Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. “APTAL PUMA” olmayın!

“APTAL PUMA” olmayın!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 4 dk okuma süresi
106 3

Puma sadece çevik bir hayvan değil, aynı zamanda da zeki. Çünkü doğada sadece puma av için ne kadar koşacağını yakalayacağı hayvanın cüssesine göre karar veriyor. Bu yüzden ’kar-zarar’ hesabı yapmadan hareket edenlere aptal puma deniyor. Enerjinizi fayda hesabına göre sarfetmenin en büyük kazancı da mutluluk ve başarınızdaki artış… Hangimiz zaman zaman hayatımızdan şikayetçi olmadık, hep bir şeylerin eksikliğinden yakınmadık ki ?

Bir şeylerin eksik yada yetersiz olduğunu düşündüğümüz zamanlarda, çoğunlukla başka bir şeylerin fazlalığını göz ardı ederiz. Bu “şey”ler bizim engellerimiz oluvermişlerdir bile.

Bir yerlere yada işlere yetişememekten yakınırken, zamanımızın çoğunu düzensiz uykularımızla, uzun telefon konuşmalarımızla, gereksiz ve bize fayda sağlamayan birçok eylemle, ziyan ettiğimizi fark etmeyiz.

Eşimizle yeterince ilgilenmediğimiz için bozulan ilişkimizde, çocuğumuza veya arkadaşlarımıza bağımlılığımızın farkına bile varmadığımız olur.

Bir gününüzü şöyle bir gözden geçirin. Yaptıklarınızın ne kadarı size gerçekten bir yarar sağlayacak? Gereksiz zamanlar, uğraşlar, düşünceler hatta duygular sizi ne kadar engelliyor? Zamanınızı, zihninizi yada enerjinizi nerelerde harcıyorsunuz?

Örneğin sevmediğiniz patronunuza kafayı takıp, gününüzün, enerjinizin, zihninizin, duygularınızın ve mutluluğunuzun ne kadarını müsrifçe harcıyorsunuz. Veya kaynananızın size söylediklerini düşünerek, konuşarak ne kadar zaman, enerji ve mutluluk harcıyorsunuz. Ya bitmek bilmeyen telefon konuşmaları gücünüzden ne kadar götürüyor, aklınızı ne kadar karıştırıyor. Sırf çöpü kapıya koymayı sürekli unuttuğunuz için kaç kere kapı çalınca işinizi yarım bırakıp döndüğünüzde en baştan başladınız. Bilgisayarda gereksiz mailleri okumaya dalıp kaç kez eşinizi aramayı akşam için haber vermeyi unuttunuz. Ardından kaç kez kafam karışık toplayamıyorum diye hayıflandınız.

Örnekler saymakla bitmez. Birçoğumuz benzeri durumlardan sık sık yakınırız. Ama nasıl baş edeceğimizi bilemeyiz.

Hiç yaşamınızın sadeleştirilmesi gerektiğini düşündünüz mü? Gereksiz ve faydasız olanları azaltarak veya hayatınızdan çıkararak neler kazanacağınızın hesabını yaptınız mı?

Belki de birçoğumuzun daha iyi yaşamak adına atacağı ilk adım için anahtar sözcük “sadeleşmek”tir. Zamanda sadeleşmek, düşüncede sadeleşmek, ilişkilerde, duygularda ve eylemlerde sadeleşmek!

Bunu nasıl yapacağız? Çok basit. Faydaları , kazançları hesaplayarak. Bize faydası olmayan her türlü zamandan, düşünceden, duygu ve eylemden uzaklaşarak. Kısaca sahip olduklarımızı “boşa” harcamayarak.

Doğada avını yakalamak için kar-zarar hesabı yapan tek hayvan pumadır. Pumalar avlarının onların öğün ihtiyaçlarını karşılama durumlarını hesaplayarak peşinden koşarlar. Örneğin bir öğünlük bir tavşan için yüz metre koşarken, 2-3 öğünlük bir geyik için 1 kilometre koşabilirler. İş hayatında da “puma” örnek alınır ve az kazanç peşinde çok emek, para ve zaman kaybedilmesi de “aptal puma sendromu” diye adlandırılır.

İş hayatı dışında da , kişisel alanımızda, günlük yaşamımızda bizler de “aptal puma” olmayı seçmezsek, kazançlarımız oranında zamanımız, zihnimizi, duygularımızı harcamayı başarırsak, hem daha sade hem de daha verimli bir yaşama, dolayısıyla şikayetsiz, huzurlu, tatminkar bir yaşama kavuşuruz.

Enerjimizi yaşamımızdaki fayda hesabına göre sarfetmenin en büyük kazancı da mutluluğumuzdaki artış, memnuniyetsizlikteki azalış olacaktır.

Sadece “akıllı puma” olmayı seçmek yeterli…. 

Yazan : Fatoş Cömert
Kaynak : ntvmsnbc.com

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar