Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Geliştiren Hikayeler
  3. İçinizdeki gücü farkedin!

İçinizdeki gücü farkedin!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 2 dk okuma süresi
58 6

Yaşadığımız başarısızlıklar genellikle bizim isteğimiz azaltır ve yaptığımız işe karşı olan motivasyonumuzu düşürür. Ancak yaşadığımız başarısızlıklarla yılmamalı, engellerimizi keşfedip tekrar denemeliyiz. Eğer hedefimize ulaşacağımıza dair sağlam bir inanç oluşturursak,devam etmek için içimizdeki gücü tekrar ortaya çıkarmamız hiçte zor olmaz. Bununla ilgili sizinle bir hikayeyi paylaşmak isterim:

“Sir Edmund Hillary, 29 Mayıs 1953 tarihine dek zirvesini kimsenin göremediği Everest’e tırmana ilk kişiydi. Sir Edmund, 1952 yılında da Everest’e çıkma girişiminde bulunmuş, fakat bu girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştı.bu girişiminden birkaç hafta sonra İngiltere’de bir okulun öğrencilerine konuşma yapmak için çağrılmıştı. Konuşmanın konusu,onun zirveye tırmanış girişimiydi. Edmund Hillary, bu girişiminde başarısız olduğunu kabul ettikten sonra bir süre durdu ve mikrofonu bırakıp, konuşma kürsüsünün yanında duran Everest’in büyük boy fotoğrafı önüne doğru yürüdü.Sonra da fotoğrafa dönüp, yumruğunu havaya kaldırarak, yüksek sesle koca zirveye meydan okudu:

“Beni bu ilk denememde yendin ama,seninle davam bitmedi, ey Everest!” diye haykırdı.”Bekle beni!Sana yine geleceğim ve seni bu kez ayaklarımın altına alacağım…” Everest’e bu meydan okumasından sonra Hillary, salondaki öğrencilere döndü ve onlara, 1 yıl sonra ulaşacağı başarısın gizini o gün açıkladı:

“Beni bu kez yendiği için, Everest gözümde şimdi daha da büyüdü ama” dedi ve ekledi ”Benim bunu bildiğim gibi,o da şunu iyi bilmek zorundadır: Onu yenmediğim için bende ki inanç ve azimde daha büyüdü, daha güçlendi…

Bu konuşmasından 1 yıl sonra Everest, Hillary’nin ayakların altındaydı…

Kendine olan inancı ve başarısızlıklarına yenilmemesi,inancız,gerçekçi hedefleriniz, hayallerinize bağlılığız sizin kendi Everst’inizi tırmanmanızı sağlayabilir. Yeter ki içinizdeki gücü harekete geçirin!…

 

Kaynak : İnternet

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar