Anasayfa / Kadınlar / Her kadın anne olmak zorunda değil mi?

Her kadın anne olmak zorunda değil mi?

Kadın için anne olmak çok önemli.

Toplumumuz için kadınların anne olması çok önemli.

Bunun için kesinlikle evlenmesi gerekli.

Belli bir yaştan sonra evlenmemişse, dedikodu malzemesi.

Yazıklar, vahh vahh’lar, evde kaldı’lar…

İşte bu yüzden, evlenip çocuğu olmayan kadının çilesi. Çocuk yapmak istemeyen kadının maruz kaldığı sorular silsilesi. Suçluluk duygusu. Doğal yolla hamile kalamayan evli çiftlerin çocuk yapmak için çektiği çileler, manevi baskılar, altına girdiği maddi yükler dahası..

Bir kadın anne olmuyorsa, ol-a-mıyorsa, olmak istemiyorsa, orada yanlış birşey vardır, toplumun onay vermediği.

Kadının işine odaklanmasını, ve çocuk yapmak yerine, rahmini, rahmindeki enerjisini başka bir şekilde üreterek kullanmasını toplum bilinci algılamıyor. Bir kadın nasıl çocuk istemez ki diye soruluyor. Hadi canım, koca bulamadı, böyle bahanelere sığınıyor deniliyor. Çocuğun olunca anlarsın deniliyor. Çocuğum olmadan ben bir hiçmişim diyor ebeveynler. Çocuk yapmasam ne yapardım ki bu hayatta deniliyor.

Bazı kadınlar ise, çocuk doğurduktan sonra, kendine vakit ayıramamaktan, yeteri kadar iyi anne olup olmadıklarını sorgulamaktan dolayı suçluluk duygusu yaşıyorlar.

Ama kimse bu kadınları anlamaya yanaşmıyor.

uvey-anne-hikayeleri

Her kadın anne olmak zorunda değil. Bir kadın çocuk yapmak zorunda değil. Bir kadının çocuk yapmak istememesi anormal değil. Üretkenliğini işine vermesi, başka uğraşlarda hayat bulması, hayatını başka bir şeye adaması hiç yanlış değil.

Ama işte, bu kadınlar yalnız hissediyorlar. Dertlerini anlatamıyorlar. Toplumun kadından beklediği ve onayladığı tek kimlik olan anneliği seçmeyi tercih etmemiş olmanın da gayet normal olduğunu başkalarına, çevrelerine, ailelerine anlatamıyorlar. Bu yüzden de çok yalnız hissediyorlar.

Rahim, sadece çocuk doğurmak için yok bedenlerimizde. Aslında işte tam da bu yüzden, çocuk doğurmuş olan kadınların rahimlerinin en küçük bir hastalıkta tamamen alınmasının da normal olması hiç normal değil. Sağlık sektöründeki çoğu kişinin gözden kaçırdığı bir nokta.

Rahim sadece çocuk doğurmak için değil, üretkenliğin, doğurganlığın sembolü. Çocuk, fikir, proje, ya da başka bir şey. Bir kadın ürettiği sürece, doğurduğu sürece, bir çocuğu, bir fikri ya da bir düşünceyi, rahminin işlevini sürdürüyor demektir. Kadın bir toplumda var olduğu sürece, ürettiği sürece, toplumlar aydınlanmaya devam edecektir. Özellikle kadın ürettiği sürece.

Ve bu asla bir çocuk olmak zorunda değil.

Kadının rahmi üretkenliğinin sembolüdür, doğurmak istediği…

Yazan : Esra Paça – Mobius Danışmanlık

Hakkında Esra PAÇA

Esra Paça, herşeyden önce bir kadın olarak, İstanbul’da doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Finans bölümününden birincilikle mezun oldu, daha sonra İngiltere’de Essex Üniversitesi’nden Uluslararası Yönetim dalında yüksek lisans diplomasını alıp Türkiye’ye döndü. Aldığı Bireysel Gelişim eğitimlerinden sonra Mobius Danışmanlık isimli kendi şirketini kurdu. Halen “önce kadın” Eğitimleri’yle, ataerkil dünyada, kadın gücünü, kadınlara hatırlatmayı hedeflediği eğitimler vermektedir.