Anasayfa / Kişisel İmaj / Özgeçmişiniz sınavı geçti… Peki ya imajınız!

Özgeçmişiniz sınavı geçti… Peki ya imajınız!

Beklediğiniz yerden olumlu cevap geldi ve bu hafta, hep çalışmak istediğiniz şirketin yöneticileriyle iş görüşmeniz var. İlk önce, en önemli kriter olan özgeçmişinizle dikkatleri çektiniz, şimdi sıra sizi siz yapan değerlerinizde yani imajınızda…

Bilirsiniz, ilk 5 dakika iş görüşmelerinin en sancılı kısmıdır. Bu süreçte karşınızdaki insan, hakkınızda bazı önemli kararlar verecek ve ilerleyen dakikalarda bu kararlar şekillenecek ve sizinle çalışıp çalışılmayacağını netleştirecek. O halde zorlu sınav başlıyor. Kolay gelsin!

İşverenle yapılan görüşmelerde ilk etapta dış görünüş dikkat çekiyor. Kıyafetinizden ayakkabınıza, saçınızdan aksesuarlarınıza kadar herşey uyumlu, sade ve şık bir izlenim bırakmalı. Hemen ardından duruşunuz, ses tonunuz ve cümleleriniz önem kazanıyor. Öyle ya, ne söylediğinizden çok, nasıl bir tutum sergilediğinize bakılıyor.

İmajınız sizin için ne diyor?

Kendine güvenen, nerede ne konuşacağını bilen, sorumluluk alabilen, ilgili, kültürlü, girdiği ortamı başarıyla temsil edebilen, fark yaratabilen, saygılı ve saygı duyulacak bir kişi mi? Yoksa herkes gibi sıradan, özensiz, ciddiyetsiz, telaşlı, yapacağı işi eline yüzüne bulaştıran, vurdumduymaz, kaba biri mi?

Siz hangi kategoride olmak isterdiniz? Tabii ki ilk kategoride! Çünkü hiç kimse, kendi için olumsuz yargılar duymak istemez öyle değil mi? Her zaman aranılan adam olunmak istenir. En başarılı, en kültürlü, en saygılı, en sevilen, işini en iyi yapan, en becerikli vs…

O halde gelin, önerilerimize kulak verin. İnanın, bu görüşmede harikalar yaratacaksınız! Tabii gerçekten bu işi istiyorsanız!

Öyleyse işe, oturup kalkmanızdan başlayın.

Titrek bir sesle ve kelimeleri yutarak konuşmak, ellerinizi nereye koyacağınız bilememek veya rahat oturamamak (her ne kadar heyecandan kaynaklanmış olsa da) karşınızdakine korkak ve telaşlı bir kişilikte olduğunuzu sergiler. Gergin oluşunuz, karşınızdaki kişiyi de sıkar. Bu nedenle rahat olun. Korkulacak hiçbir şey yok zaten!

Diğer önemli bir nokta ise samimiyetiniz…

İşverene karşı gülümsemeniz, göz temasında bulunmanız, konuşulanları dikkatle dinlemeniz, iş hakkında sorular sormanız hatta el sıkışma tarzınız size her zaman artı puanlar kazandıracaktır. Tabii bunu ukalalığa vurmadan!

Her zaman şık ve asil olun

Kıyafetlerinizin temiz, yeni, renkleriyle bütün, kaliteli ve şık olmasına özen gösterin. Asla aşırı renkli kıyafetler giymeyin. Bu sizin basit görünmenize neden olacaktır. Giysilerinizin rengiyle uyumlu bir ayakkabı ve çanta seçimi yapın. Ayakkabılarınızın mutlaka boyalı ve yeni görünümlü olmasına dikkat edin. Abartı aksesuarlar kullanmayın. Ağır kokulardan kaçının. Yüz şeklinize uygun bir saç modeli uygulayın. Dağınık, yağlı ya da bol jöleli saçlarla işverenin karşısına çıkmayın. Tepeden tırnağa uyumlu, itinalı ve temiz olun.

Kısacası yaptığınız iş kadar kişisel bakım konusunda da profesyonel olduğunuzu kanıtlayın!

PMAG Temmuz 2006

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

4 yorum

  1. Yazan tüm öneriler gercekten ise yariyor.

    Bakimli, kendine güveni tam ve ne istedigini bilen bir insan icin hicbir görüsme korku vermez.

    Tesekkürler

  2. ya ben 15 yaşındayım doğal olarak hayatta inişler çıkışlar yaşıyorum ama insanlara nasıl bir görünüm vermem gerektiğini bilmiyorum. bakın şimdi acyip inatçıyım her dediğim er ya da geç olur. bazen çok sessiz sakin bir kızım bazen de çenesi düşük bir salak.anadolu lisesindeyim,sayısal seçtim burnu havalara bir bilgin olmak mı sessiz ve sinsi olmak arasında kaldım. Sonra insanlara nasıl davranacağımı bilmiyo

  3. hata yapmaktan korktuğum için hata yapıyorum bu yüzden bazen hiç konuşmamak istiyorum. aileme arkadaş çevreme okul çevreme nasıl davranacağımda kararsızım. bi de aşırı derecede güçlüyüm ama bir o kadar da duygusalım. duygusllık ileri de yazar ve pedagog olmak istediğim için güzel birşey ama ben duyguların düşünülmemeisi taraftarıyım çünkü insanların duygularının yeri kalpleridir.Değil mi? ayrıca utanmaz bir insanm herşeyi herkese anlatabilirim bu yüzden liman bulamayan gemiler gibi yükümü denize boşaltıyorum sonuç benim için kötü oluyo bazen de açık ve netbir insan olmak işime yarıyor. ben çok dengesizleştim. hayalperst ve ayrıca da çok aşırı derece de hırslı bir insanm. yani zıt karakterler bende toplanmış.hayalperestlik ve kurduğum hayaller ve senaryolar yazdığım öykülerde işe yarıyor.hırsım da derslerde ve hayatta başarılı olmamı sağlıyor. ileri de olacağım meslekler de birbirine çok zıt pedagog, yazar, doktor.. hangisi ni yapıcam. ya lütfen birileri bana yardım etsin

  4. Tamamen haklısınız.
    Teşekkür ediyorum tüm yazılarınız için…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.