Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Başarı fırsatı sevmekten geçiyor

Başarı fırsatı sevmekten geçiyor

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
7 2

Bir kişi, yaptığınız işi sevmelisiniz, demişti; ama bu, doğru olmak zorunda değil. Doğru olan, fırsatı sevmeniz gerektiğidir. Yaşam, gelecek, sağlık, başarı ve servet yaratma fırsatı. Birinin kapısını çalmak, yapmayı sevdiğiniz bir iş olmayabilir; ama o kapının arkasında neler olabileceğini öğrenme fırsatını seversiniz. Örneğin, adamın biri, “Hendek kazıyorum. Hendek kazmayı sevmeli miyim?” diyor. Yanıt şudur: “Hendek kazmayı sevmeniz gerekmiyor; ama bu, başarı merdivenindeki ilk adımınızsa, ‘Birinin bana hendek kazma fırsatı verdiğine seviniyorum; bu işi öyle iyi yapacağım ki buralarda fazla uzun kalmayacağım’ dersiniz.”

Başlangıçta hata yapmanıza ve daha önce hiç bilmediğiniz yeni bir disipline uyum sağlamanın biraz zevksiz olmasına rağmen, bir şey bulduğunuz için heveslenebilirsiniz. Sevmek zorunda değilsiniz; tek yapmanız gereken, fırsata ve size iyi haberi getiren, sizi bulan kişiye minnet duymayı öğrenmektir.

Sizin kendinize inanmanızdan önce size inanan kişiye minnettar olun. “Bak, ben yapabiliyorsam sen de yapabilirsin” diyen insana teşekkür edin.

firsati-sevmek

Yeni fırsatla birlikte sunulan disiplinlere dört elle sarılırsanız, çok geçmeden özgüveninizin artmaya başladığını, şüpheci olmaktan kurtulup inançlı biri haline geldiğinizi göreceksiniz. Kısa süre sonra dışarı çıkıp insanlarla diyalog kurduğunuzda, bunun dünyadaki en heyecan verici fırsat olduğunu anlayacaksınız. Tanıştığınız her insan bir fırsat; daha ne olabilir ki? Sınırsız! Belki de ömür boyu arkadaş olacaksınız. Bir sonraki kişi, emekliliğe açık kapı olabilir. Bir sonraki, gelecekteki yıllar boyunca iş arkadaşınız olarak kalabilir. Bu, çok büyük ve uzun vadeli bir fırsattır. Ve kimi zaman daha başlangıçta, ilk adımlarımızı atarken, fırsatın ne kadar büyük olduğunu her zaman algılayamayız.

Öyleyse, pes etmeden ya da cesaretiniz kırılmadan önce, başarının temelini tamamıyla uzun vadeli bağlılık, inanç, disiplin, tutum ve yolunuza çıkabilecek birkaç sıçrama taşı oluşturur. Şu anda üzerinde durduğunuz taşı sevmeyebilirsiniz; ama gelecekte büyük fırsatlar yaratacak taşlardan biri olduğu kesindir.

Kaynak : Marjinal

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar