Anasayfa / Başarı Yazıları / Başarılı iş arama için 6 öneri!

Başarılı iş arama için 6 öneri!

İş ararken bazılarımız anında aradıkları gibi bir işe kavuşurken, bazılarımızsa uzun süre bocalamak zorunda kalırlar. Birçok kişi bunu şans olarak değerlendirse de sadece birkaç işe başvuranlar için gerçekte bunun şansla pek bir ilgisi yok. İş arama sürecinin sabır ve profesyonelce ele alınması gereken bir süreç olduğunu kabul etmelisiniz. Kariyer uzmanı Linda Matias’ın hazırladığı 6 adım, size başarılı bir iş arama süreci oluşturmanızda yardımcı olacaktır.

1. Bir amaç uyarınca araştırma yapın.
Pozisyonlara kendinizi uydurmak yerine, sizin özelliklerinize ve kariyer hedeflerinize uygun pozisyonları araştırın. Böylece zaman ve enerji kaybetmeyecek, sadece sizinle ilgili pozisyonlara odaklanmış olacaksınız. İstemediğiniz veya başaramayacağınız bir işte çalışmaya başlayıp 1 yıl sonra aynı iş arama sürecine dönmektense, sizin için doğru olan işi bulmalısınız.

2. Her zaman hazırlıklı olun.
Sabah erkenden uyanıp hazırlıklarınıza başlayın. Fırsatlar çok nadiren kucağınıza düşer bu yüzden gelecek herhangi bir fırsatı kaçırmamak için her an hazırlıklı olmanız gerekir. Saat 11’de sizi görüşmeye çağırmak ya da birkaç soru sormak için aradıklarında uykulu bir ses tonu, sizin için pek olumlu bir intiba olmayacaktır.

İlgili Yazı :   Plansız bir amaç, sadece dilektir!

3. Bir plan hazırlayın.
İş arama sürecinizi organize edin, bir strateji oluşturun, önceliklerinizi ve hedeflerinizi belirleyin.

4. Görüşmeden sonraki adımları takip edin.
Sadece görüşmeye gidip cevap beklemekle yetinmeyin.
İşe alındığınız taktirde yapacaklarınızı anlatan bir mektup ya da e-mail yazın. Böylece görüştüğünüz kişiye, pozisyonla ne kadar ilgili olduğunuzu ve işi ciddiye aldığınızı göstermiş olursunuz. Ayrıca görüşme sırasında bahsetmeyi unuttuğunuz noktaları da kısaca özetleyebilirsiniz.

5. İş arayan diğer insanlardan etkilenmemeye çalışın.
Sizin gibi iş arayan kişilerle bir araya gelmek her ne kadar deneyimlerinizi paylaşmak için bir fırsat gibi görünse de moralinizi de bozabilir. Çünkü bu tür gruplara genelde negatif bir hava hakimdir ve olumsuz deneyimlerini sizinle paylaşacaklardır. Bunun yerine size destek verecek, yol gösterecek ve cesaretlendirecek insanlarla beraber olmalısınız. Kimsenin moralinizi bozmasına izin vermeyin. Unutmayın ki bu profesyonelce ele alınması gereken bir süreç ve sonucu, sizin bu süreci nasıl ele aldığınıza bağlı.

6. Kendinize iyi davranın.
İki tip iş arayan vardır. Biri gayet rahat olanlar, diğeriyse panik içinde nefes almadan kendine aşırı yüklenenlerdir. Ancak iş ararken kendinizi fazla zorlamayın. İş arama sizin öncelikli aktiviteniz olmasına rağmen, uyanık olduğunuz her dakikayı da buna adamayın. Rahatlamaya, mantıklı düşünmeye çalışın. Arada bir kendinize küçük aralar verin, sizi destekleyen, moral veren kişilerle zaman geçirmeye çalışın.
 
Yazan : Berna Çetin
Kaynak : kariyer.net

İlgili Yazı :   Rio 2016 Rekabet Adına Aklımızda Kalanlar

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

x

TAVSİYE

değerinizi ne belirler

Değerimizi Ne Belirler?

Bir şeyleri başardığımızda, bir yere geldiğimizde kendimizi değerli hissederiz, başaramadığımız zaman ise ...