Anasayfa / İnsan İlişkileri / Çalışan ilişkileri ihmale gelmez

Çalışan ilişkileri ihmale gelmez

İş dünyasında network, yani ilişkilerin önemi giderek artıyor. Özellikle de çalışan ilişkileri… Çünkü X ve Y kuşağı çalışanların beklentilere birbirinden farklı. Çalışan ilişkilerinizi sağlam tutmazsanız ’kilit çalışanları’ kaybedebilirsiniz. Son yıllarda iş dünyasında ’ilişki yönetimi = performans’ formülü işe yararlığını kanıtladıkça ERM eğitimlerinin taliplileri artıyor Çalışan motivasyonu ve iş verimini artırmak için çeşitli insan kaynakları metotları uygulayan şirketler Türkçeye “Çalışan İlişkileri Yönetimi” olarak çevrilen ERM kavramı üzerinde de durmaya başladı.

ŞU ’İLİŞKİ’ DEDİKLERİ ŞEY VE PERFORMANS

Klasik insan kaynakları uygulamalarından biraz farklı olan bu sistemde sadece insan kaynakları departmanı değil yönetim ekibinin tamamı ERM eğitimlerine katılıyor. “Çalışan ilişkilerinin yönetimi sadece insan kaynakları bölümlerine bırakılamaz” diyen Professional Life Institute Genel Müdürü Figen Zekier, dünyada bu yöntemin şirketlerin rekabet çalışan ilişkilerisilahlarından biri haline geldiğini ifade ediyor. Zekier, ERM’nin Türkiye’de de önümüzdeki üç yıl içinde hızla yayılacağını belirtiyor ve ekliyor: “Çünkü Y ve Z kuşaklarının yönetimsel gereksinimlerindeki farklılıklar, kilit çalışanların elde tutulması, çalışan yaşam döngüsü gibi kavramlar şirketlerin toplam performansları için hayati önem taşıyor.” ERM eğitim ve danışmanlık faaliyetlerini, merkezi Avusturya’da bulunan Worldwide Education ile birlikte yürüten Zekier, şirketlerin ERM süreçlerindeki mevcut durumunu proje hazırlık safhasında analiz ederken dört ana konuya baktıklarını dile getiriyor. Zekier, stratejik yönetim, insan kaynakları, iç denetim ve risk yönetimi olarak adlandırılan süreçlerdeki mevcut duruma göre kuruma özel bir yol planı oluşturduklarını belirtiyor.

Kilit çalışanlara dikkat!

ERM’de “kilit çalışanlar” oldukça önemli bir pozisyona sahip. Figen Zekier, “Kilit çalışan kavramı unvan ve kıdemden bağımsız olarak, çalışanın bugünkü ve gelecekte öngörülen değeriyle ilgilidir” diyor. Yani alt pozisyondaki bir çalışanın şirket açısından önemi yöneticiden daha yüksek olabiliyor. Zekier, bu ’ayrıcalıklı’ çalışanların sadık çalışan haline getirilmesinin kritik bir konu olduğunu ifade ediyor.

Yazan : Elif Akın

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.