin azalmasının yanı sıra daha düşük bir kalp atış hızıyla ve tansiyonla ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Sağlıklı bir kalp ve zihne sahip olmak da kesinlikle kişinin günlük toplam performansını etkileyen etmenlerdir.

7. Sizi motive edecek olumlu bir kişisel ifade bulun. Size uyan ve yapabileceğinizin en iyisini yapma ilhamı verecek bir slogan ya da deyim icat edin. “Her fırsatta olumlu bir fark yaratmaya gayret ediyorum,” ya da “Güçlükler büyümeme yardım ediyor” gibi bir şey olabilir. Olumlu ifadeler, (elbette, gerçekçi olanların) daha iyi performans göstermenizi ve üretken bir zihin yapısına sahip olmanızı destekleyen bilinçaltınızı programlamak için harika bir araçtır.

Pek çok atletin, oyuncunun, iş dünyasından insanın ve politikacının da doğrulayacağı gibi, kendinizi göstermek için kullanabileceğiniz pek çok küçük teknik var – bunlar güne olumlu ve enerjik bir başlangıç yapmanız için. Peki, neden her güne bu faydalı küçük idmanlarla başlamıyorsunuz?

Kaynak : Marjinal Bülten

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar