Anasayfa / Motive Olmak / Bir de bunlar var! / Hangi Kitapları Okuyalım?

Hangi Kitapları Okuyalım?

Kastamonu?dan bir okurum soruyor. ?Hangi kişisel gelişim kitaplarını okumamı tavsiye edersiniz? Ne yönde gelişeceği konusunda net olmasam da kariyer yapmak istiyorum, başarılı bir insan olmak istiyorum ve her okuduğum kitap hedefime giden yolda bir tuğla olsun istiyorum. Lütfen bana yararlı olacak kitapları tavsiye eder misiniz??
 
Bazen size kitap listeleri veriyorum. Ancak bugün gerçekten kitap nasıl okunur, elinizde bir kitap listesi olmadan nasıl okursunuz, onun formülünü vereceğim.

Kural 1. Herkesin okuduğu kitapları okumayın. Herkesin okuduğu kitapları okursanız, onlarla aynı şeyleri düşünürsünüz. Devir herkesle aynı olmanın değil, farklı ve sıra dışı olmanın devri.

Kural 2. Herkesin okuduğu kitapları okuyun. İlk maddenin tersi. Eğer hiç Orhan Pamuk, Yaşar Kemal okumadıysanız bir ara en azından göz atın. Popüler kültür eserleri hakkında asgariden de olsa bir bilgi sahibi olmak, dost meclislerinde sohbete katılmaya imkan verir. Ama popüler kültür eserlerini okumayı abartmayın.

Esas Kural. DAHA ÖNCE HİÇ OKUMADIĞINIZ TÜR VE KONULARDA KİTAP OKUYUN.
Hiç unutmam, bir kitap fuarı öncesiydi. Bir grup öğrencim geldi ve kitap fuarından ne kitap alalım diye sordular. Şöyle cevap verdim: Daha önce hiç okumadığınız tür ve konularda kitap alın, dalgıçlık, moda, dağcılık, Afrodias Antik kenti tarihi, Çin Kültürü, oyuncaklar, Paris?teki mimari yapıların özellikleri, pazarlama teknikleri, İstanbul pastaneleri, Osmanlı Padişahlarının biyografileri, DNA, bahçecilik ve çiçek yetiştirme sanatı, fasulye falı, grafoloji? Bilmiyorum, bu konularda kitap okudunuz mu, eğer okuduysanız başka konulara bakın. Bu satırların yazarının önemli bir zamanı daldan dala atlayarak denecek şekilde kitap okuyarak geçti ve geçiyor.

Kural 3. Kitapçının dışında kütüphanelere gidin. Ama açık raf usulü kütüphanelere, okur dostu kütüphanelere? Diğerlerini yalnızlıklarına terk edin. Kütüphaneler iki türdür Türkiye?de açık raf ve kart sistemli kütüphaneler. (Açık rafta gidersin raftaki kitapları incelersin, kar sistemlide kart sisteminden ya da bilgisayardan kitap seçersiniz, görevli de size kitabı getirir. Bu kütüphaneleri boşverin. Bunlar okurla kitabın arasına giren, kitapları okurdan korumayı görev bilen, septik yönetimlere sahip kütüphanelerdir.) Kütüphane ile kitapçıların arasındaki fark nedir, ikisi de kitap kaynağıdır ama kitapçı ziyadesiyle güncel kitapları satar. Genel bir kütüphanede ise konusu ya da içeriği güncel olsun olmasın her türlü kitap bulunur. Kütüphaneye girince hangi rafa gideceksiniz. İlgi duyduğunuz konuların raflarına mı, bu satırların yazarı ilk rafa gider ve bütün raflardaki kitapları sırtlarından başlıkları okuyarak kütüphanenin son rafına gider, hoşuna giden kitapları alır.

Kural 4. Her kitabı okuyun ama yine de bir konsantrasyon alanınız olsun. Dalgıçlık da okusan, dikiş dikme de, çocuk yetiştirme de, yine de bir ana konun olsun ve beş kitap rasgele okuyorsan, beş kitap da belirli bir konuda örneğin işletme yönetiminde ya da odaklandığınız alan ne ise onu okuyun.

Kural 5. Niçin her konuda kitap okuyoruz da sadece bir konuda yoğunlaşmıyoruz? Ne olup olmayacağınız, ne sevip sevmediğinizi denemeden bilemezsiniz. Onun için değişik türleri denemeniz gerekir. Bu satırların yazarı, çoktan geleceğini kontrol etme tavrından vazgeçti. Gelecekle ilgili bir vizyonu olsa da, yaşamın ona sunduklarını alma konusunda çok daha istekli.

Not: Hala bir kitap önerisi istiyorsanız, Nasuh Mahruki?yi okuyun. Kendisi bir dağcı olmanın ötesinde kayda değer bir düşünür. İyi ki var. 
 

Melih Arat

Hakkında Dr. Mustafa KURT

İzmir'de doğdu. Dumlupınar Üniversitesi İktisat bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Aynı üniversitede başladığı yüksek lisans programını 2000 yılında tamamlayıp İstanbul Üniversitesi İşletme Yönetimi ve Organizasyon ABD dalında doktora programına devam etti. Daha sonra Kocatepe Üniversitesi'nde göreve başlayarak doktora derecesini bu üniversiteden aldı. 2008-2009 yıllarında post doktora programı kapsamında University of Bradford, School of Management'ta çalışmalarını sürdürdü. 2009 yılında Türkiye’ye dönerek doçent oldu. Halen The University of York, The York Management School’da misafir araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Bilgi yönetimi, kurumsal teori, işletmecilik tarihi ve yönetim danışmanlığı konularında çalışmalar yapmaktadır.

150 yorum

 1. Ben senin yerinde olsam;ne okumam gerektiği ile değil de nasil okumam gerektiği ile başlardım.hızlı okuma teknikleri ile ilgilen:bununla ilgilenen herkes kurs alıyor ancak buna kesınkes gerek gormuyorum ben hızlı okuma taknıklerını bu konuda bır-ıkı kıtap okuyarak öğrendim sen de bununla başla…bu çok önemli(maddı durumun ıyı ıse kursa gıtmende de fayda var)daha sonrası ıcın ise referans kıtapları oku okudugun sey senı aydınlatsın bılgı versın yanı su ınsana hıc bırsey katmayan romanları-ıyı kurgulu olanlar harıc-okuma.mesela beyın-zeka ıle ılgılı kıtapla okuyabılırsın superdır beynın ısleyısı nöronlar bağlar beynın bolumlerı beyın nasıl gelısır zeka nasıl arttırılır kısa ve uzun surelı hafızalar vs.cok ılgınc ve eglencelıdır. psıkoloji kıtaplarıda öyledir (bilimsel olduğu sürece)bıraz önce 12 haftada beyin geliştirme-marilyn vos savant-(yazar guınness rekorlarında dunyanın en zekı ınsanı olarak gecıyor)ı bitirdim güzeldi tavsiye edebilirim…zekı deyınce oktay sınanoglunun kıtapları vr onlarda guızeldır by by turkce mesela ama agır gelebılır sana

 2. Romanlar sacmalık-roman sevenler varsa kusura bakmasın- bır ınsanın cok genış zamanını alıyor ve hıcbır faydası yok belkı yogunlasma suresını arttırıyordur bu onemlı bırsey ama dıger kıtaplarlada bu saglanabılır.belkı ınsana bıraz duygu katar…fakat duygu tek basına zararlıdır…en buyuk alımler hep humanısttır fakat humanıst oldukları ıcın alım degıllerdır alım oldukları ıcın humanıstlerdır…alımlıklerı onları humanıst yapar bu ınsanların roman okudukalrını hıc sanmıyorum.kalp degıl kafa calısmalı…bu duygusal bır fılm ızlemek yada en basıtısıyle bır tarıh belgeselı ızlemek arasında tercıh yapmak gıbı bırsey…aglamak ısteyn duygusal fılmı ızlesın ama ogrenmek ısteyen bu belgeselle baslayabılır anlamı olmayan hıcbırsey yapmamalı ınsan…

 3. Kitapları çok severim. bir kitabım var çok güzel.çok severim.

 4. Kitap okumk steyenlere sır yani the screet kitabını tavsiye edebilirim. ama biraz ağır gelebilir. o kitabı bitirmek büyük bir azim ve efor gerektirir

 5. Siz bir kiap önercem onu okuyun arkadaşlar otelde cinayet olması gerkıyo cok guzel okuyun..

 6. Bende anzele seslenıyorum cok yanlıs seyler soylıyosun nutfen ınsanların kafalarını karıstırma yın nutfen burda kıtap okuyoruz yorum yapıyoruz yalan deıl müzellaya katılıom

 7. Kiitap okumayı önceden hiç sevmezdim sonradan bir kitap aşkı oldu bende çok seviyorum artık kitap okumayı özelliklede canan tan’ın…..

 8. Bence çok guzel değerlendirilmiş bu değerlendirmenız için çok tesekkur ederım bu sayede bilgidolu insan oldum zeka fıskırıyor beynımden

 9. ikbal nur doğan

  Siz siz olun kitap okuyun kitap demek hayat demektir mutluluk demektir güzel yaşamak için kitap okuyun.ailelerimiz bizi ne zorluklarla okutuyor değerini bilin yüz milyonlarca okumak isteyip okuyamanlar da var ama siz değerini bilmiyorsunuz

 10. ikbal nur doğan

  Kitap okuyun her ne olursa olsun okuyun:)

 11. Bence kitap okumak çok güzel ilk önce hayatımızı değiştiriyor bizde kitap yazıyoruz kitap yazamk çok eğlenceli

 12. Felsefe okurları için olasılıksız ve empatiyi öneriyorum eşsiz kitaplar ve sürükleyici

 13. Bence romanlar değil saçma olan sensin kitap okumadığın her halinden belli roman şairlerin iç dünyasını okurlarına yansıtmasıdır eminim roman okuyunca fikrin değişecek

 14. Bende, sizler gibi aynı sorunla karşı karşıyayım.kendimi geliştirmem, ve ileriye yönelik bir adım atmam gerektiğine inanıyorum,ama hangi dalda ilerlemem gerektiğini bilmiyorum. adam fower’in olasiliksiz,kitabını tavsiye edermisiniz?!!!

 15. Bu sitenin daha güzel olucağını umuyorum

 16. Ya bende 6. sınıfım bende kitap okumayı saverim en çokta basrıyla ilgii olan yazıları okurum…

 17. Ben kitapları severim

 18. Olasılıksızı ben okudum.farklı bir kitap sıradan değil.ama tavsiya eder miyim bilmiyorum.çünkü sevip sevmeyeceğinizi bilmiyorum ama kitap insana bişeyler katıyo ben severek okudum.farklı bir kitap.bu arada siteyi çok beğendim

 19. Alacakaranlık serisini okyabilirsiniz

 20. Bence herkez kitp okumali, niye cünkü hayatimizda aslinda bir kitaptan olusiyor.ve hayat bazilarina kisa geliyor ve cogu kisiye de uzun.bir kitp da ya kisadir yada uzun.biz doguyoruz büyüyoruz ve birgün geliyor son nefesimizi verip ölüyoruz.tabi bu herkez de öyle.ondan bu güzel ama bana göre kisa hayatimizda iyi bilgilen gitmemiz sart.

 21. Bu arada turan feyizoglu ve elif safakin kitaplarin ücü de cok güzel, okumanizi tafsiye ederim.

 22. Ben yaşıma göre kitapları pek seçemiyorum ve de çok kitap okumak istiyorum fakat televizyonun başından bir türlü kalkamıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim :)

 23. Selam gençler herkese kitap okumayı tavsiye ederim . kitap okumak zihni açar sözcük dalı gelişir . ben kendimi örnek olarak verebilirim bir haftada iki roman bitirebiliyorum ve çok yararlı.

 24. Mrb bende kitap okumak istiyorum ama çalıştıgım için
  zaman bulamıyorum sizce ne yapabilirim buna inanıyorum
  ki hayatta en güzel şey kitap okumak ve en iyi
  şekilde kendini geliştirebilmenin en güzel örnegi
  ben okuyamıyorum ama herkeze tavsiye ediyorum

 25. Bazı kitaplar vardır okudukça okuyası gelir insanın bitirmeden bırakmak istemezsiniz. bazılarıda vardırki başka bir kitaba başlamak hevesi ile hızlı okursun ama bu okuduğundan hiç birşey anlamazsın.işte ben bunu çok çok keşfettim.size tavsiyem sıkıcı kitapları almayın…bir deneyin bakalım.

 26. Ben kitap okumaya başlayınca birdaha bırakamam hemde sessiz yerde okumayı severim ders calışmaya vaktim olmuyor bunun için ne öneriniz var

 27. Içinde sürükleyici macera olan roman önerebilirmisiniz ?

 28. Mraba arkadalar ben yeni aldığım kitabı aldıgımda hemen okurum yarım kaldıysamda çoooook sıkılırım ama artık sıkılmıyorum

 29. Kitap benim hayalim ruhum gibi kitap benim arkadaşım bazen okumak istemiyorum bazende okumak istiyorum

 30. Ben kitaplari çoook seviyorum arkadaşlar lütfen bu siteye kötü yorum yapmayin ben kitapsiz yaşayamam

 31. Sakin kitaplara zarar vermeyin ben onlardan nefret ediyorum nlar kitaplar snin zekani geriltiir

 32. Cok ama cok güzel

 33. çoçuklar kitapların degerini bilin bilmiyenleri uyarın ki kitapların degerini bilsinler çoçuklar kitapları bazenleri bazı çoçuklar yırtıyorla onun için onları da uyarın uyarınki bidaha kitapları yırtmaya tebessüm bile etmesinler benden size söylemesi kitap bir hazinedir kitap bizim en iyi arkadaşımızdır.

 34. Merhaba arkadaşlar kitap okumak gerçekten güzel ama ben okuduğum kitaptan bilmediğim şeyleri öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim xd.

 35. Merhaba arkadaşlar benim önerim gülten dayıoğlu’nun kitaplarının hepsi çok güzel hakikaten, özellikle yeşil kiraz o kadar güzel ki 1 ve 2. serisini okumanızı tavsiye ediyorum sadece gülten dayıoğlu yada o yada şu demek istemiyorum herşeyi okuyun ister yere düşmüş bir kitap sayfasi ister ansiklopedi ne olursa olsun okuyun çocuklara özellikle okutun zorlama yapmayın okumaktan soğutursununuz önce siz anlatın ona okumanın güzelliğini siz örnek olun ona o zaten gösterecektir.masal anlatmaya bile başlasanız onun için kardır.ben küçükken bile ne bana masal anlatan vardı ne baka kitap oku diyen ama babam hep gazete okurdu hergün ,anlatmak istediğim içinden gelmeli o güzelliği içinde hissetmeli insan ,kimileri der hep yeter okuma artık gözlerin bozulacak bozulursa bozulsun tv yüzünden bozulacaksa kitap yüzünden bozulsun

 36. O zaman tavsiye edebileceğim kitapları sıralayabilirim senin için ;
  biografi türünden başlayabilirsin mesela bir çok şey öğrenirsin bu sayade
  gazi ve fikriye:hıfzı topuz
  tek adam:şevket süreyya aydemir 1.2.3.cilt
  sofie nin dünyası bu kitap felsefi içerikli çok zevkli socrates ten kant a her türlü felsefe dersini daha çok sevdim bu kitap sayesinde
  ipek çalışlar: latife hanım
  sabiha gökçen gibi bir sürü tarihe iz bırakan kişilerin hayatını okumayla kitap okumayı zevkli hale getirebilirsin inan bana önce hıfsı topuzdan başla çok güzel belgesel tadında zübeyde hanım mı okuyalbilirsin sonra sonra mimar sinan ın ibni sina nın kanuni sultan süleymanın fatih sultan mehmet in hayatını oku bir sende seveceksin canan tanın romanları da çok güzel yüreğim seni çok sevdi,eroinle dans,en son yürekler ölür… naşidegökbudak hümeyra sümeyya… çok güzel kitaplar ayrıca çok çok güzel olan bir daha veriyorum cengiz erşahin:zorluklara karşı kendini ateşle hemde fiyatı çok uygun inan çok hoşanacaksın kişisel gelişim kitabıdır.farkındalığın ışığı:jiddu krishnamutti,halil cibran:kırık kanatlar bu ikisini bulup okumaya çalışacağım inşallah haydi hayırlı okumalar gençlik hehehe

 37. Bence herkez kitap okumali.çünkü kitap okumak insanin zihnini açar.kitap,bizim en değerli arkadadaşimizdir.mesela en kültüre çok önem veriyorum.klasik bale yapiyorum.beni özel baleye kabul ettiler.resimdede okul birincisiyim.kitaplarin üzerindeki resimleri yapabiliriz.kitap okurken hayal ettiğimiz şeyleride…..kitap kudundan herkeze selamlarrrr hehehe

 38. büşra çağlar

  Ben kitap okumayi tavsiye ederim ama düz okumayi değil anlayarak okumayi anlayarak okunana kitap bizimle ölene kadar yaşar.eğer kitabimiz yoksa kendimiz türetebilir yada gazete okuyabiliriz!:))

 39. büşra çağlar

  Kitap okumaya destek vermek için sende eline kitap al

 40. Gerçekden her gün kitap okuyorm bitiriyorm kitap okuyunca çok gelişiriz arkadaşlar her gün yarım sayfa kitap okuyun okumuyosanız pc de okurken anlamıyosanız her yerde kırtasiye var ordan alın yada marketlerden gelişmek isterseniz hergün yarım sayfa yada daha çok 5 dakanızı almazz yarım sayfa ne kadar çok kitap okursan okadar gelişirsiniz arrkdaşlar hepinize iyi okumalar

 41. Canım sana katılıyorm deryacım hepiniz ne kadar kitap okuyosnz anladm ben türkçe öğretmeniyim ne kadar kitap okursan o kadar gelişirsiniz hepiniz in yorumları çok güzel iyi gelişmeler ii eylenceler kitap okumak güzeldirrr çocuklarr günde 1 2 sayfa vakit almazz

 42. Benim kardeşim 7 yaşında dün 4 kitap bitirdi. bende 5 kitap bitirdim.kitap okumak çok güzel bişey.kitap okuduğun zaman hem okuman gelişiyor.kitap okurken sanki yaşanmış olayı sen yaşamış gibi oluyorsun.mesela ben bu yıl 100 tane kitap okudum .2011 de 200 kitap okumayı düşünüyorum.

 43. Ben 11yaşındayım. hepinizin yorumları çok güzel üzülmeyin ama hello kity nin ve derya nın yorum yapması daha güzeldi.çocuklar her gün yarım sayfa kitap okumalısınız.kitabınız yoksa kendiniz hikaye yazın.ben mesela kitap hazırladım. kitabımın adı deryalı günler .gizem arkadaşım günde 7 kitap okuyormuş.ve derslerde çok güzel kitap okuyor kitap okumayı sakın unutmayın.sonra murat söyledi ama biz apmadık dersiniz.

 44. Ben bu siteyi çok begendim burda nasıl kitap okuyacağımız var ben kitap okumayı sevmiyordum ama site sayesinde kitap okumayı sevdim

 45. Ben ezgi ece kitap okumayı çok çok seviyorum ama diğer arkadaşlarım gibi düzenli bir kitap okuyucusu degilim okumaya başladıgım kitap kaç sayfalık olursa olsun bir günde bitiriyorum o gün içinde bitirmeden duramıyorum o kitap bitmeden asla ders çalısamıyorum kitap seçiminde ise ilğimi ceken kitaplar oluyo yani bir kitap secerken kitabın ismi varsa arkada konusuna bakıyorum sonrada ilk sayfasına bakıyorum ilğimi cekerse okuyorum yada tavsiye edilen kitapları okuyorum ya da kitapcıma suan okumak istediğim kitap türünü anlatıp ona göre kitap alıyorum ama kitabı bir günde bitirdiğim için sıkıntı oluyor yani uzun süre okumuyorum kafama estiği zaman okuyorum ne yapmam gerekirönerdiğiniz bi kitap var mi

 46. Ben suan 14 yasında olmama ragmen hala uygun kitap bulmada sıkıntı cekiom yardımlarınızı bekliyorum herkese slm

 47. Ben bazı yaşıma uygunkitaplar olmamasına ragmen okuyorum bazı kitaplar sıkıcı geliyo

 48. Ben ezdi eceye bir kitap söylemek istiyorum. yumurtadan çıkan öğretmen çok güzel bir kitap eminim beğersin

 49. Ya bende kendimi geliştirmek için kitaplar okumak istiyorum ama hanqi kitapları okuyaaqımı bilmiyorum sizden istedigim bana hanqi kitapları okuyacagımı gönderebilirmisiniz

 50. Sevgili arkadaşlarim bu yaziyi dikkatli ve iyi okuyun.
  herkese yarari olacagini düşünüyorum .

  dört dakika için bile olsa okuyabilmek

  evden acele ile çıkmıştım. koşar adımlarla metroya doğru ilerlerken bir yandan öğrencilere vereceğim dersin plânını yapıyor, bir yandan da çiseleyen yağmurda ıslanmamaya çalışıyordum. yürüyen merdivenlerle yeraltı treni istasyonuna indim. trenin gelmesine iki üç dakika vardı. bu treni kaçırırsam, on dakika daha beklemem gerekecekti ve dersime geç kalacaktım. adımlarımı sıklaştırmaya, neredeyse koşmaya başladım. elimde çanta olmasa, belki de koşacaktım.
  metroda benimle ayni yönde ilerleyen birisinin elindeki uzunca değnekten çıkan, “tak, tak, tak” sesleri, telaşımı ve kafamdaki düşünceleri birden unutturdu. belli ki, onun da acelesi vardı. sırtındaki büyükçe çantası ve elindeki değneği ile neredeyse benim kadar hızlı adımlarla ilerliyordu. biraz dikkatlice bakınca bu kişinin bir bayan ve ayni zamanda “görme özürlü” olduğunu anladım. kendi kendime, “acaba onun telaşı neden?” diye sordum. belki de dünyayı hiç görmemişti. özürlü haliyle tek basına ilerlese de: tavırları ve yürüyüş sekli ona, kendisine çok güvenen bir insan görünümü veriyordu. acaba acele bir isi mi vardı?
  bir anlık her şeyi unuttum. sanki her şey ağır çekimdeymiş gibi hareket etmeye başladı. onun, değneğiyle sağını solunu kontrol ederek önüne çıkabilecek engelleri anlaması, kendine yol açması, belki de yasama azminin bir göstergesi idi. merdivenlere yaklaştığımızı hissettim. “acaba merdivenlerden inerken kendisine yârdim etsem mi?” diye düşünürken, o merdivenlerden inmeye başladı. sanki dünya dümdüz olmuş, karşısında hiçbir engel kalmamış gibi merdivenlerin sonuna geldi. acaba, değneğinin uçunda onu yönlendiren bir şey mi vardı, ya da bu bayan bir saka mı yapıyordu? kafamdaki düşünceleri toparlamaya çalışırken, metronun durağa geldiğini fark ettim.
  merakım beni bu bayanın yanına çekti ve onunla ayni kompartımana bindim. oturduğu koltuğa iyice yerleştikten sonra, değneğini katlayıp hızlı bir şekilde çantasının ön bölmesine koydu. çantasının başka bir bölmesini açarak, büyükçe bir şeyi çıkarmaya çalıştı. acaba bir yürürçalar veya yiyecek-içecek gibi bir şey mi çıkaracak diye düşünürken, kalbimden de acıma duygularının yükseldiğini hissettim. belki de dünyayı görmeyi ne kadar çok istiyordu; ağaçlar, evler, araçlar, insanlar ve gözler… görecek o kadar çok şey vardı ki…
  o an için kendimi çok ayrıcalıklı hissettim. göz, dünyaya açılan bir pencereydi ve ben onların kıymetini fazla bilmiyordum. ama ne kadar çok şey ifade ettiklerini o bana anlatıyordu.
  bayanın, çantasından çıkardığı kalınca, kitap türü bir şeyin gözüme ilişmesiyle bu düşüncelerimden sıyrıldım. acaba o çıkardığı bir katalog muydu diyecektim ki, onun görme özürlü olduğu aklıma geldi. derken sayfaları karıştırıp, parmaklarının uçlarıyla yoklayarak bir yerde durdu. herhalde aradığı sayfayı bulmuştu. hemen sağ elinin işaret ve orta parmaklarını kabarık işaretler üzerinde gezdirmeye başladı.
  kitap okuyordu… fakat o görmüyordu ki… birkaç saniye daldım… kitap okumak yalnızca görenlere has bir şey değil miydi? anladım… artik o gözleriyle değil; kalbiyle, duygularıyla ruhuyla okuyordu… ve kendimden utandım. aylardır çantamda taşıdığım ve üç beş sayfanın dışında pek okumadığım kitap geldi aklıma ve yıllarca hiç kitap okumayanlar.
  keşke onlar da, insani düşündüren, hatta utandıran su görüntüye şahit olsalardı.
  dünyada milyonlarca insan var… ama okumak… neden ben… aniden kesik düşüncelerimden sıyrıldım. bir sayfayı okuyup bitirmiş ve diğer bir sayfaya geçmişti. parmaklarını kabarık işaretler üzerinde ustaca gezdirmesinden, bu ise yatkın birisi olduğu anlaşılıyordu. demek ki iyi bir okuyucu idi.
  ama ne okuyabilirdi ki? binlerce kitap, dergi ve gazetenin, görme özürlü olanlar için günlük, haftalık olarak hazırlanması belki de mümkün değildi.
  anonsun uyarısıyla, ineceğim durağa geldiğimi anladım. daha dört dakika geçmişti ve bu kadercik kısa bir sürede dahi kitap okumak çok önemliydi. bana bu dersi veren görme özürlü o kadın da kitabini çantasına koymaya ve durakta inmeye hazırlanıyordu. az sonra tren durdu. önce onun inmesini bekledim. değneği ile onca insanin arasından “tak… tak… tak…” sesleri ile ilerliyordu. arkasından birkaç saniye baktım ve sanki değnekten çıkan o tak tak’lar beynimde, oku… oku… oku… ve şükret diye yankılanıyordu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.