Anasayfa / Beyin Gücü / Erken kalkan yol alıyormuş!

Erken kalkan yol alıyormuş!

Belçikalı, İsviçreli ve Fransız bilim adamlarının yaptığı araştırma “erken kalkan yol alır” atasözünün pek de doğru olmayabileceğini gösteriyor. Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, erken kalkanlar ile geç yatanların sabahki verimi benzer, gün sonundaysa geç yatan daha “uyanık” ve daha dikkatli.

Fransız “Le Figaro” gazetesinin internet sitesindeki yayımlanan makalede, insanlarda uyanıklık ve uyku durumu döngüsünün iki şekilde olduğunu belirten araştırmacılar, ilk mekanizmanın kol saati gibi işlediğini, bu mekanizmanın gün içinde “uyan” uyarılarını artırdığını, gece ise azalttığını” vurguladılar. İkinci sürecinse “kum saatini” anımsattığını ifade eden araştırmacılar, uyku baskısının uyanık olarak geçirilen zamanda arttığı ve uyku durumunda azaldığını belirttiler. Gün içinde bu iki süreç arasındaki zıtlığın uyanıklık ve dikkatli olma seviyesini korumaya yardım ettiği kaydedildi.

Belçika’daki Liege Üniversitesinden Christina Schmidt ve ekibi, uyku ritmi çok bozuk olan kişileri teste tabi tuttu. Sağlıklı gençlerden 16’sı erken kalkıyor, 16’sı geç yatıyordu.

1,5 saat ve 10,5 saatlik uyanıklık durumunun ardından gençlerin beyin işlevine de MR ile bakıldı.

Erken uyananların sabah daha verimli olduğu, ancak uyandıktan sonraki 1,5 saat içinde her iki grup arasında fark kalmadığı belirlendi. Gün sonunda ise geç uyananların daha az yorgun olduğu ve dikkatlerinin arttığı görüldü.

Sonuç olarak araştırmacılar, sabah erken uyananların gün boyunca toplanan uyku baskısından daha fazla etkilendiğini belirttiler.

Kaynak : Gazeteport

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

8 yorum

 1. erken kalkmanın zararlı olduğu intiba edilmiş.bence yanlış erken kalkan yol alır sözü tam doğru burada erken yatmak da eklenmeli erken yatan ve erken kalkan kişi günü daha verimli ve zamanı daha iyi kullanıp günün kalitesini artıracaktır.ve her konuda işlerini yoluna koyacaktır. kendisine daha fazla zaman ayıracak sosyal ve kültürel olarak gelişme sağlayacaktır.

 2. Ben atasözünün doğruluğunu kanıtlayacağım şimdi:

  bir çölde olduğunuzu düşünün :araştırmacıların yaptığı gibi yapıp da geç kalkarsanız sıcaktan dolayı acı çekersiniz.ama atalarımızın dediği gibi erken kalkarsanız daha çabuk yolu bitirir ve daha az acı çekersiniz.

  yaniliyor muyum?

 3. Tamam senin dediğin doğru ama sadece o durum için.geç kalkmanında yararlı olduğu durumlar bulunabilir.

 4. Kısacası herşeyin bir bedeli var.erken kalkmanında geç yatmanında.iyi yada kötü

 5. Doğrudur sonuçta erken kalkan kişinin akşam olduğunda diğerlerine nazaran daha fazla uykusu gelir, verimi düşer.

  araştırmayı yapanlar duruma geniş yaklaşmamışlar, erken kalkıp uykumuzu öğle uykusu ile desteklediğimiz zaman tüm günümüzü çok verimli geçirmiş oluruz (akşam dahil)

 6. Ben sadece bu konuda herkese erdal demirkiran’in “aptallar 8 saat uyur” kitabini okumalarini öneririm…

 7. Hüseyin Özdemir

  Erken kalkan erken yol alır demiş atalarımız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.