Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Bunları Biliyor musunuz?
  3. Dünya kahve kokusuyla dönüyor!

Dünya kahve kokusuyla dönüyor!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
10 5
kahve-kokusu

Kahve olmasa dünya dönmez! Bu size abartılı mı geldi? Şu rakamlara ne dersiniz: Her gün dünyada yaklaşık 1,6 milyar fincan kahve tüketiliyor. Her beş dakikada bir ise bu rakam tam 2.083.333 fincan! Yani, siz şu an bu satırları okurken, birilerinin kahve keyfi yaptığından emin olabilirsiniz! Kahvenin tarihçesine ilişkin pek çok hikaye anlatılıyor. Bunlardan en kabul göreni, Ömer’in hikayesi. Çöle sürgün edilmiş Ömer’in tek yiyeceği, buradaki çalılıklardan topladıklarıdır. Bir gün kahve çekirdeklerine rastlar ve onları en iyi şekilde pişirme yönteminin suda kaynatmak olduğunu keşfeder. Kahve Ömer’in hayatını kurtarır ve daha sonra bu keşfinden dolayı aziz muamelesi görür!

Kahve önce Afrika’nın ve Ortadoğu’nun Müslüman ülkelerinde yaygınlaşır. Daha iyi sonuç alabilmek için, kahve çekirdekleri havanda öğütülmeye başlanır. İlk başta, pişirmeden sonra kahve tanecikleri süzülse de Türkler telveyi içinde bırakmaya başlar. Öğütülmüş kahve, bakır bir cezvede ağır ağır kaynatılarak tadı ve yoğunluğu artırılır. Bu kahve pişirmenin en eski ve en kabul gören biçimidir.

Filtre işlemini ilk kez 1710’larda Fransızların bulduğu kabul edilir. Bu yöntem kahvenin daha geniş, daha derin bir kapta demlenmesini ve taneciklerin fincana geçmemesini sağlayacak bir mekanizmayı içerir.

kahve-kokusu

Kahvenin popülerliği arttıkça kalitesi de artar. 19. yüzyılın başında vakum demlikler geliştirilir ve kahvenin içinden geçen buhar daha yumuşak içimli bir kahvenin elde edilmesini sağlar. Bu işlemden hareketle üretilen süzgeçli kahve ibrikleri halen pek çok evde yoğun biçimde kullanılmaktadır.

Teknoloji ilerledikçe elektrikli kahve makineleri, espresso makineleri ve pek çok çeşit kahve türü ortaya çıkar. Artık kahve sade, sütlü, kremalı, aromalı, şekerli vb. pek çok şekilde sunulmaya başlar. Günümüzde kahve içenlerin yüzde 65’i kahvesine süt ve/veya şeker eklerken, yüzde 35’i kahvesini sade tercih etmektedir. Kahvenin uyku açtığı da bilinir ve bazı kaynaklar günde 3 kahvenin tüketmenin iyi geldiğini yazmaktadır.

Kahve severlerin yüzde 54’ü kahvenin kendilerini iyi hissettirdiğini söylerken, yüzde 68’i yataktan kalktığı ilk bir saat içinde kahve fincanını eline alır.

Bu sabah işe gelirken yolda fazla sinirli birilerini gördüyseniz, belki de kahvesini henüz içemediği içindir!

Kaynak : E-marjinal

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar