Anasayfa / Başarı Yazıları / Sadece İsteyince Olmuyormuş

Sadece İsteyince Olmuyormuş

Duraklar dolup taşıyor, bizler itiş kakış… Yorgunuz, havasızız… Bir kere adapte olduk mu kimse bizi yerimizden kıpırdatamıyor. İstiyoruz. Her şeyi istiyoruz. O kadar çok istiyoruz ki bir süre sonra neden istediğimizi hatta neyi istediğimizi bile unutuyoruz. Ama bu olduğumuz noktadan ayrılmamıza engel olmuyor. Gelecek, diyoruz, olacak, sevecek, gidecek, bilecek, başlayacak, bitecek, çıkacak, soracak, bakacak, kalacak…

Peki sonuç?

Durun durun beni yanlış anladınız! İstediğin şeyleri geride bırak demek istemiyorum. Aslında tamamen “isteyince olmuyormuş” diyorum. Çok istersen olur zırvalamalarını duyma artık diyorum. İçinden geçen şarkı o an radyoda çalmaya başlayınca “tüh ya keşke başka bir şey isteseymişim” demeye bir son ver diyorum.

istemek yetmiyormuş

İsteme demiyorum, hobi olarak yine iste ama sadece isteyince olmuyor diyorum. Hep bekliyoruz, ha oldu ha olacak… Hep istiyoruz, ha geldi ha gelecek… Ama sormuyoruz ki istediğimiz şeye sahip olmak için ne yapıyoruz?

Ya da istediğimiz şey neden gerçekleşsin ki? Ne kadar hak ediyoruz ki olmayınca kahrediyoruz?

Bazen insanlar gerçeği duymak istemezler çünkü sanrıları yıkılsın istemezler. | F. Nietzsche

Fark et, fark at! Kurnazlığı bir kenara bırakacak olursak, biz ne yaptık ki ne bekliyoruz? Korkma sor kendine! Kabul edelim ki o hayranlıkla izlediğimiz kahramanlar, istemekten çok daha fazlasını yaptılar.

Sordular;

*Gerçekten ne istiyorum?

*İstediğim şey neden gerçekleşsin ki? (Hak ediyor muyum?)

*Diyelim ki her şey istediğim gibi oldu. Bu bana ne sağlayacak?

Formül basit:

İste, sorgula, sağlama yap!

İşte bu kadar basit, bir o kadar da gerçek…

Yazan : Tugce Gucnar Kengil | E-Koc

Hakkında Tuğçe GÜÇNAR KENGİL

Uludağ Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü tamamladıktan sonra kariyerimde İşe Alım ve Kariyer Yönetimi alanına yöneldim. İnsanlarda hem işe alım süreçlerinde hem kariyer gelişim serüvenlerinde gördüğüm içsel sorgulama ve sürekli arayış halleri beni koçluk alanına yöneltti. Para kazanırken de mutlu olunabilmeli diye düşünürken kendimi Sola Unitas Akademi’de buldum. Koçluk eğitimlerine başlayarak Yaşam, Öğrenci ve İlişki Koçluğu alanlarındaki eğitim ve çalışmalarıma halen devam etmekteyim. “Sen değiş dünya değişsin” inancıyla oluşturduğum blog sayfamda insana dair yazılarımı paylaşmanın yanı sıra henüz basılmamış bir kitabım ve tasarı aşamasında yazılmayı bekleyen 2. kitabımın heyecanıyla yaşamaya devam ediyorum.