Anasayfa / manşet / Beni neler mutlu eder?

Beni neler mutlu eder?

Değişim hayatın vazgeçilmezlerinden biri. “Aman olmasın” dediğimiz anda bile değişmeyecek bir hayatı değişecek bir hayatla değiştiriyoruz halbuki.. Hayatta bir çok zorlu deneyimin üstesinden gelebilsek de sıra “beni neler mutlu eder?” sorusunu yanıtlamaya geldiğinde zorlanırız. Sizce, insanlar “beni neler mutlu eder?” sorusuna yanıt vermekte neden bu kadar çok zorlanırlar. Hatta “beni neler mutlu eder?” şeklindeki basit bir soruya yanıt bulunabilmesi için meditasyon, koçluk gibi bir sürü sistemler yaratılmıştır.

Evet, gerçekten de “Beni neler mutlu eder?” sorusunun zorluğu, “evet” ya da “hayır” şeklinde kolayca yanıtlanamamasından değil, verilecek yanıtın başımıza bir sürü iş açacak olmasından kaynaklanır. Çünkü “beni neler mutlu eder?” sorusuna yanıt vermeye başladığımızda “DEĞİŞİM” kaçınılmaz olacaktır.

Değişim, en korkulu rüyalarımızdan biridir. Çünkü, yıllarca iğne oyası gibi ince ince yapılandırdığımız yaşam kulesinin kağıttan yapılmış olduğunu fark etmemizi sağlar. Bu gerçekle yüzleşmek her yiğidin harcı değildir. Sahip olduklarımıza tutunmak, onları bir türlü bırakmamak daha kolay gelir. Hatta sahip olduklarımıza o kadar çok sahip çıkarız ki etik olmayan davranışlarda bulunmayı bile seçmiş olabiliriz. Bu da başkalarının acı çekmesi anlamına gelir ki, gerçek mutluluk başkalarının acı çekmemesini istemekten geçer. Aslında en derinden böyle bir tanımdan haberimiz vardır. Sadece sahip olduklarımıza tutunmak adına seçtiğimiz korkunç adımlarla yüzleşmek istemeyiz.

beni neler mutlu eder

İnsanın kendi kendisini düşünmesi kötü bir şey değildir. Sadece bunu bilgece yapmanın yolları araştırılmalıdır. Mesela kişi hayat yolunda dürüst adımlar atarak ilerlemeyi seçtiğinde sonuç her zaman güzel olacaktır. Bu şekilde kişisinin hem kendisi hem de etrafındaki insanlar bu güzel sonuçtan faydalanacaklardır. Belki de artık “Beni neler mutlu eder?” sorusunu sormaya gerek kalmayacaktır.

Her daim sevgi ve ışıkla..

Yazan : Sibel Kavunoğlu | Milliyet Blog

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

2 yorum

  1. Peki gerçekten bizi ne mutlu eder?

    Çünkü bazı insanlar tanıyorum ne yaparsan yap mutlu olamıyor. Bunu değiştirmek mümkün değil gibi de duruyor..

  2. neden sahip olduklarımızla mutlu olamıyoruz?! :(

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.