Oruno © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Motive Olmak
  3. Kaybetmekten korkmayın

Kaybetmekten korkmayın

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 4 dk okuma süresi
5 0

Bir yeni mezun olarak, iş yerinizin konumu, yaşam maliyetleri, toplumun tepkileri, yakın yaş grubundaki insanlarla tanışma gibi birçok şey mutluluğunuzu etkileyecek. Yapmanız gereken, önceliklerinizi belirlemek ve ilk işinizden ne beklediğinizi ortaya çıkarmak için şu soruları cevaplamak:

Eğitim olanakları

İhtiyacınız olan eğitimi hemen veya ilk bir-iki yıl içinde alabilecek misiniz? Eğitimler işe göre değiştiği için, başlarken hangi eğitimleri alacağınızı sorun. Cevap sizi tatmin ediyor mu? Çalışırken kazandığınız tecrübenin dışında, eğitim alma imkanınız var mı?

Kariyer yolu

Kariyer olanakları ve kariyer yolu konusunda açıklık sağlanıyor mu? Bu durum, bir eğitim programını tamamladığınızda daha açık bir hal alacak olsa da, ilk kademede ne kadar kalacağınız önemli.

Sorumluluk alma

İşe yeni giren herkes, farklı tecrübeler ve farklı öğrenme kapasitesine sahiptir. Üstlerinizle yaptığınız görüşmelerde, yetkinliklerinizi ve sorumluluk alabilecek durumda olup olmadığınızı değerlendirmelerini isteyin. Bir eğitim programını tamamladığınızda, üstünüzün yakın takibine gerek olmadan çalışabilecek misiniz?

Görevler

İlginizi çeken, sizi tatmin eden ve rekabetçi ortamda görevler veriliyor mu? Yaptığınız işten tatmin olabilmeniz için size verilen görevleri başarmanız gerekir. Alacağınız görevlerde size de söz hakkı düşüyor mu?

Üstünüzle ilişkiniz

Yöneticiniz sizinle koçluk ilişkisi kurabiliyor mu? Geribildirim yapan ve tavsiyelerde bulunan yöneticiler, yeni başlayanların gelişimine önemli katkı yaparlar. Sizin yöneticiniz, kurumun kültürüne alışmanıza yardımcı oluyor ve diğer çalışanlarla kaynaşmanıza önayak oluyor mu?

Kariyer gelişimi

İşiniz farklı tecrübeler kazanmanızı ve kariyer gelişiminizi destekliyor mu? İşe başladığınızda öngörülen kariyer yolunda mı ilerliyorsunuz? İlgi alanlarınız değiştiğinde ve yeni beceriler kazandığınızda başka alana yönelme imkanınız var mı?

İşverenlerin güvenli bir iş ortamı sağlama ve yaptığınız işin karşılığını verme zorunluluğu vardır. Tabi ki sizin de yükümlülükleriniz var.

Oscar ödüllü yapımcı Ang Lee katıldığı bir üniversite diploma töreninde şunları söylüyor: ?Hep daha fazlasını öğrenmeye açlık duymayı öğrendim. Denemek ve kaybetmekten korkmamayı, çalışmanın en az zeka kadar önemli olduğunu öğrendim. Ne kadar çok şeyi bilmediğimi öğrendim. Soru sorma, deneme ve test etmenin ne kadar zevkli olduğunu öğrendim.?

Bu ilk ve belirsiz zamanları herkes başarıyla atlatacak diye bir şey yok. Kendinizi toparlanmaya çalışan bir şirketin zorlu ortamında bulabilir, veya gönüllü olarak başka bir alanda çalışmayı seçebilirsiniz. Ne olursa olsun, önemli olan sürekli yeni beceriler kazanmak, ilerisi için hazır olmanızı sağlayacak bilgi ve tecrübeleri kazanmak.

Kaynak: Monster CareerNews

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar