Anasayfa / Özgüven Geliştirme / Bu yazıyı okuyunca “özgüveninizi” geri kazanacaksınız

Bu yazıyı okuyunca “özgüveninizi” geri kazanacaksınız

Motivasyonunuz yüksek, çünkü eksikliğini duyduğunu şeyin bu yazıda olduğunu düşünüyorsunuz ve özgüveniniz gelince her şey çok daha kolay olacak öyle değil mi? Yalnız değilsiniz, özgüveni kazanılacak bir güç olarak görmek çok yaygındır ve hepimiz hayatımız boyunca bizi daha güçlü yapacağını vaad eden şeylerin peşinden koşarız. Daha güzel bir araba, güzel bir eş, saygın bir aile, başarılı çocuklar, gösterişli bir ev…

Şimdi lütfen peşinden koştuğunuz tüm bu şeylerden özgüveni ayırın. Çünkü O, sizi daha güçlü yapmayacak, zayıflıklarınızı güçlendirmeyecek, eksiklerinizi kapatmayacak. Özgüven sahibi olmanız yalnızca; hakikatte eksik, zayıf ya da ihtiyaç içinde olmadığınızı anlamanızı sağlar.

Çünkü hiç birimiz zayıf ya da içinde bulunduğumuz durumdan ötürü utanması gereken bireyler değiliz. Birileri bunun farkında, birileri etrafına bakarak anlamaya çalışıyor, birileri söylense de anlamıyor. Eğer öncelikle bu gerçeği kabullenmezseniz denediğiniz diğer yöntemler gibi bu yazı da işe yaramayacak. Nihayetinde başarılı olmak sizi daha özgüvenli yapmaz ama özgüvenli olan birinin kafasına koyduğu bir konuda başarısız olması gerekli şartlar sağlandığı takdirde imkansızdır.

Özgüven girişimci bir iş adamını en zor koşullarda bile ayakta tutan bel kemiğidir ve bu özelliği ile temel değerdir. Ancak dürüstlük, adalet gibi etik değerlerin yanında ismi pek anılmaz. Ne yazık ki bu temel değerin öneminin anlaşılamaması, diğer değerlerin taşınmasını da tehlikeye sokar. Özellikle güvensizlik ortamında yetişen ailelerin çocukları, okul çağından başlayıp iş hayatına atıldıkları zaman da dahil olmak üzerei sosyal adaptasyon sorunları ile boğuşur ve can sıkıcı hikayelere sahip olarak büyürler. Böylece çok büyük bir ruhsal açlık içinde oldukları için başkaları ile olan ilişkilerinde sevgi, saygı, adalet, sadakat gibi değerleri işlerine gelmediğinde kolayca göz ardı edebilirler. Çünkü bütün yaşamları biraz daha değerli ve yeterli hissetmek üzerine kuruludur. İş hayatında böyle bir çalışanın size nelere mal olabileceğini bir düşünsenize!

Sevgiler,
Nurdan Gencel

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.