Anasayfa / İnsan İlişkileri / Eskilerden Hayat Dersi…

Eskilerden Hayat Dersi…

Yıllar önce bu yazıyı okuduğumda çok hoşuma gitmişti. Sonra milattan önceki dönemde, bir bilge tarafından söylendiğini öğrendiğimde beynimde şimşekler çaktı. Çünkü “insanlığın tüm birikimlerine rağmen aslolanın asla değişmeyeceğini” çok iyi açıklayan bir yazıydı. Evet, kendi içinde ve hayatında mutluluğu ve huzuru arayanları mutlu edebilecek tek şey; onların neye yada nelere sahip oldukları değil, hayata yaklaşımlarının ne olduğuydu. İşte hayata karşı yaklaşıma dair mükemmel bir rehber…

Eski Bir Tapınak Yazıtı

Gürültü, patırtının ortasında sükunetle dolaş; sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutma. Başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe herkesle dost olaya çalış. Sana bir kötülük yapıldığında verebileceğin en iyi karşılık unutmak olsun.

Bağışla ve unut. Ama kimseye teslim olma, içten ol; telaşsız, kısa ve açık seçik konuş. Başkalarına da kulak ver. Aptal ve cahil oldukları zaman bile dinle onları; çünkü dünyada herkesin anlatacak bir öyküsü vardır.

Yalnız planların değil,başarılarının da tadını çıkarmaya çalış. İşinle ne kadar küçük olursa olsun ilgilen; hayattaki dayanağın odur. Seveceğin bir iş seçersen, yaşamında bir an bile çalışmış ve yorulmuş olmazsın. İşini öyle sev ki, başarıların, bedenini ve yüreğini güçlendirirken verdiklerinle de yepyeni hayatlar başlatmış olacaksın.

Olduğun gibi görün ve göründüğün gibi ol. Sevmediğin zaman sever gibi yapma. Çevrene önerilerde bulun ama hükmetme. İnsanları yargılarsan onları sevmeye zamanın kalmaz. Ve unutma ki, insanlığın yüzyıllardır öğrendikleri, sonsuz uzunlukta bir kumsaldaki tek bir kum taneciğinden daha fazla değildir.

Aşka burun kıvırma sakın; onu küçümsersen sen de besinsiz kalırsın, küçülürsün. O yoğun sevgi çöl ortasındaki yemyeşil bir bahçe gibidir. O bahçeye layık bir bahçıvan olabilmek için her bitkinin sürekli bakıma ihtiyacı olduğunu unutma.

Kaybetmeyi ahlaksız bir kazanca tercih et. İlkinin acısı bir an, ötekinin vicdan azabı bir ömür boyu sürer. Bazı idealler o kadar değerlidir ki, o yolda mağlup olman bile zafer sayılır. Bu dünyada bırakabileceğin en iyi miras dürüstlüktür.

Yılların geçmesine öfkelenme; geçliğine yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe.
Yapamayacağın şeylerin yapabileceklerini engellemesine izin verme. Rüzgarın yönünü değiştiremediğin zaman, yelkenlerini rüzgara göre ayarla. Çünkü dünya, karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir. Arasıra isyana yönelecek olsan da hatırla ki, evreni yargılamak imkansızdır. Onun için kavgalarını sürdürürken bile kendi kendinle barış içinde ol.

Hatırlarmısın doğduğun zamanları: Sen ağlarken herkes seviçle gülüşüyordu. Öyle bir ömür geçir ki, herkes ağlasın öldüğünde, sen mutlulukla gülümse. Sabırlı, sevecen, erdemli ol. Eninde sonunda bütün servetin sensin. Görmeye çalış ki, bütün pisliğine ve kalleşliğine rağmen dünya yine de insanoğlunun biricik güzel mekanıdır.

Kaynak : Xsentus (İ. Ö. IX. yüzyıl)

Hakkında Dr. Mustafa KURT

İzmir'de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi İktisat bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Aynı üniversitede başladığı yüksek lisans programını 2000 yılında tamamlayıp İstanbul Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Organizasyon ABD dalında doktora programına devam etti. Daha sonra Kocatepe Üniversitesi'nde göreve başlayarak doktora derecesini bu üniversiteden aldı. 2008-2009 yıllarında post doktora programı kapsamında University of Bradford, School of Management'ta çalışmalarını sürdürdü. 2009 yılında Türkiye’ye dönerek doçent oldu. Halen The University of York, The York Management School’da misafir araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Bilgi yönetimi, kurumsal teori, işletmecilik tarihi ve yönetim danışmanlığı konularında çalışmalar yapmaktadır.

21 yorum

 1. Daha ne olsun işte insan budur. Dediğiniz gibi tarihten beri belli. insan tarifi hiç değişmemiş. insanın değerleri ve erdemleri .

 2. H.Burak ÖZOVACI

  basit gibi gorunen aslında hayatın ta kendisi olan guzel bir yazı. burda yazanlar insanlıgın tarihi boyunca hayatlarında gordukleri birikimin ve hayat tecrubesinin eseridir. insanlık devam ettigi surece bu yazı hukmunu surecektir…

 3. MEVLANA XSENTUS’dan etkilenmiş olmasın tıpkı onun öğretileri…

 4. çok beğendim teşekkürler

 5. çok güzel bir yazı paylaştığınız için teşekkürler…

 6. Eskilerden hayat dersleri geçmişten bir hikaye diye okumaya başladım. fakat bugün aradığım herşey bu yazıda var. Arkadaşımızın dediği gibi insanlık devam ettiği sürece bu yazı geçerli olacaktır. Herkes bu yazıyı güncel bir yere koyup okusa mutlak faydasını görecektir. Sevgiyle kalın…

 7. Paylaşım için teşekkürler. çok güzel öğütler var..

 8. Yazının her kelimesinde insan kendini sorgulamadan edemiyor.

 9. ama biliyoruzki insan oglunun artık biricik mekanı dünya degildir.. siz baki olanı fani olana tercih etmeyiniz.

 10. gerçekten beni çok etkiledi

 11. gerçekten çok faydalı bilgiler teşekkür ederiz…

 12. yazıyı cok begendim gercekten bir insanda olması gereken en guzel ozellikleri vermiş. bizimle paylaştıgınız için teşekkuler. ayrıca sitenizi cok begeniyorum cok yararlı bi site…
  Edıtorun Notu: Bız de Pınar Hanım gıbı duyarlı ızleyıcılerımıze tesekkur ederız.

 13. Olduğun gibi görün ve göründüğün gibi ol. ??
  Mevlana Cümlesi = Ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol??

  O zaman bu söz Mevlana’ya ait değil..:( :(

  …Rüzgarın yönünü değiştiremediğin zaman, yelkenlerini rüzgara göre ayarla. Çünkü dünya, karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir…

  Milattan Önce Gemi Var mıydı?

 14. Bu yazı 1991 yılında elime geçmişti.. o zamanlar arkadaşlarla ezberlemiştik … şimdi tekrar Karşılaşınca sevindim…

 15. Mükemmel bir yazıydı…
  Paylaşım için teşekkürler!

 16. Harika bir yazıydı….allah razı olsun

 17. Helal olsun size…….allah sizin gibilerine yardı etsin inşallah

 18. Mukemmel bir yazi emeginize saglik

 19. Çok güzel bi yazı. Elinize emeğinize sağlık.
  Helal olsun ya …

 20. Yazı cok guzel paylasım ıcın tesekurler

 21. süper yaaaaaa

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.