Anasayfa / Motive Olmak / Geliştiren Hikayeler / İçinizdeki gücü farkedin!

İçinizdeki gücü farkedin!

Yaşadığımız başarısızlıklar genellikle bizim isteğimiz azaltır ve yaptığımız işe karşı olan motivasyonumuzu düşürür. Ancak yaşadığımız başarısızlıklarla yılmamalı, engellerimizi keşfedip tekrar denemeliyiz. Eğer hedefimize ulaşacağımıza dair sağlam bir inanç oluşturursak,devam etmek için içimizdeki gücü tekrar ortaya çıkarmamız hiçte zor olmaz. Bununla ilgili sizinle bir hikayeyi paylaşmak isterim:

“Sir Edmund Hillary, 29 Mayıs 1953 tarihine dek zirvesini kimsenin göremediği Everest’e tırmana ilk kişiydi. Sir Edmund, 1952 yılında da Everest’e çıkma girişiminde bulunmuş, fakat bu girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştı.bu girişiminden birkaç hafta sonra İngiltere’de bir okulun öğrencilerine konuşma yapmak için çağrılmıştı. Konuşmanın konusu,onun zirveye tırmanış girişimiydi. Edmund Hillary, bu girişiminde başarısız olduğunu kabul ettikten sonra bir süre durdu ve mikrofonu bırakıp, konuşma kürsüsünün yanında duran Everest’in büyük boy fotoğrafı önüne doğru yürüdü.Sonra da fotoğrafa dönüp, yumruğunu havaya kaldırarak, yüksek sesle koca zirveye meydan okudu:

“Beni bu ilk denememde yendin ama,seninle davam bitmedi, ey Everest!” diye haykırdı.”Bekle beni!Sana yine geleceğim ve seni bu kez ayaklarımın altına alacağım…” Everest’e bu meydan okumasından sonra Hillary, salondaki öğrencilere döndü ve onlara, 1 yıl sonra ulaşacağı başarısın gizini o gün açıkladı:

“Beni bu kez yendiği için, Everest gözümde şimdi daha da büyüdü ama” dedi ve ekledi ”Benim bunu bildiğim gibi,o da şunu iyi bilmek zorundadır: Onu yenmediğim için bende ki inanç ve azimde daha büyüdü, daha güçlendi…

Bu konuşmasından 1 yıl sonra Everest, Hillary’nin ayakların altındaydı…

Kendine olan inancı ve başarısızlıklarına yenilmemesi,inancız,gerçekçi hedefleriniz, hayallerinize bağlılığız sizin kendi Everst’inizi tırmanmanızı sağlayabilir. Yeter ki içinizdeki gücü harekete geçirin!…

 

Kaynak : İnternet

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

6 yorum

 1. Hiç bi zaman gözünde bişeyi büyütmiceksin demek ki…

 2. POET PRINCESS ÜLKÜ

  Demek ki herşey bizim elimizde===>>>istediğimiz amaca sahipmişiz gibi başarılı olmuşuz gibi düşünmeliyiz.üşenme! yılma! inan! iste ve sahip ol ;=)

 3. çooooooooooooooooooook güzel.

 4. Sabir
  edison’un yaşamı, çocukluktan ölümüne dek yeni buluşlar peşinde ve deneyler içinde geçmiştir. birinci dünya savaşı yıllarında, sürekli olarak elde edilmesi güç kimyasal maddelerin yerini tutan yeni maddeler bulmak üzere deneylere başlamıştı.
  bu deneyler sırasında, tabii kauçuk bulmayı amaçlamıştı. her gün yüzlerce deney yapıyordu. bu deneylerden umudunu yitiren yardımcısı birgün:
  “bay edison” dedi “şimdiye dek tam elli bin deney yaptığımız halde bildiğiniz gibi tek bir sonuç elde edemedik. artık, bu deneylere bir son vermenin zamanı geldi.”
  ünlü mucit, yardımcısına bakıp:
  “- sen ne diyorsun “dedi. “görmüyormusun fevkalade sonuçlar elde ettik. şimdi bizlere istediğimiz sonucu vermeyecek olan tam elli bin metot öğrenmiş bulunuyoruz.”

 5. Yeterki kendine inan!!!!!!

 6. İçinizdeki güçü ortaya çıkarmak için biz hazırız ya siz? … . Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.