Anasayfa / İnsan İlişkileri / İş bulma yarışını nasıl kazanırsınız?

İş bulma yarışını nasıl kazanırsınız?

İş görüşmelerinde sizi diğer adaylardan öne çıkaracak özellikler neler biliyor musunuz? İşte bu sorunun cevabı… Bir işi çok kişi ister ama sadece bir kişi alır… Çok çeşitli kriterler göz önüne alınsa da iş görüşmelerinde sizi diğerlerinden öne çıkaracak özellikler mutlaka vardır… İşte bir işi kapmanız için gereken ipuçları… Konu eleman almak olunca bazen işe başvuran kişi için güneş, ay ve yıldızların bir araya gelmeleri kadar mucizevi bir olay gibi değerlendirilebilir.

İşveren açısından da durum çok kolay değildir. Bazen işe eleman almak oltayla balık avlamak gibidir veya bir sürü oku darta atıp bir tanesinin hedefi tutturmasını temenni etmektir. Buna benzer benzetmeleri çok duyarız.

En önemli soru çok açıktır aslında: İş başvurusu yapan kişi olarak ne yaparsanız başkasını değil de sizi tercih ederler? Şurası gerçek ki işe alınan kişiler birçok şeyi daha doğru ve daha iyi yapmıştır. Yanlış onların lügatında yoktur neredeyse.

Peki, işe alınan kişi bu pozisyonu nasıl kaptı?

İşveren, başvuranları karşılaştırdığında “en iyi özelliklere sahip” başvuranlar arasından en iyiyi seçmek zorundadır. İşveren adaylardan kalite, yetenek, eğitim, deneyim ve bilgi konusunda en iyi olanları görüşmeye çağıracak ve yalnızca biri işi kapacaktır. İşte o seçilen olmak için yapmanız gerekenler…

Kişisel sunumun seni farklı kılsın

Hedefe yönelik, etkileyici bir özgeçmiş ve ön yazı sayesinde kapıya kadar geldiniz. Daha sonraki telefon görüşmesinde de işverenin isteklerine cevap verecek seviyede deneyim ve özelliklere sahip olduğunuz anlaşıldı ve sonunda görüşme randevusu kopardınız.

İşte bu noktadan sonra potansiyel işe alanın kritikleri devreye girer; işe uygunluğunuz, kültür, ekibin ihtiyaçları ve güçlü yönleri… Bu noktada şansınızı zorlamak ve tüm yeteneklerinizi ortaya koymak için aslında işveren size büyük bir şans vermiştir. Sahne sizin…

– Giysiniz, saç modeliniz, makyaj, takı ve çantanız ilk intibayı oluşturur ve etki bırakır. İlk etkiyi olumlu bırakmak için elinizden geleni yapın. Kendi kişisel sunumunuz kusursuz olmalı. Boyasız, cilasız ayakkabılar sizi batırır unutmayın.
– Görüşmeye hazırlık yaparken spesifik, bildik olası bazı sorulara profesyonel olası cevapları hazır edin. Bilgili, rekabetçi ve deneyimli görünmek zorundasınız. Yaptığınız başarılı, önemli ve rekabetçi projelere örnekler vermelisiniz. Bazı insanlar bunu doğaçlama yapamazlar. Hazırlıklı ve provalı olmalısınız.
– Masa kenarında veya toplantı masası etrafında otururken sizi ele verecek şeylere önceden dikkat etmeli ve göstermemelisiniz. Kirli tırnaklar, gömlekteki leke alışkanlıklarınız ve yaşam tarzınız hakkında bağıra bağıra karşı tarafa mesaj verir aslında.
Rahat olun; işyerinin ortamı ve şirketin hedeflerinin sizin için de önemli olduğundan bahsedin. Şirket kültürünün size uyup uymayacağını ölçümlemek için bazı sorular sorun. Herhangi bir şirkete uyum sağlayamayacağınızdan ve prensiplerinizden bahsedin… İnanın bu yöntem çoğu zaman tutar.

Kaynak : İş’teİnsan

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.