Anasayfa / Başarı Yazıları / Hatanızdan geri dönün!

Hatanızdan geri dönün!

Hatalar hayatın birer parçasıdır. Onları kabullenmek, hayatın içinde bi’yerde olduğunu varsaymak moralitenizi yukarıda tutacaktır. İnsanların çoğu hataların kaçınılmaz olduğunu kabul etse de hiç kimse hata yapmaktan hoşlanmaz. İyi haber şu ki büyük falsolar bile, iyi bir şekilde ele alınırlarsa kariyer bitirmek durumunda değildir. Tökezlediğiniz bir sonraki sefer hatanızı incelikle telafi etmek için şu üç adımı izleyin:

Hatanızı kabul edin

Bir hatayı saklamaya çalışmak veya önemsiz gibi göstermek kariyerinize ölümcül etkilerde bulunabilir. Hatanız konusunda dürüst ve şeffaf olun, kendi üzerinize düşen sorumluluğu alın ve savunmacı davranmayın.

konsantre

Gerekli değişiklikleri yapın

Hatalar önemli öğrenme fırsatlarıdır. Patronunuza ve ilgili diğer taraflara ilerlemek için farklı olarak ne yapabileceğinizi açıklayın.

Oraya geri dönün

Yanlışlarınızın sizi bir daha hiçbir zaman risk almama durumuna sokmasına izin vermeyin. Hatanızı geride bırakınca geleceğe odaklanın.

Kaynak : Yönetim 2.0, Harvard Business Review, Çeviren: Melis İnan, Optimist Yayınları 2013, s. 59

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.