İki seyyah

İki seyyah bir şehirden diğerine gidiyormuş. Derken yollarının üstüne taşkın bir dere çıkmış. Tam suyu geçecekler, az ötede korkudan tir tir titreyen yapayalnız ve gencecik bir kadın görmüşler. Adamlardan biri hemen kadının yardımına koşmuş. Onu sırtına almış, suyu öylece aşmış. Sonra kadını derenin öteki yakasında yere bırakıp iyi günler dilemiş. Böylece yollarına devam etmişler.
Ancak yolun kalan kısmında öteki seyyahın ağzını bıçak açmamış. Suratından düşen bin parça. Somurttukça somurtuyor. Bir kaç saat böyle surat astıktan sonra suskunluğunu bozup şöyle demiş:
– Ne demeye o kadına yardım ettin? Bir de üstelik ona dokundun. Seni ayartabilirdi, baştan çıkarabilirdi! Olacak iş mi ? Ayıp Yahu! Olmaz , bize yakışmaz!
Kadını sırtında taşıyan seyyah sabırla gülümsemiş:
– İyide dostum ben o genç kadını derenin karşısına geçirip orada bıraktım, sen ne demeye hala taşırsın?

Hiç düşündünüz mü biz nelere takılıp surat asıyor, kendi korkularımızı başkalarına yansıtıyoruz,Kendi zihinlerimizde ki pas ve kiri  başkalarının zihinlerine bulaştırıyoruz…

Kaynak : Elif Şafağın Aşk kitabından

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

5 yorum

  1. Çok güzel bir yazı hepimiz üzerinde düşünmeliyiz.

  2. Gerçekten yazı çok etkileyici.Bir çok şey anlatıyor.

  3. Hikaye çok kısa ama anlamı çok büyük …Düşündüm de ne kadar çok yapıyorum ben bu taşıma işini.günlük yaşamın akışkanlığı ile düşünce akışkanlığını karıştırıyoruz galiba …teşekkürler

  4. Güzel bir yazi, etkileyici gercekten… Takildigimiz o kadar cok önemsiz detaylar var ki hayatta.. Gözlerimiz sonradan aciliyor, takildigimiz ayrintilarin ne kadar önemsiz oldugunu anliyoruz, fakat is isten gecmis oluyor..

    Güzel bir paylasim, tesekkürler Özgür.

  5. programı başladı… türküleriyle şiirleriyle sizlerle olamaya devam ediyor. . Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.