Anasayfa / İnsan İlişkileri / Ayrılık depresyonu ile nasıl baş edilir?

Ayrılık depresyonu ile nasıl baş edilir?

ayrilik depresyonu‘Ayrılıklar da aşka dair olsa’ bile biten ilişkinin izlerini silmek kolay olmuyor. Ani ‘yıkılmalar’ ile çabuk ‘toparlanmalar’ gibi uç noktalar arasında gidip gelme olarak nitelen ayrılık depresyonu herkesi farklı etkiliyor. Kimi ilk şoku hemen atlatırken, kimi ayrılık acısına söz geçiremiyor. İşte ayrılık acısına iyi gelen bazı ‘pembe hileler’…

Sevgilinizden ayrıldınız. Kendinizi çok yalnız hissediyor ve sıkıntılısınız. İşte ayrılık depresyonundan kurtulma yolları…

Hayatı onsuz düşünemediğiniz sevdiğiniz insandan ayrılmanın şokundan kurtulmak istiyorsanız bazı pembe hileler yapın!

Ayrılık hüznünden kurtulmanın en iyi yolu sosyalleşmek, en uygun gün ise cumartesi! Kendinizi yalnız hissedebileceğiniz özel (Cumartesi, Sevgililer Günü vb.) günlerde, ‘arama krizi’ne girmek istemiyorsanız; arkadaşlarınızla buluşun, hobiler edinin, kurslara yazılın… Bir de sakın telefon numarasını silmeyi unutmayın!

Ayrılma kararı verilen bir ilişkiyi bitirmek neden bazıları için daha zordur veya hangi durumlarda ayrılık daha zor gelir? Medical Park Fatih Hastanesi’nden Klinik Psikolog Sinem Demir; duygusal ilişkilerde ayrılık meselesini farklı yönleriyle değerlendirdi:

Duygusal bir ilişkinin bitmesi; bir kişi ile duygusal paylaşımın bitmesinin ötesinde, bir yaşam biçiminin kesintiye uğraması anlamına gelebilir: Birlikte yapılan sosyal faaliyetlerin, geleceğe yönelik hayallerin, ortak arkadaşlarla görüşmenin de kesilmesi gibi…

Biten bir ilişkinin ardından, kişinin kendisini sosyal olarak konumlandırma biçimi de değişebilir; örneğin ‘evliliğe doğru giden’ bir ilişkinin bitmesinin ardından, sosyal konum yeniden ‘bekâr’ olarak değişir. Evlenmeyle ilişkili olumlu beklentileri olan bir kişi için ayrılık, bu açıdan da zorlayıcı olabilir. Boşanma yoluyla bekârlığa dönmek ise; sosyal çevrenin de etkisiyle, alışma sürecinin daha sancılı geçmesine yol açabilir.

İlişkinin hayatın hangi döneminde bittiği de, ilişki sonrası dönemde yaşanan streste belirleyici olabilir. Bir ergen, kimlik duygusunun gelişmesi için ailesine duygusal mesafe koyarken; hem arkadaşlarına, hem de romantik duygular hissettiği kişiye yönelir. Bu kişi; takip altında tuttuğu, bir bakışını bile saatlerce yorumlayabildiği, bu şekilde ilk romantik duygularının geliştiği ‘birisi’ olur… Ayrılık yaşayan bir ergen, ani ‘yıkılmalar’ ile çabuk ‘toparlanmalar’ gibi iki uç durumda gidip gelebilir.

YETİŞKİNLER İÇİN AYRILIK ÇOK YAMAN
Duygusal bir ilişkinin bitmesi; bir kişi ile duygusal paylaşımın bitmesinin ötesinde, bir yaşam biçiminin kesintiye uğraması anlamına gelebilir: Birlikte yapılan sosyal faaliyetlerin, geleceğe yönelik hayallerin, ortak arkadaşlarla görüşmenin de kesilmesi gibi…
Genç yetişkinlik ise; geleceği olan bir ilişki beklentisinin en fazla olduğu dönemdir. Duygusal bir etki yaratmış, ‘karşılıklı uygunluk’ olduğu gözlenmiş bir ilişkinin bitmesi, geleceğe yönelik yalnızlık endişesine ve duygusal ilişkilere dair ümitsizliğe yol açabilir. Diğer taraftan, bu dönemde duygular ve başa çıkma mekanizmaları gelişmiş olacağından, bitmiş ilişki daha sağlıklı değerlendirilebilir. Yetişkinlik ve olgunluk yıllarında bir ilişkinin bitmesinde; alışılmış bir düzenin bozulması, çocuklar ve maddi paylaşımlar gibi etkenler işin içine girer.

‘DAHA İYİSİNİ BULAMAM’ SENDROMU!
Bir araştırmaya göre; ayrıldıkları partnerlerine duygusal olarak daha yakın hissedenler, ilişkisi uzun süre devam etmiş olanlar ve ayrıldıkları kişi kadar iyi bir partneri bir daha bulamayacaklarına inananlar daha fazla stres yaşıyorlar.
Ayrılma-devam etme arasında kalan bir kişinin (veya çiftin), duygusal bir ilişkiye dair beklentileri, çocukluk dönemlerinde yaşanmış ciddi ayrılıklardan da etkilenir. Bağlanma kuramına göre; çocukluk döneminde yaşanan ayrılık-bağlanma sorunları olan kişilerde, ayrılmaya ve reddedilmeye hassasiyet daha fazla olabiliyor ve bu kişiler, bir ilişkinin bitmesine abartılı tepkiler verebiliyorlar. Dahası, ayrılacaklarına emin oldukları ilişkiler kurabiliyorlar veya sağlıklı bir ilişkiyi farkında olmadan sabote ederek ayrılık-mutsuzluk döngüsünü hazırlayabiliyorlar.
‘Benliği Sessizleştirme’ kuramına göre ise; kendilerini ancak duygusal bir ilişkide iken ‘var’ olarak hisseden ve sırf ilişkiyi sürdürebilmek için kendi düşünce-duygularını bastıran kişiler, bir ayrılık durumunda depresyona daha yatkın oluyorlar.

BİTİŞ ŞEKLİ TRAVMA YARATABİLİR
İlişkinin bitmeden önce nasıl olduğu ve ne şekilde bittiği de, sonrasındaki ruhsal durumu etkileyebilir. Örneğin; duygusal ve/veya fiziksel tacizin yoğun yaşandığı bir ilişkinin bitişi sonrası, bir ‘rahatlama’ olması beklenir. Ancak böylesi bir ilişki sonrası, taciz travmasının etkileriyle başa çıkmak gerekir. ‘Toz pembe’ gibi görünen bir ilişkinin, aniden ve şok edici bir şekilde bitmesi ya da çok uzun yıllar ‘hangi yöne gideceği belli olamamış’ bir ilişkinin bitmesi gibi ayrılık biçimleri de; ayrılığın kabullenilmesini zorlaştırabilir.

AYRILIĞI ANLAMAK…
Ayrılık sonrasında olumsuzu olumluya çevirmek için daha fazla beklentisi olanlar, depresyona daha az giriyorlar. Bu kişiler daha olumlu düşünceler geliştirmeye çalışıyorlar, fiziksel ve sosyal faaliyetlere ağırlık veriyorlar.
Ancak bir ayrılık sonrasında hızlı bir şekilde olumsuz (üzüntü, öfke, yas gibi) duyguları bastırmak, uzun vadede sağlıklı bir durum değildir. Sağlıklı olan, ayrılık sonrasındaki bu olumsuz duyguları yaşamaya izin vermek ve biten ilişkiyi/ilişkideki rolümüzü yeniden değerlendirmektir. Bu noktada psikoterapi desteği alınabilir; çünkü ayrılığı anlamak, duygusal gelişim için bir fırsat olabilir. Sonrasında ise sadece yeni bir duygusal ilişki arayışı amacı içermeyen, ertelenmiş hobileri de kapsayabilecek yeni bir sosyalleşme ağı oluşturmaya başlanabilir.

‘Sevmek’, ‘hoşlanmak’ ve ‘aşık olmak’ gibi duygusal yüklemelerin nasıl yorumlandığı; bu duyguların yaşanmış ilişkiye ait duygular mı olduğu, yoksa o dönem yaşanan duygusal yoksunlukların etkisiyle mi karşıdaki kişinin yüceltildiği gibi konuların ele alınması; bitmiş ilişkiden yola çıkarak duyguların tanınması ve gelişmesi açısından önemlidir.

‘CUMARTESİ ETKİSİ’NDEN KORUNUN!
Bitmesi gerektiğinden emin olunan ancak bitirilemeyen ilişkilerde, davranışları kontrol etmek için önlemler almak da gerekebilir. Özellikle ‘Ayrılıkta Cumartesi Etkisi’ olarak da adlandırılabilecek durumdan korunmakta fayda var. Çünkü sosyalleşmek için en cazip gün olan cumartesi, herkesin sokaklara döküldüğü, gözünüzün önünde sevgililerin dolaştığı bir gündür. Bu nedenle özel günlerde (cumartesi, hafta sonu, Sevgililer Günü vb.) kendinizi yalnız hissedebilir ve eski günleri hatırlayarak ani duygu patlamaları yaşayabilirsiniz. Bu tür günler, ‘heyecanınızı’ ve duygularınızı depreştirebilir, bitmesi istenen ilişkiyi ‘aslında bir şans daha tanınabilir’ gibi algılamanıza yol açabilir. Bunu önlemek için, o günden birkaç gün öncesinden başka planlar yapmalısınız; arkadaşlarınızla buluşmak, ertelenmiş hobilere başlamak veya kurslara yazılmak gibi…

TELEFON NUMARASINI SİLİN
Kendinizi yalnız hissedebileceğiniz özel günlerde, verilmiş bir ayrılık kararını sabote edebilir ve sonradan pişman olacağınız ‘aramalar’ yapabilirsiniz. Bu nedenle; ayrılmak istenen kişinin telefonunu ve e-posta adresini silmek, aniden gelişen arama isteğini kontrol almada işe yarayabilir. Neden ayrıldığınızı ve yeniden arama isteğinin neden gelişmiş olabileceğini bir kağıda yazmak da, ani duygu patlamalarını sakinleştirebilir.

Yazan : Psikolog Sinem Demir
Kaynak : internethaber.com

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

15 yorum

 1. Teşekkür ederim sinem hanım yazmış olduklarınız gerçekten biraz rahatlattı bizleri

 2. Sinem ablacığım, yazdıklaını okuduktan okuduktan sonra birazda olsa rahatladım… artık ne yapacağımı az da olsa biliyorum. teşekkür ederim.

 3. Ya telefonunu ezbere biliyorsak

 4. Bütün nişan hazırlığı bir ay sonrası düğün ev, eşya plazma tv kahvaltılık jartiyel , su sebili çorap mumluk dvd … gelinlik damatlı düğün salonu davetliler konfetiler maytaplar , düczenli sex hayatı sabah yatakta kahvaltı.. yeni komşular arkadaşlar mangal partileri … hepsi bir anda yok oldu.. bitti hemde çok şiddetli şimdi kendi döşediğim evde daha düğün olmadan kendim oturmak zorunda kalıyorum.. bir haftadır hergün ağlama krizleri geliyor.. ne yapmalıyım alkol çözüm olmuor sabah yine aynı ..

 5. çok sevdiğim eşimden bana kötü davrandı diye ayrıldım içimde ona karşı sadece kızgınlık kaldı
  beni rahatlatan tek şeyde onu tel ile arayıp arayıp bana verdiği eziyetleri yüzüne vurmak çok rahatlatıcı :)
  depresyon halimden çıkmamı sağladı

 6. 3 yıla yakın süren bir ilişki onun heyecanının bitmesi nedeniyle sonlandırıldı. Son 1 yıldır kendisini devam etmeye zorladığını ancak heyecan hissetmediği için devam etmenin de anlamı olmadığını söyledi. Bana yeniden aşık olmak için kendini zorladığını ancak düzeleceğine dair umudu kalmadığını söyledi ve bitti. Son 1 ayımız ayrılığı konuşarak geçmişti. Şimdi 1,5 haftadır ayrıyız, 1 kez görüştük ve hayatında kimsenin ağlarken göremediği beton adam karşımda gözyaşı döktü. Beni sevdiğini, sevgisinde hiçbir sorun olmadığını ama sorunun heyecandan kaynaklandığını söyledi. Şimdi tekrar deneyelim dediğimde yanaşmıyor. Her gün kendimi öldürmek, dönmesini beklemek ve onunla konuşup ikna etmeye çalışmak arasında gidip geliyorum. Durumum gittikçe ciddi bir boyut alıyor ve kendimden korkuyorum. Benim yaşadıklarımı yaşayan biri var mı acaba?

 7. Ya telefon numarası ezberimizdeyse? :(

 8. İlk ayrıldığında birsürü erkeğe baktım ,birisi ile çıkmak yada takılmak istedim ama benden ayrılalı 3 hafta olacak bu duygum hızla azaldı.ilişkilerde cidden kötüyüm ama artık bi önemi yok sonuçta benden ayrıldı bitti.bir yandanda kendimi rahatlamış hissediyorum.cidden ayrılık çok acı:S

 9. selam benm 8 yıllık bı ılıskım var artık herkes bılıo kı geldıgınde nışan ve dugun dusunuyoduk askere gıttı bende tabıııkı calısmaya devam ılk baslarda onun ıcın hep aglayan ona asık olan ben 3 yada 4 ay sonra askerde benı cıddı boyutta bunalttıgı ıcın (oraya gıtme, aradıgımda ac telefonu,ne yapıyorsun,neden mesaj atmıoyorsun vb)ASLINDA BU BI MAZERET OLMAMALI belkı yapmamam gereken bırseydı ama o sırada karsıma cıkan aynı ısyerınde calıstıgım bırıne karsı ılgım olustu gercı kendını bana farkettıren calısan oydu 7 hatta 8 ay gorustuk gezdık dolastık cok eglencelı vakıt gecırdık sımdı bıtırmek zorunda kaldıkkı bılıyoduk sonu yoktu ama alışkanlık zor hala artık gorusmemeye karar verdıgımız halde ımkanları zorluyoruz gorusmek ıcın erkek arkadasım askerden gelecek ve ben geldıgınde herseyın daha gusel olacagına ınanıyorum ama bu alıskanlıgımdanda vazgecemıyorum nolur yardım edın ne yapmalıyıM

 10. slm arkadaşlar…benim bi anda karşıma çıkıp beni sevdiğini söyledi,,bende kandım,çünkü daha önce hiç sevmemştim ,bende sevmeye başladım,neyse….benim babam olmadığı için annem karşıladı bütün masrafları,,,söz,düğün,limuzin,,ev döşendi dört dörtlük…herşey hazırdı yani,,,sonra düğün akşamı kız tarafından birileri benim içkime öfke ve sinir yaratan bir hap koydular bende içtim ve kendi düğünümü dağıttım,üstümü başımı yırttım herkese hakaret ettim vs.vs.düğün iptal oldu ben karakolluk oldum dayak da yedim kız tarafından..meğerse hepsi bir komploymuş…kızın da haberi varmış önceden…biz zaten 1 hafte önce nikahlanmıştık,,,kızın ismini temizlemek için beni ve ailemi kullandılar,,yani evlenmiş ayrılmış olcak yani (adı)…ben beynimden vurulmuşa döndüm…şimdi boşanma davasını açtım ayrılıyoruz..üç hafta sonra duruşmamız var…ilaçlarla ayakta duruyorum..annem yıllardır biriktirdiği servetini harcadı ,,ama annem üzülmüyor..bunda da vardır bir hayır diyor…ama ben yıkıldım…içimde hep ağlamak duygusu oluşuyor…gerçekten sevdim…benim duygularımla oynadılar..nasıl bir zihniyet bu anlayamadım….yardıma ihtiyacım var…saygılar özcan///izmir

 11. 5 yıl dolu dolu giden herkesin kiskanarak imrenerek bahsettigi iliskim askm bugn son buldu , evet belki nereye gidecegi belirsizdi ama ben bu belirsizlige ragmen kimseyi onun kadar sevmemistim . Ara ara tartsmalarda ayrilalm derdim ama icimdeki ciglik hayir ayrilmayalim derdi ve 3-4 gun bazen sabaha barisirdik. Uzun zamandir eski sevgisini bagliligini hissedemedim bu bana aci verir olmustu neden eskisi gbi ilgilenmiyor ? Neden artk kucuk sprzler yapmiyor? Neden her soyledgime asiri tepki veriyor diye kendimi sorulara bogdum sanirim eski halini icten icten haykirarak isterken bir yandan da onu istemeden bogmusum . Ayrilmak istiyorum dedigi anda tum hayallerimle birlikte hayatm aska inancimda bitti simdi ne yapacagum konusunda gikrim bile yok. Numarasini , resimlerini silmeye elim varmiyor . Belki birgun baskasiyla gorucem belki evlendigini duyucam nasil dayanacagimi bilmiyorum. Ayrilik sonrasi ellerim istemsizce titremeye badladi sanirim uzuntu ve ani sokla sanırm ufak sinir krizi . Allah kimseyi sevdiginden ayırmasn kimsenin hayallerini baskasinin tamamlamasına izin vermesin.

 12. söylenecek çok şey var ama anlamsız gelir böyle durumlarda boşa kürek çekmişim der insan boş yere harcamışım ömrümü şimdi elime kalan bir hiç’den ibaret

 13. ben 5 ay önce ayrıldım 4 yıllık bir ilişkiydi dul ve 1 çocuk babasıydı onula tanıştığımda çok kötü bir ilşkiden çıkmıştım onun ilgisi bana çok iyi geliyordu aramızda 15 yaş vardı 1 yıl boyunca benimle olmak için ugraştı sonunda ilgisine bende karşılık verdim ilk başlarda evlilk çok söyliyordu çok ilgiliydi benim ailem yüzünden
  ben hep yok dedim böyle 3 yıla yakın sürdü okumya karar verdim kaçmak için ve üniv,gittim bir yıl gibi aradı ilgilen di yılın sonunda ilgisi axaldı ben de ona git gitde bağlanmışım neden soguksun dedigim hiç cevap vermiyordu herşeye susuyordu soguk davranmaya başladı bende artıksıkılmıştım bu ilgisizlikten msj yazdım cevap vermedi aradım açmadı 1 hafta sonrada ukraynalı bi kadınla nişnlandığını duydum şok oldum beni aldatmış onula ben içimi hiç dökemedim onu arayıp hesapta sormadım sadece sustum 5 ay oldu ben hala deprasyondan çıkamadım bana yardım edecek birini istiyorum bende artık mutlu olmak istiyorum aklıma geldikce hep aglıyorum biliyordum sonu olmayacagını ama bu yapılanı hazmedemiyorum selanlar…

 14. Bodrum güllük de tanıştık..8 yıldan sonra hayatıma ciddi anlamda aldığım tek insandı..sonra benim pesimden ankara ya geldi ve yerleşti..beni o kadar seviyodu ki..hep öyle soyluyodu ama hep….sonra başka kızlara asildigini gördüm ve bitirme kararı aldım tabi buraya her seyin özetini yazıyorum..günlerce af diledi sonra hatasini telafi etmek için bi şeyler yaptı ..çok sevdigim için tekrar deneyelim dedim sonrat tatilde ailesini görmeye gitti ..orda ya eski tanıdığı ya da yeni tanıştığı bi kizla görüşmeye başladı..bu arada tekrar tartistik belki benim en büyük hatam yaptığını yüzüne vurdum..sonra o ayrılmak istedi kabul ettim..biliyodum ki beni asla birakmaz çünkü seviyo ve değer veriyo yani bilmiyomusum aslında..sonra barisma cabalarim kar etmedi baktim ki bana soyledigi aşk cumlelerini ona soyluyo..benim o kizi bildigimden haberi yoktu zaten emin degildim..karsima aldim konuşmak onu anlamak için duvar olsa daha iyiydi ..o akşam ölmedim çektiğim acının tarifi yok..ama dayaniyo insan işte..sonra günlerce bunalim..suçluluk..bi gün baktım kendime aynada kendimle konuştum..sakinlestim..hayatinda biri vardı onun mutluydu huzurluydu yeniden sevmisti..ya ben dedim şu halime bak ..o andan sonra ona ait her seyi sildim cabaladim çok cabaladim..dua ettim..fakat yine bi hata yaptim facebooktan yeni bi adres alip duvarina bakmaya devam ettim ve bugün..ilişkisi var yapmis ilişki durumunu ..bi de gelsende artik yanima ankara isinsa demiş…ee siz buna ne dersiniz..ben bundaan da ders cikardim hem de ne ders..yani diyeceğim o ki insan insanla sinanir çoğu zaman sizi istemeyenin pesinde kosmaya devam etmeyin a dostlar..en güzel caglarinizi üzülerek gecirmeyin..Eğer giden dönmüyorsa mutludur artık sizi sevmiyodur alistirin kendinizi..öldürmeyen acı guclendirirmis bunu unutmayın hersey sizin elinizde..bu arada sahis benden 6 yaş küçüktü..olgun bilirdim değilmiş..sevgisi aaşkı foss diye sonuverdi..Allah a havale gidenlerin hepsi..her acı her yasanmislik bi tecrübe unutmayın neden niye böyle oldu her şey yarım kaldı mutlu olabilirdik diye dusunmeyin o tamamladı da başka kitaba geçti bile..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.