Anasayfa / Sizden Gelenler / Aşk dediğin yoksulluktur!

Aşk dediğin yoksulluktur!

Aşk yoksunlukturYoksunluktur aşk dediğin! Bir yanın eksik kalır geceler boyu, aldığın nefes yetişmez, sokak çocukları gibi dışarıda üşür yüreğin. Kaybetmektir aşk! Egonu, gururunu, kimliğini bir hırsızın ellerine gönüllü bırakmaktır. İsteyerek bencillikten vazgeçmektir. Omuzlarındaki tüm yükü atarak, avare gülüşlere uyanmaktır düş sabahlarında. Hiç fark etmeden nelerden vazgeçtiğini, cebinde, avucunda ne varsa dağıtmaktır.

Aşk bir çeşit yoksulluktur. Mantığını kaybeder bedenin, kim ne derse gülümsersin. Hayattan kopmakla durmak arasında sendelediğinde ruhun, tam o anın içinde durur aşk dediğin.

Kazanma ihtimalinin az olduğu bir kumar oyunudur aşk. Elindeki karta bakmadan rest çekmektir yaşama. Tüm zenginliğini, düşük ihtimale rağmen, hayatın ortasına sürmektir.

Uğrunda bir ömür harcadığın özgürlüğünü hibe etmektir aşk dediğin. Başkasına ait küçücük bir kalbin içine sığmaya çalışmaktır. Köleliğe razı olmaktır. Gülümseyen bir çift dudağa, güzel bakan bir göze esir olabilmektir. Yani, aşk dediğin gönüllü hükümlülüktür.

Yoksulluktur aşk

Olmayacak duaya amin demektir aşk. İmkansızı başaracağına dair şiddetli inançlara tutulmaktır. Kaç merdiveni üst üste koyarsan, mehtabı sevdiğinin kollarına çekebileceğini hesaplamaktır mesela. Ortak bir yıldız seçip, bulutlu gecelerde seni düşünmediğini sanarak ağlamaktır. Muhteşem şiirler yazdığına inanarak, tüm sevdiklerini esir etmektir, yüreğinden başka yere bağlanamamış kelimelere.

Uykusuzluktur aşk dediğin! Yalnızken onu düşünmekten kapanmayan gözler, sabah ezanlarını duyarak sızar en sonunda. Sayısız geç kalışların açıklanamaz sebebidir. Birlikte olduğunda onu seyrederek bitirmektir geceyi ve çok uzun uyuyuşun içinden kalkmış gibi dimdik başlamaktır yeni güne.

Sürekli dalgınlık halidir aşk. Kafanı yaslayarak hayallere daldığın otobüs camlarında izler bırakmaktır, ineceğin durağı kaçırarak. Yanından geçeni görmeden sokaklar boyu yürümektir. Kafanda duran gözlüğü, konuşurken elinde tuttuğun telefonu aramaktır.

Zamanla kavga etmektir aşk. Yelkovanla akrebe küfür etmektir geçmek bilmez bekleyişlerde. Planlarını uyduramamaktır, hayat sürprizler yaparak değiştiğinde.

Kendinden vazgeçmektir aşk dediğin. Yemeğin en güzel yerini ayırmaktır sevdiğin için. Onun yerine düşünmektir, onsuz kaldığın anlarda bile. Birini kendinden çok sevmektir, henüz kendini sevmeyi bile beceremediğin yaşam tünelinde. Hastalandığında bir sandalye üzerinde beklemektir sabaha kadar. Her acısını kalbinde misliyle hissetmektir.

Aşk dediğin yoksulluktur. Bedenini, ruhunu, kalbini emanet ederek başkasına; düşler bahçesinin çiçekleri ile avunmaktır. Kendin olmaktır aslında,özüne dönmektir. Vazgeçmektir hırslardan, cezalardan, çekişmelerden. Sadece güzel olana dayandırıp yaşamı, her mevsimin tadını çıkarmaktır. En değerlisi, aşk, bir kalbe sevmeyi öğretmektir.

Gönderen : Buğra KALKAN / Teşekkürler ;)
Dip Not : İnternet üzerinde birçok yerde bulunan bu yazının “yazarı” aramalara rağmen bulunamamıştır.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

13 yorum

 1. çok güzel bir yazı. kendimi buldum. paylaşımınız için çok çok teşekkürler.

 2. Cok güzel olmus elinize saglik..

 3. Güzel yazı :)

 4. Aşk dediğin bile bile yanmatır.sevdalı pervane olmaktır ufacık bir ışığa belki de bir yangına, tutulmaktır. ne uzaklaşabilip canını kurtarmaktır ne de ateşe dalıp hepten yanmaktır. yaman çelişkidir aşk mutlulukla, hüzün arasında gitgellerde bi hayattır. yaşamaktır sevgilinin ucunda bucağında en güzeli de kalbinde, gözlerinde….

 5. ‘başkasına ait küçücük bir kalbin içine sığmaya çalışmaktır.’

  :( cok tatli yazilmis ya…

  paylastigin icin tesekkürler özgür’cüm…

 6. Bitmesini değil büyümesini çok isterdimsevgimin. ama her geçen gün aldandığımın fotoğraflarları yansıyordu kalbime

 7. Süper bişe bu ya…!! sanırım ben aşığımm..

 8. Ask bıtecegını bıle bıle baslamaktır…zaten bıtınce anlasılır askın buyuklugu…

 9. Insanı yüreklendiren bir yazı:))
  aşk uğrunda bir ömür harcadığın özgürlüğünü hibe etmektir…

 10. Tam benim duygularım ama kendime inandıramadiğim şeyllerr

 11. Bütün zorluklara rağmen yinede aşk. güzel anlatılmış..

 12. Ask bıle bıle tutsaklıktır.bence ask sevdıgıne ömrünü feda etmektir ask ask bu üç harfli kelime içinde ne güzel anlamlar barındırıyor.

 13. Beni düşündügün içinmi bu kadar aklıma geliyorsun? yoksa ben seni sevdigim içinmi bu kadar güzelsin? bu sözleri sevgilinize sms olarak isterseniz gonderebilirsiniz orjinaldir sevgiylekalın sporcu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.