Anasayfa / Kişisel İmaj / İş’te çekiciliğin formülü!

İş’te çekiciliğin formülü!

Seminerlerim sırasında katılımcılardan, özellikle de hanımlardan profesyonel yaşamda kişisel zevklerini nasıl doğru yansıtabilecekleri konusunda sıkça sorular duyuyorum. Hanımlar arasında ihtiyaçlar ortak: “Ben bir kadınım ve profesyonel görünmek adına sıkıcı bir görüntüye sahip olmak istemiyorum, sizce ne giymeliyim?”
 
Profesyonel yaşamda kişisel imajı doğru yönetebilmek çok önemli bir beceri. İş hayatında çalışanların hangi seviyede olursa olsun tavırları ve görüntüleriyle profesyonel bir duruşa sahip olmaları bekleniyor. Hepimizin kişisel filtreleri var, birilerini herhangi bir konuda değerlendirirken bize gönderdikleri mesajları filtreden geçirip, kararımızı öyle veriyoruz. Bu işi yapabilir mi, söylediklerinde haklı olabilir mi, tavsiyesine güvenebilir miyim? Bunu yaparken de eğitimi, deneyimi, kişinin iletişim yeteneklerinin yansıra görüntüsünü de tartıyoruz. Hal böyle olunca, çekici bir görüntüyle uygun görüntüyü, işyerinde dengelenmesi gereken iki kavram olarak ele almak gerekiyor.

Cevaplanması gereken sorular…
İşyerinde uygun giyim kriterlerini belirlemek için, cevaplanması gereken bazı sorular var. Örneğin; çalıştığınız firmada bir kıyafet yönetmeliği uygulanıyor mu? Eğer öyleyse, siz buna ne kadar uygun görünüyorsunuz? Kişisel tarzınızı tanımlayabilir misiniz? Acaba bu tarzınız, iş hayatında sizden beklenen mesajları görüntünüzle de desteklemenize engel olabilir mi? Dekolte dozunu kaçırıyor musunuz? Belki de problem takılarınızda, hiç düşündünüz mü? Ya renk seçimleriniz ne kadar doğru? Acaba makyajınızın ölçüsü biraz fazla mı kaçıyor, mesela ıslak görünümlü rujunuz ya da simli farınız yerine, daha doğal bir makyajla yüzünüzü renklendirseniz nasıl olur? Saçınızın rengi, boyu ve kesimi profesyonel tanımlamasına uyuyor mu? Yoksa her an sahneye çıkacağınız izlenimi veren bir model mi kullanıyorsunuz? 

Aslında, imaj iş hayatında her zaman önemliydi. Günümüzdeyse; gerek çalışanlar gerekse kurumlar, bu konuda çok daha bilinçli davranıyor. Profesyonel imaj danışmanlığı ve bireye faydaları konusunda, geçtiğimiz yıllarda, Central Michigan Üniversitesi ile Uluslararası İmaj Danışmanları Derneği AICI’ın birlikte yürüttüğü bir araştırmanın sonuçları yayınlandı. Araştırma; 10 farklı ülkeden, 18 danışman ve 85 danışanı kapsıyordu. Sonuçlar şunu gösteriyor ki imaj danışmanlığı sadece dışa dönük müdahalelerle sınırlı kalmıyor, bireyin içsel gelişimine de katkı sağlıyor. Danışmanlık alan kişilerde özgüven, iletişim, kariyer gelişimi gibi konularda gelişme kaydedilirken, bir diğer çarpıcı nokta da, bu verilerin maksimum 12 saatlik çalışmalar sonucunda elde edilmiş olması.

İyi göründüğünü bilmek, kendini beğenmek ve beğenildiğini hissetmek harika duygular. Araştırmalar kişinin ne giydiği, nasıl göründüğü ile ne düşündüğü, ne hissettiği, nasıl davrandığı ve karşısındakilerin nasıl tepki verdiği arasında direkt bir ilişki olduğunu gösteriyor. Öte yandan iyi görünen kişilerin daha yüksek kazançlara sahip olduğu, daha çabuk terfi ettiği, daha çok fırsatlara sahip olduğu da sık sık gündeme gelen bir gerçek. Profesyonel görünmek adına çekicilikten vazgeçilmesi değil tavsiyem. Ancak iş yerinde çekiciliğin sınırlarının doğru belirlenmesi gerekiyor. Bir başka deyişle imaj kişinin kim olduğunu, iş yaşamındaki amacını, gerçekleştirmeyi düşündüğü planlarını anlatabilmeli.

Görüntüden bahsetmişken, her dönem aldığınız kararlar arasında kişisel imajınızla ilgili kararlar da var mı? Eğer spora başlıyorum, şu on kiloyu veriyorum, gardrop önünde harcadığım saatlerden kurtuluyorum gibi hedefleriniz varsa, beklemeden hemen harekete geçin.

Yazar : Suna Aslan
AICI İmaj Danışmanı
Founder AICI Certified, Professional Image Consultant Corporate Trainer

 

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

10 yorum

 1. müjgan hekimoğlu

  ben bir öğretmenim ve kendimle hiç uyuşmayan etek ceket giymek istemiyorum spor pantalonlar tercihim acaba bu bana bakışlarını ne derece ettkilerrr…basit bi soru oldu ama ben yanıtı merak ediyorum…

 2. bence sen spor pantalon giymek istiyosan giy bence yaşın kaç bilmiyorum ama bir bayana hele uydurabilirse çok yakışır toplum ve tabiki sevgilin çok beğenir

 3. yaşın bir önemi yokk ne istiyorsan giyersin öğretmensin diye etek ceket giymen gerekli deilki

 4. bende öğretmenim bu konuda sıkıntı yaşıyorum çalışanlar çok bakımlı süslü ben değilim bazen bu durumdan rahatsız oluyorum henüz takım elbise dahi giymiş değilim resmiyeti sevmiyorum olduğun gibi görünmelisin………..

 5. tarzından hoşlandığınız birinden görüş alın bence hanımlar

 6. bnce ortama uyum sart hem sen ogretmenlıgı secmıssın ızter ıstemes resmı olacaksın ornegın ogrencıler sıvıl gelebilir mı snde ortama ayak uydur bnce ark

 7. Bence öğrencılerının sana karsı saygınlıkları azalır senı pek takmayabılırler o yuzden spor yerıne daha zarıf seyler gıyebılırsın emınım spordan daha cok yakısır

 8. Olaya hep kadın gözüyle bakmışız, ama olsun…

 9. Ben bir kurumda çalışıyorum. şahsen herkesin plajda gibi yarı çıplak gelmeleri hoş değil. askılı giyiyorsunuz maden hemcinslerim bari o koltuk altlarınız miğde bulandırmasın temiz olup yakışanı giymek benim tercihim. kendisiyle insanın barışık olması güzel ama çatlak patlak bacaklarada mini giyipte gülünç olmayalım lütfen birde göbek modası vardı aman allahım yağlanmış sarkık o göbekleri göstermenin neresi güzellik anlamış değilim. erkek arkadaşlarımın çoğunluğuyla tartışma konusu olur bayan giyimi miğdemiz bulanıyor yağlı göbekliler giymesin dediklerinde ben utanıyordum. komik duruma düşmeyelim lütfen dekolte mekolte derken yakışanı estetik olanı giyelim bence

 10. Ne elbiseler gördüm içinde insan yok, ne insanlar gördüm üstünde elbise yok…elalem ne der kaygisindan kurtulmaniz dileyğiyle…iyi seneler!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.