Anasayfa / Motive Olmak / Hayata pozitif bak!

Hayata pozitif bak!

Hayatın mükemmel olmadığını hepimiz biliyoruz. Her zaman çıkışlar ve inişler,önceden görülmeyen engeller olacaktır. Hoşunuza gitse de gitmese de, bu yüzden kendimizi mutsuz hissetsek de bu böyledır. Yaşamımızda beliren ve önceden kestiremediğimiz olaylar için hiçbir şey yapamayız ama en azından bunlarla başa çıkabilmek için bir şeyler yapabiliriz.  Olumlu düşünmenin faydalarını sık sık duyarız ama bunu uygulamak her zaman kolay değildir. Sıkıntılı bir durumda bile nasıl pozitif düşünceler geliştirebileceğinizi biliyor musunuz? İşte bunun 9 yolu:

1) Kendinize doğru soruyu sorun: Kötümser kişi zor bir durumda kendine “Bu neden benim başıma geldi?” diye sorar, iyimser kişi ise “Bundan ne ders çıkarabilirim?” diye…

2) Çevrenizi pozitif kılın: Yani, sizi motive eden insanlarla daha fazla zaman geçirin; yapıcı ve öğretici okumaları artırın.

3) Şükredin: Sahip olduklarınıza şükretmek, pozitif düşünmenizi kolaylaştırır.

4) Fiziksel görünümünüze önem verin: Görünümünüze ve sağlığınıza verdiğiniz önem, pozitif düşünme yeteneğinizi pekiştirir.

pozitif-dusunce

5) Güne iyimser başlayın: Sabah güne nasıl başlarsanız, öyle gider. İyi bir kahvaltı ve biraz spor yaparak başladığınız bir günün kötü geçme olasılığı düşük olur.

6) Çözüme odaklanın: Negatif düşünceyi besleyen en önemli etmenlerden biri bir sorunun karşısında durup hiçbir şey yapmamaktır. Kat etmeniz gereken yol ne kadar uzun olursa olsun, her gün küçük adımlarla çözüme yaklaşın.

7) Endişelerinizi azaltın: Endişe, en yıkıcı duygulardan biridir. Gerçeklikle kurduğunuz sıkı bağlar, yersiz endişelerden kurtulmanıza yardım eder.

8) Mükemmelliğe saplanıp kalmayın: Mükemmel olma saplantısı, insanı pozitif düşünceden uzaklaştırır. İnsanüstü standartlar ve hedefler, gerçek hedefinizden uzaklaşmanıza neden olur. Bundan kurtulun.

9) Kendinize vazgeçmemeyi hatırlatın: Sürdürülebilir uygulamalar, olumlu düşüncenin olmazsa olmazıdır. Yukarıdakileri sürekli olarak uyguladığınıza emin olun, bunları zaman zaman kendinize hatırlatın.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.