Anasayfa / Motive Olmak / Geliştiren Hikayeler / Hayatımızdaki öncelikler

Hayatımızdaki öncelikler

Felsefe  profesörü bir gün ders başladığında, hiç bir şey söylemeden masanın üstüne büyükçe bir kavanoz koydu ve içini tenis toplarıyla doldurdu. Ve öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sordu. Öğrenciler hep bir ağızdan, kavanozun dolduğunu söylediler.

Profesör bu kez, önündeki kutulardan birinden aldığı çakıl taşlarını kavanoza döktü. Çakıl taşları, tenis toplarının aralarındaki boşluklardan aktı ve kavanozdaki boşlukları doldurdu. Profesör, kavanozun dolup dolmadığını bir kez daha sordu. Öğrenciler yine hep birlikte, kavanozun dolduğunu söylediler.

Profesör onların bu yanıtını duymamış gibi yaptı, masadaki kutulardan birini aldı, içindeki kumları özenli bir biçimde kavanoza boşalttı. Bu kez kavanoza akan kum tanecikleri, çakıl taşlarının
aralarındaki boşlukları doldurdu. Profesör, kavanozun dolu olup olmadığını bir kez daha sordu öğrencilere. Onlar da yine bir koro düzeniyle kavanozun dolduğunu söylediler.

Sıra, masanın altındaki bekleyen iki fincan kahveye gelmişti. Profesör onları da aldı, kavanoza boşalttı. Kahve de kendine kumlar arasında yer buldu ve kalan boşlukları doldurdu.

Öğrenciler, profesörün bu “gösterisi”ni alkışlarla karşıladılar. Profesör ise, dersini anlatmaya o an başlıyordu. “Eveet” dedi. “Biliyor musunuz ki, bu küçücük gösteriyle size, yaşamınızı simgelemiye çalıştım.” Ve soluk almaksızın bir dikkatle kendisini dinleyen öğrencilerine dersini anlattı:

“Bu tenis topları yaşamınızdaki önemli değerlerdir” dedi. “Bunlar aileniz, çocuklarınız, sağlığınız, arkadaşlarınız ve sizin için önemli olan benzer değerlerdir. Şayet sahip olduğunuz öteki değerleri  yitirirseniz de,  bu önemli değerler hep kalacaktır. Ve yaşamınızı doldurmayı her zaman sürdüreceklerdir. Çakıl taşları ise daha az önemli olan değerlerimizdir. Bunlar, işinizdir, evinizdir, arabanızdır. Kum ise, olsa da olur olmasa da olur değerlerinizdir.”

Bu açıklamasından sonra profesör, kavanoza hangi “değer”i önce, hangisini daha sonra koyduğunun nedenlerini de açıkladı:

“Şayet  kavanoza önce kum doldurursanız, çakıl taşlarına ve özellikle de tenis toplarına yeterli yer kalmaz”dedi. “Aynı olay, yaşamınızda da geçerlidir. Zamanınızı ve enerjinizi ufak tefek konular
için harcarsanız, önemli değerlerinize ayıracağınız zamanınız kalmayacaktır. Dikkatinizi mutluluğunuz için önemli olan  konulara çevirin. Çocuklarınızla oynayın, sağlığınıza özen gösterin, eşinizle zaman zaman yemeğe çıkın, evinizin gereksinimlerini karşılayın. Öncelikle tenis toplarınızı yerleştirmeye bakın kavanozunuza. Önceliklerinizi sıralamayı iyi bilin. Gerisi zaten hep kumdur.”

Bir öğrenci söz istedi:

“Peki, o iki fincan kahve nedir, hocam?” dedi.

Profesör bu soruyu soran öğrencisine önce teşekkür etti, sonra da sorusunu yanıtladı.:

“Yaşamınız ne denli yoğun, ne denli dolu olursa olsun” dedi. “Ne yapın, yapın, dostlarınızla içeceğiniz bir fincan kahve için yine de zaman bulun.

Bu yazıyı sitemiz takipçilerinden Gülcan BULUT göndermiştir. Kendisine kendinigelistir.com adına teşekkür ederim.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

20 yorum

 1. Hayatı gerçekten yaşamak isteyenlere güzel bir öneri:)Bu hikayeyi biliyordum tekrar okumak mutlu etti.

 2. kelimeler kifayetsiz kalıyor desek yeridir..!!

 3. bu siteyi seviyorummm =)

 4. gerçekten harika bir yazı… zamanımızı bazen o kadar boş şeylere harcıyoruz ki asıl değerleri kaybediyoruz… teşekkürler…

 5. öncelikler üzerine cok hoş bir yazı ekleyen arkadaşıma teşekkür ederim

 6. Süper-di bence.
  Teşekkürler yazı için.

 7. gerçekte yapabilsek mutsuzluk ortadan kalkar bence.insanı öncelikleri butlu yapar ….

 8. yaşam çok kısa

 9. bunun için doğru değerlendırmek gerekıyor

 10. Gökhan TAŞKIN

  Süper bir hikaye. Sadece bunu hayatına uygulasan bir ömür yeter heralde!
  İnsan olmaya geldik ; lafta ama hayvan olarak gidiyoruz buralardan…

 11. bir fincan kahvenin kırk yıl hatrı vardır…die boşuna dememiş atalarımız.

 12. Bu yazıyı bende ilk okuduğumda hayatı ne kadar boş ve anlamsız yaşıyorum diye düşündüm ve hemen siteye yollayıp sizlerle paylaşmak istedim…

 13. Önemli değerlerimiz hakkında, çok güzel bir hikayeydi, teşekkür ederim…

 14. adam filozof ya :)

 15. Güzel bir paylaşım teşekkür ederim gönderen arkadaşa

 16. gerçekten çok güzel.hayatı önemsız sayanlar iyi bir yazı çok beğendim

 17. Muazzam bir bağ kurulmuş hayatla. çok beğendim!

 18. Muhteşemmm süper

 19. gerçekten güzeldi teşekkürler..:)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.