Anasayfa / Motive Olmak / Cesareti Geliştirmek

Cesareti Geliştirmek

Hayatımızda yeni bir işe kalkışabilmek, önemli ölçüde cesaretimizin olmasına bağlıdır. Peki insan nasıl cesur olur? Önce tersten başlayalım: Cesaret kırıcılardan. Başlıca cesaret kırıcılar, yapılacak eylemin olumsuz sonuçlarından geri dönüşü olmama ihtimali ve ortaya çıkacak olumsuz sonuçları kucaklayamamadır. Zaten cesaret, yüreklilik kelimesinden gelir ve tıpkı bir bilgisayar oyunundaki gibi, birkaç kalbi olan insanlar cesurca davranabilirler. Başarılı olacağını bilenler ya da olası olumsuz sonuçları abartmayanlar daha cesur olabilirler. Cesaret her şeyden önce insanın kendine güvenmesine bağlıdır. Kendine güven ise, kendiniz hakkında sizin ve çevrenizin olumsuz yargıları olmamasına bağlıdır. Kendine güveni geliştirmenin en iyi yollarından biri küçük projelerden başlayarak giderek daha büyük projelerle uğraşmaktır. Bu yolla kendine güven adım adım gelişecektir.

Cesaretin en önemli kaynaklarından biri, insanın kendini tanımasıdır. İnsan, önemli ölçüde kendi yeteneklerini iyi tanıyorsa, başarılı olacağına inanır ve hedefine/amacına ulaşmak için cesaretle yola çıkar. Dolayısıyla kendini tanımayan insanlar, nerede ne kadar başarılı olacaklarını bilemedikleri için çekingen davranabilirler.

Bir yan olasılık olarak da bazen kendini tanımamak / bilmezlik de cesarete yol açabilir. Kişi kendini bilmez bir şekilde hiç yeteneği olmadığı bir işe girişebilir. Ancak şaşırtıcı bir şekilde böyle biri de cesaretle kalkıştığı işte başarılı olabilir. Bunun nedeni, insanın öğrenebilme becerisidir. Bazen hiç bilmediğimiz bir işte, işe yapmaya kalkışırız ve başta zorlansak da zaman içinde o işi yapmayı öğreniriz ve başarılı oluruz. Öyleyse her seferinde yeteneğimizi ya da işi bilmemizi gerektiren bir koşul da yok. Bazen cesaret, fitili ateşlemek bizi ilerletir. Hiç dil bilmeden yurt dışına okumaya ya da çalışmaya giden ve orada başarılı olan insanlar bu duruma bir örnektir. Cesaretin kaynaklarından biri de yapılacak işi / görevi tanımaktır. İş ve görev hakkında yeterli bilgiye sahip olan insanlar, son derece hızlı bir şekilde görev için harekete geçerler. Bazen de tersine iş hakkında eksik bilgi sahibi olmak insanın kolayca harekete geçmesine neden olur. İşin / görevin ne kadar zor olduğunu bilmiyoruzdur; onun için harekete geçeriz.

İşle ilgili bir olasılık da, erişilebilir bilginin işinin zorluğunu değerlendirmede yetersiz olmasıdır. ?Başkası yapıyorsa? kuramı, insana cesaret verir. ?Başkası araba sürüyorsa, bisiklet sürüyorsa, yüzebiliyorsa, işletme kurup başarılı olabiliyorsa, yurt dışına çıkıp başarılı olabiliyorsa, ben neden yapamayayım? Benim ne eksiğim var? Benim de iki kulağım, iki gözüm var.? Bu şekilde düşünen insanların da kolayca harekete geçebildiğini görüyoruz. Televizyonda yayımlanan bir yarışma programında, yarışmacılar sırayla içi yılan dolu bir havuza atlayacak ve dipten değerli taşları çıkaracaktı. Birinci yarışmacı, havuza atlayamadı. İkinci yarışmacı cesaret etti atladı. İkinci yarışmacıyı takip eden yarışmacılar tereddütsüz atladılar. Çünkü hepsi, hem olay hakkında bilgi sahibiydiler; hem de o yapıyorsa onlar da yapabilirdi sonucuna ulaşmışlardı. Eğer ilk yarışmacıya da, arkadaşlarını gördükten sonra bir daha hak verselerdi, olasılıkla o da havuza atlardı. Cesaret ile öğrenme tavrı ve kapasitesi arasında da doğrusal bir ilişki vardır. Sürekli yeni bir şey öğrenme isteği olan insanlar, zaten önceden birçok şeyi denemiştir. Hem kendileri, hem de olası görevler hakkında fikirleri vardır. Yeni bir göreve girişmek için daha cesurdurlar. Bir de öğrenme kapasiteleri olduğuna inananlar, yeni şeyi yaparken öğrenebileceklerini düşünürler. Cesaretin en önemli kaynaklarından biri de, bir yönteme / stratejiye sahip olmaktır. Troy isimli filmin başında, kahraman, dev savaşçıya karşı saldırırken çok cesurdur; çünkü bir stratejisi vardır. Devin boynuna indirdiği kılıç devin işini bitirecektir. Öyleyse, başarılacak görev ile ilgili bir yönteme sahip olmak, görev ne kadar büyük olursa olsun, kişiye cesaret verecektir.

Melih Arat

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

20 yorum

 1. Çalışman için teşekkürler Melih ARAT.

  VE doğru konuları bizlerle yine paylaştığın için teşekkürler “Özgür ŞAHİN ve kendinigelistir.com”

 2. ellerınıze saglık guzel olmus birikimlerinizi paylasımınız icin sagolun!

 3. ya cok güzel birseyde bahsetmişsiniz cok begendim. Benim bir problemim var aslında bir seyleri cok yapmak istiyom işimde ama yapamıyom turkcel aktivasyon elemanıyım, anlatıyorum ama hergün anlatmıyorum çünkü dinlemiyorlar burda benim istegimi bitiriyor ne yapmam lazım peki
  eger bna cvp verirseniz sevinirim …

 4. butun yazilar gibi bu yazi da mukemmel:)

 5. gerçekten harika bir yazı, yazan kişiye teşekkür ederim…

 6. TRABZON 61 BAKİ

  Yazınızı okumakta geçbile kalmışım.21 yaşındayım daha önceleri okumakgibi bir niyetim yoktu liseyi nasıl bitirdim farkında bile deyildim ama şimdi üniversite kazabnakgibi bir hayalim var yapabilirmiyim.yoksa hayal olarak kalır başaramammı

 7. Mehmet Katalıoğlu

  Akilli ve mücit olmak için başkalarinin yapmasini beklemek son derece yanliştir.”başkasi yapiyorsa sen de yapabilirsin” anlayişi son derece yanliştir..edison bu anlayişla hareket etseydi ampulu bulabilir miydi,ya da amstirgon aya ilk ayak basabilir miydi.. cesaret li ve başarmak için büyük bir inaçla yola çikan herkes başarabilir ben buna inaniyorum sizde inaniyorsaniz bir başaracağiz hayallerimizi……..

 8. Mehmet Katalıoğlu

  Akilli ve mücit olmak için başkalarinin yapmasini beklemek son derece yanliştir.”başkasi yapiyorsa sen de yapabilirsin” anlayişi son derece yanliştir..edison bu anlayişla hareket etseydi ampulu bulabilir miydi,ya da amstirgon aya ilk ayak basabilir miydi.. cesaret li ve başarmak için büyük bir inaçla yola çikan herkes başarabilir ben buna inaniyorum sizde inaniyorsaniz bir gün başaracağiz ………

 9. Başaracağiz kardeşlerim mehmet in sözleri çok anlamli insanin bir hayali varsa bunu başarmalidir.başaramiyorsa boş yere hayal kurmasin gitsin uyusun…..

 10. Ben birini seviyorum ama o beni doğru dürüst bilmiyor onu sadece okulda görebiliyorum üstelik ben 7.sınıfım o lise 2. allah’tan okullarımız çok yakın ama yinede onu fazla göremiyorum aramızda 3 yaş var
  her gün sayıyarum sevgimin 100.günü olacak 2 3 gün sonra ne olur yardım edin

 11. mehmet katalıoğlu gebze geml

  BU HAYATTA YA KOŞAN SINIZ YA DURAN.SEÇİM SİZİM..ÖLÜM SADECE BAŞLANGIÇTIR AZİMLİ İNSANLAR İÇİN ,,başarınız HAYAT İLERLEDİKÇE ÖMRÜNÜZ GİDİYOR…SİZİ DÜNYAYI VE TÜRKİYE DEĞİŞTİRMEYE DAVET EDİYORUM VARMIZINIZ…!!!!!!!

 12. betül ayse guram

  çoğu insanın bir hayali vardır dünyayı değiştirmek ister diğer insanlardan farklı olmak ister bu yüzdenhayal kurarız peki ya sonuç çogu zaman hayal kırıklığı gerçekten kendimize inanmadığımız için mi yoksa gerçekle hayali karıştırdığımız için mi???bi söz vardır”büyük hayalperestlerin hayalleri asla gerçekleşmez çünkü herzaman daha fazlasını isterler”

 13. hayallerinizden asla vazgeçmeyin Eger, vazgeçerseniz artık sizi baskaları yönetir siz kendinizi yönetemezsiniz. Bir süre sonra da deprosyana girersiniz. umut+ümit+inanç+hayal+çalışma, bunlar sizi hayalinize götürür sadeece ne istediginizden emin olun yeter.

 14. bunlar senin düşncelerin. Diyorsun ki 1 yarışmacıya da hak verseydiler o da atlardı. nereden biliyorsun ? İnsanın kendine güveni olmadıktan sonra nasıl yapsın ki bunu. Kendine tabii ki örnek alır ama o kişi o işi yapmaktan o sırada korkuyorsa bunun başka bir yolu yoktur. Ve orada atlayabileceği de bilinemez. O yüzdden doğruluğu tam olarak belirli değil. Belki de ben değişiğimdir bilmiyorum.

 15. gülden şahnur

  benimde ögrenme istegim çok ama yardımcı olan yokistegim var ama çok çabuk bıkıyorum kırılıyorum üzülüyorum biri bana kırıcı bi şaka yaptıgında bile cesaretim kırılıyor
  bi daha ögrenme istegi heves yakınında durmak bile gelmiyorçok üzülüyorum günlerce agladıgım gün oluyor başkası yapıyor ben yapamıyorumkendimi gerizekalı gibi görmeye başlıyorum keşke ölsemde kurtulsam diyorum
  bana yadımcı olacak biri akıl verecek biri varmı
  teşekkürler

 16. gülden şahnur

  annem babam bile öyle insanlar senden daha beceriksizi beş para etmez insan yapıyor sen neden ögrenemiyorsun diyor artık intihar etme noktasına geldim

 17. Ben kendimi tanımıyorum nasıl tanırim bilmiyorum cesaretim yok kendim yapamacama inanıyorum ve arkadaşıma yaptırıyorum özgüvenimde yok yardım edin nasıl kazanacam bunları 17 yaşındayım gec kalmadan yardım edin bana lütfen

 18. Kısaca bizi öldürmeyen şey bizi güçlendirir _ NİETCHZE =)

 19. Eren Türkoğlu

  @Mehmet Katalıoğlu Edison ampulü buldu falan fln dionda edşson dan 22 mucit önce ampulü zaten bulmuştu edison sadece kurnaz bir pazarlamacı amstirgon unda aya çıkma meselesi stüdyoda yapılmış olabilir diolar :)

 20. cesaret ticaretin yarısı …

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.