Anasayfa / Motive Olmak / Geliştiren Hikayeler / Size verileni alın, verilmesini istediğiniz şeyi değil!

Size verileni alın, verilmesini istediğiniz şeyi değil!

Çok beğendiğim ve felsefemi oluşturan bir sufi hikayesi paylaşmak istiyorum… Yüce bir deneyim yaşamış ve bundan derinden etkilenmiş insanlar, şu ifadeyi düşünmeli: “Tanrı bir karıncayı yok etmek istediğinde, onu kanatlandırır.” Alınabilecek bir şey veriyorsanız, aslında vermiyorsunuz demektir. Size verileni alın, verilmesini istediğiniz şeyi değil! Size verileni alın: Alınamayacak şeyi verin. Musa Necib’e, neden seanslarına gelenlerden para aldığını ve neden dinleyicilerine hitap etmediğini sormuşlar.

Şöyle demiş: “Şu sebepten ötürü para alıyorum: İnsanlar ilmin karşılık beklemeden verilmesi gerektiğine inanıyorlar ve bedava olan her şeyi ilimle karıştırıyorlar. Her zaman konuşma yapmıyorum, çünkü Sufiler arasında Efendi öğrenciyi bulur. Öğrenci fiziksel olarak var olmalıdır: ama başka her anlamda var olmayabilir. Bir öğrencinin “hazır” bulundugunu fark ettiğimde, ben de onu buluyorum. Ancak o zaman onun içsel çağrısı beni duyabiliyor, kendi onu fark etmese bile.”

“Ara, mutlaka bulunacaksın.”

Yazan : Bilge İnal ŞAHİN

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.