Anasayfa / İnsan İlişkileri / Sen mutlu ol yeter!

Sen mutlu ol yeter!

Hiç aşık oldunuz mu? Ben oldum :) Hem de üç kere.

Bu dünyada hiç aşkı yaşamadan ölenler de var. Hatta aralarında aşk diye bir şey yoktur bile diyenler var. Aşkı yaşayan insanın yüreği daha yumuşaktır. Çünkü inanılmaz acı yaşamıştır. O acı ile olgunlaşmıştır.

Peki aşık olduğunuz ve aşkınıza kavuşamadınız. Ya da o sizi yeteri kadar sevmedi. Bana yar olmayan başkasına da yar olmasın der misiniz? Aşık olan insanın tek dileği onun iyi olmasını istemek değil midir? Tek amacı ona zarar gelmemesi değil midir?. Çünkü onu canı gibi seviyordur. O iyi olsun başka bir şey istemem diyordur.

Oysa aynı fikirde olmayanlar da var. Sırf onu çok sevdiği ve sahip olamadığı için onu öldürmek isteyenler. Bu duyguyu anlayamıyorum. Ben sevdiğime zarar vermekten çok korkarım. O iyi olsun hatta mutlu olsun bana yeter derim. Bütün bunları neden yazıyorum biliyor musunuz? 6.10.2007 tarihli Hürriyet Gazetesinin 3. sayfasındaki bir haber dikkatimi çekti:

“Ayrıldığı sevgilisinin evlendiğini öğrenen yat kaptanı, “Senin için ölmeye bile hazırım” notu iliştirilmiş çiçek buketiyle gittiği randevuda dehşet saçtı. Eski sevgilisini 6 yerinden bıçaklayan çılgın aşık, kendini de yaraladı. Midiliç, eski sevgilisine “Seni seviyorum, benimle evlenecektin. Ne olur geri dön” dedi. İsteğinin geri çevrilmesine sinirlenen Midiliç, eski sevgilisini göğsünden ve karnından 6 bıçak darbesi ile yaralayıp kendisini de karnından bıçakladı”

Bu haberi okuduktan sonra çok düşündüm. İnsan sevdiği insanı ve çok sevdiği için nasıl öldürmek ister? İnanın bilemiyorum. Aşk üzerine yazılmış şarkılar ararken Orhan Gencebay’ın şarkı sözleri geldi önüme. Bilirsiniz kendisi aşk üstadıdır. Orhan Gencebay  Zalimsin adlı şarkısının bir mısrasında şöyle diyor;

Sen mutlu ol yeter ben çile çekerim

Başka bir şarkısının sözleri ise şöyle;

Dertler Benim Olsun

Bir zamanlar benim sevgilimdin
Yanımdayken bile hasretimdin
Şimdi başka bir aşk buldun
Mutluluk senin olsun
Dertler benim, çile benim, hasret benim
Hayat senin, senin olsun
Ömrüm senin, senin olsun

Ben daha ne çile, dertlere yolcuyum
Ben alnına dert yazılan kader mahkumuyum
Farketmez yaşamam, sen mesut ol yeter
Dertler bana gönül vermiş
Ben aşk sarhoşuyum

Dilerim her arzun gerçek olsun
Hayat bu, şansın hep açık olsun
Dertler benim, çile benim
Hayat senin senin olsun
Hatıralar, hasret benim
Ömrüm senin senin olsun

Bir gün daha geçti yine sensiz
Aşkım ağlıyor bak, sessiz sessiz
Çare bensiz, ben çaresiz
Ümidim senin olsun
Sana gelen dertler benim
Mutluluk senin olsun

Bakın Orhan Gencebay da kendisinin olmayan sevgilisine mutluluk diliyor. Demek ki benim olmayan sevgili ölsün demek çok doğru değil. Gerçekten seven kişi sevgilisine kavuşamasa bile ona mutluluk dileyebilmeli. Gerçek aşk budur bence.

Tüm aşıkların sevgililerine kavuşması dileğiyle mutluluklar diliyorum.

Tülay Bilin
tulayb18@gmail.com
tulay@karmaastrology.com

Tülay Bilin kimdir?
Tülay Bilin çok uzun yıllar Hürriyet Gazetesinde çalıştıktan sonra, Nisan 2006‘ya kadar Dünya Gazetesinde İnsan Kaynakları Müdürü olarak çalıştı. Uzun yıllardır kişisel gelişim konusunda aldığı eğitimleri 10 yıldır profesyonel olarak çevresiyle paylaşmaktadır. Şirketlere verdiği eğitimler devam etmektedir. Ayrıca kişisel olarak sorunlarını çözmekte zorlananlar için de yüz yüze görüşmeler yapmaktadır. 2 yıl haftada bir gün radyo programı yapmıştır
.

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

15 yorum

 1. cok güzel bir anlatımdı gerçekten kendimizce değerlendirmemiz lazım.

 2. Gökçen_Bilecik

  Çok duygusal bir yazı.Yazılanlara harfiyen katılıyorum.İnsan sevdiğinin mutlu olmasını ister.Başkaları için duyulan şüphe,kendimiz için duyduğumuz şüphenin önüne geçmişse olgunlaşmışız demektir.Ama tabikide sevdiğimi başkasına kaptıracak kadar bunamadım henüz.

 3. ben sevdiğim benim olmayınca başkasının da olamaz mantığındayım..okadar çok seviorum ki başkasıyla paylaşmam.evt mutlu olmasını tabiki isterim ama yanlızlıktan mutluluk çıkarıp mutlu olmasını isterim.ben yanlızım üzülüorum onsuzum üzülüorum ama o benden ayrı ve mutlu..zaten mutlu olmasaydı ayrılmazdı..birz bencil düşünür seven,ben yanlızssam o da yanlız olmalı..yaa ben böyle düşünüorum ve gerçektende “ya benimsin ya toprağınsın “derler ya kimi zaman bunu düşünüorum..allahtan başkasıyla paylaşamıorum ben sevdiğimi..

 4. Yeri ve zamanı geldiginde sevgi bırakmasını bilmektir.

 5. Harika bir yazı ,ne olursa olsun sevdiyin insanın acı çekmesini asla istemezsin canından bir parça çok uzaklarda başkasıyla olsa bile İçin sızlasa acı çeksen bile yaşadıgıyla avunursun. Çok çok zor olsa bile….Sen Mutlu Ol Yeter …..Sevgiler…Tşk

 6. İşte ORHAN BABA farkı bu dünyaya bi daha gelsem yine ORHAN BABA hayranı olmak isterdim.Onun şarkılarında sabretmeyi öğrenirsin, acı çekmeyi öğrenirsin, aşık olmayı öğrenirsin, ama en önemlisi insan olmayı öğrenirsin.İlk önce sevdiğini düşünürsün. Aynı şeyler benim içinde geçerli.Çok sevdiğim halde ona hiç belli etmedim.Sıkıntılarım vardı.O mutlu olur diye başka birini bulur diye yanına yanaşmadım.İnşallah oda benim kadar acı çekmiyordur. Çünkü oda beni seviyordu….

 7. aşk birşuledir ki parladımı sevgiliden başka ne varsa yakar.

 8. ben de aşık oldum ama benım kalbımm yumuşamadı aksıne taş kalplı bırı oldum

  ama olsun sen mutlu ol yetr!

 9. yazıda geçen yat kaptanı, binlerce kez olacakları düşünmüş olabilir ama kendini o anda tedirgin eden , kızdıran duyguyu nasıl bastırması gerektiğini bilememiş. Ben burdan küçük bir pay çıkarıorum kendime.önceden Olacakları görüp o an karşımıza geldiğinde celallenmmemiz.sakin olmalıyız.

 10. GERÇEKTEN SEVEN BİRİ SEVDİĞİNİN BAŞKASIYLADA OLSA MUTLU OLMASINI İSTER HOŞ DEĞİL AMA OLMASI GEREKENDE BU BENCE:(AŞK BENİM KALBİMİDE YUMUŞATMAK YERİNE TAŞLAŞTIRDI NE YAZIKKİ!!!!!!!

 11. BENDE AŞIK OLDUM AMA KAYBETTİM AMA ŞUNUDA BİLİYORUMKİ KAYBEDİLEN O SEVGİDİR YANİ GELİCEK SEVGİLER DEĞİL BELKİ BENCİLLİK AMA ONUN VAR OLUŞU BİLE BENİ RAHATSIZ EDİYOR.

 12. Valla ben bu kadar iyimser olamıyorum onun bana yaptıklarından sonra diyemiyorum mutlu olsun ama iyi yaşatsaydı aşkı bana belkide derdim yazı gerçekten güzel..

 13. Gelecek sevgi diye birşey yok
  varoluşun son noktasini tadacaksin emin ol.
  o zaman tum rahatsizliklarin gidecek!

 14. Yüreğinize sağlık her dediğinize katılıyorum çok doğru

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.