Anasayfa / İnsan İlişkileri / Soruna Değil, Çözüme Odaklanın!!!

Soruna Değil, Çözüme Odaklanın!!!

Düsünmek dedigimiz sey aslında bir dizi soru sorup cevaplamak… Bizim aslında her an yaptıgımız sey sorular sorup, o soruların cevabını beklemek yada aramak. O halde, yasamımızın kalitesini arttırmak istiyorsak kendi kendimize sormayı adet edindigimiz soruları degistirmek zorundayız.

Yapılan arastırmalarda basarılı gözüken insanla basarısız insanlar arasındaki fark; Basarılı insanların daha iyi sorular sormaları, dolayısıyla daha iyi cevaplar almaları. Aynı zamanda insanların yasam kalitelerindeki fark, sürekli sordukları sorular arasındaki farktan gelir.

Özürlü insanların güçlü sorular sorarak belli alanlarda uzmanlasarak, saglıklı insanlardan çok daha basarılı sonuçlar elde ettiklerini görmüssünüzdür. Neden ben tanrım? Ne yararı var? Denemeye ne gerek var?  sorularını sormak yerine, bu durumu nasıl kullanabilirim? Beni sınırlıyormus gibi gözüken özrüme ragmen, baskalarının hayatlarına nasıl katkıda bulunabilirim? sorularını sordukları için sınırlarını asarak basarıyı yakalayabilmislerdir.  Sordugumuz sorular aynı zamanda bizim sınırlarımızı da belirler. Hayatımızdaki bütün sınırlarımızı kendi kendimize sordugumuz sorular belirler, iliskilerimizden gelirimize, yeteneklerimize kadar.

Sorular, bilinçaltımızın dileklerimizi yerine getirmesine izin veren sihirli birer araçtır. O yüzden soru sorarken dikkatli olmalıyız. Bilinçaltımız sordugumuz soruları birer emir olarak algılar. Ve cevabını bulmak için otomatik bir program baslatır. Bilinçaltı olumsuz ?me, -ma eklerini algılamaz. Bunu yapmamalıyım? Dediginizde bilinçaltı bunu yapmak istediginiz bir seymis gibi algılar ve bunu yapmanız için elinden geleni yapar. Bu yüzden yapmak istemedigimiz seylere degil, yapmak istedigimiz seylere odaklanmalıyız. Yalnız sordugumuz sorular degil, sormadıgımız sorularda hayatımızı etkiler. Sordugumuz sorular bizim odak noktamızı belirler.

Karsınıza çıkan her türlü sorun için kullanabileceginiz, sizi probleme degil çözüme odaklayacak olan soruları asagıda bulabilirsiniz. Bu sorular sizi soruna degil, çözüme odaklayacaktır. Tabiiki kullanırsanız.

Problem çözen sorular:

1-      Bu Problemin harika yanı nedir?
2-      Neler henüz mükemmel degil?
3-      Bunu istedigim hale getirmek için neleri yapmaya istekliyim?
4-      Bunu istedigim hale getirmek için neleri yapmamaya istekliyim?
5-      Bunu istedigim hale getirmek için gerekenleri yaparken bu süreci nasıl zevkli kılabilirim? 

O zaman bütün bunlardan çıkan sonuç, sürekli olarak sizi güçlendiren soruları sormakla ilgili alıskanlık kazanmanız gerekir.

Özellikle kriz anlarında güçlendirici soruları sormak gerekir.

Her sabah uyandıgımızda kendi kendimize otomatik olarak sorular sorarız. İse gitmek zorunda mıyım? İsyerinde ne tür zorluklar beni bekliyor? Acaba trafik ne kadar kötü? sorularını sormak yerine, sabahları asagıdaki soruları sorarak nasıl bir gün geçireceginizi belirleyebilirsiniz. Unutmayın sorularınızın kalitesi gününüzün kalitesini belirleyecektir. Bu yazıyı okuyup geçenlerden olacagınızı sanmıyorum. Kendi kendine kazık atacak tiplerden degilseniz, bu soruları not alın ve sabahları kendi kendinize sorarak yasamınızda bir fark yaratın. Bunu bugün yapın. Ertelemeyin.

Güçlendiren sabah soruları

1-      Şu anda hayatımda beni mutlu eden şey ne?
2-      Şu anda hayatımda bana heyecan veren şey ne?
3-      Şu anda hayatımda neyden gurur duyuyorum?
4-      Şu anda hayatımda neye minnet duyuyorum?
5-      Şu anda hayatımda en çok neyden zevk alıyorum?
6-      Şu anda hayatımda adanmıs oldugum şey ne?
7-      Kimleri seviyorum? Kimler beni seviyor? 
Bu soruların her birine birkaç cevap bulmaya çalısın. Eger bir cevap gelmezse, ne olabilirdi kelimesini ekleyin. Örnegin, su anda hayatımda mutlu eden bir sey olsaydı, ne olabilirdi?

Yasamınızda gerçek anlamda bir degisiklik yaratmak istiyorsanız, bireysel gelisiminiz için bu soruları sormayı alıskanlık haline getirin.bir süre sonra bu soruların alıskanlıkla otomatik olarak çıktıgını göreceksiniz.

Unutmayın ki problemler, biz onları problem olarak gördügümüz için vardır. Bir problemle karsılastıgımızda dogru soruları sorarak, probleme degil çözüme odaklanabiliriz. Basarılı gözüken bir insanla, basarısız bir insanlar arasındaki bir diger fark da; basarısız insanlar probleme takılır kalırlar. Problem onların odak noktası olur. Basarılı insanlarsa, problemle karsılastıgında dogru soruları sorarak hemen çözüme odaklanırlar. Bu durumu nasıl tersine çevirebilirim? Bu durumdan nasıl yararlanabilirim? Bu durumdan ne ögrenebilirim? Soruları bizi direk çözüme odaklayacaktır. Yapmamız gereken sadece soruyu sormak. Cevabını bilmek zorunda bile degilsiniz. Sadece dogru soruyu sormanız odak noktanızı degistirecek ve çözüm kendiliginden gelecektir.

Eger yasamınızın kontrolünü elinize almak ve iç motivasyonunuzu kontrol edebilmek ve digerlerini motive etmenin stratejilerini ögrenmek isterseniz…

Kisisel Gelisim yolculugunuzda güçlendiren soruların yasamınızda bir fark yaratması ve çözüm odaklı olabilmeniz dilegiyle…
Erkan ŞENOL

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.