Anasayfa / Motive Olmak / Geliştiren Hikayeler / Gücü gücüne yetene var!

Gücü gücüne yetene var!

Asla sessiz ve tepkisiz olma! Haksızsan özür dilemeli, haklıysan da mutlaka bir tepki vermelisin. Sinirlenmek de bir tepkidir şüphesiz ama yanlış bir tepki olduğu kesin. Amacın her zaman sorunu çözmek olmalı, büyütmek değil. Sonuçta pişman olmayı istemiyorsan, haklı olduğunda beş saniye durmalı ve sadece neden diye sormalısın. Hepsi bu!Git, herhangi bir gazete al ve katliam sayfasını oku! Pişman olan binlerce insan var. Hepsinin gerekçesi aynı: Bir anlık öfke. Acaba bütün bu insanlar sadece beş saniye dayanabilselerdi, gazetelerde ve televizyonlarda bu kadar çok katliam haberi izleyebilir miydik? Asla! Evet dostum kendine gel!

Hayatını düşün!
Anneni, babanı, kardeşlerini,eşini, çocuğunu düşün. Bir anlık öfkeyle, herkesin hayatını karartabilirsin…

Bunları sadece beş saniye düşün ve bildiğini yap! Asla pişman olmayacaksın.

Adam evde karısına, çocuğuna, anasına, babasına bağırır da, dışarıda kuzu kesilir. Çünkü ancak onlara gücü yetiyor da onun için. Cinnet durumları dışında kimse karşısındakini tartmadan sinirlenmez.

Cinnet geçiren bir insanı da, o an için normal kabul edemeyeceğimize göre, normal insanlar için tekrar ediyorum: Sinirlilik diye bir şey yok; gücü gücü yetene var.

Sanıyorum 1986 yılıydı, anneme inanılmaz bir gürültüyle bağırmaya başladım. Canım anam bir an durdu ve: “Yapma oğlum, ben senin ananım. Bana böyle bağırma!” dedi.

Sonra dışarı çıktım, arkadaşlarla buluştuk. Nasıl oldu bilinmez veya bilinir de söylenmez, bir anda bir başka grupla kavga etmeye başladık. Adamlar bizden güçlüydü. Dayak yiyeceğimizi anlayınca şirinlik yapmaya başladık. Adamlar espriden anlamadıkları ve çok ciddi oldukları için bizi yamulttular.

Eve geldiğimde mor gözümü gören anam ağlamaya başladı. O gün düşündüm. Gerçekti bu. Anama gücüm yettiği için bağırıyor, dışarıda dayak yiyordum. Bu utanç verici bir şeydi. O günden sonra bir daha da asla gücüm yeten insanları ezmeye kalkmadım.

Şimdi düşünmeni istiyorum:

Sinirlendiğin zamanları hatırla!
Kaç defa bir başkomiserin ya da baş savcının yanında ya da gücünün yetmediği birilerinin yanında sinirlendin?
Hıı?

Yazan : Erdal DEMİRKIRAN

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.