Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

 1. Anasayfa
 2. manşet
 3. Tanıdığın bir “Yerini Bilci” var mı?

Tanıdığın bir “Yerini Bilci” var mı?

Tuğçe GÜÇNAR KENGİL Tuğçe GÜÇNAR KENGİL -

- 3 dk okuma süresi
67 0
yerini bil

Az önce İzotomi blog sayfasında gezinirken Umut Kısa’nın “Ya istediği farklıysa” başlıklı yazısını okudum. Meslek seçimi aşamasında olan bir öğrenci ile olan görüşmesindeki diyaloğu aktarmış. Bu diyalog beni aldı nerelere götürdü dersiniz?

Sevgili okur, saygıdeğer kişi,

Sakın kıpırdama, olduğun yerde kal ve bir kendine bak. Yüzünü görmek istiyorsan hemen bir ayna bul kendine.

Konu daha eskiye dayanıyor ancak ben liseden sonraki kısma sizi götürmek istiyorum. Bu vahim durum bir yerde başlıyor ve ölene kadar devam ediyor. Sen hayal kuruyorsun, mutlu oluyorsun, hemen ardından yapıştırıyorsun hedefini tam karşına, ardından planlar uçuşmaya başlıyor kafanda derken biri çıkıyor ve sana “Biraz abartmıyor musun?” diyor.

Sen daha cevap veremeden sıralamaya devam ediyor.

 • Büyük hayaller kurup üzülmeni istemiyorum
 • O okul seni aşar
 • Puanın yetmez
 • Bu firmaya girmek çok zor
 • O kız sana bakmaz
 • Kendi işini yapmak delilik
 • Ulaşılabilir hedefler koy
 • Sen kim bu işi kapmak kim
 • Bu saatten sonra yabancı dil mi öğrenilirmiş

Bla bla bla…

yerini bil

Sınırlayıcılar. Yerini bilciler. Potansiyel öldürücüler.

Bu birileri hiç bitmez. Her şeye bir yorumları vardır. Önce kendilerine sonra sana inanmazlar. O yüzden ne kendisi yol alır ne senin almana razı olur.

Peki şu andaki konumunu düşünecek olursan, bu senin hayalin miydi yoksa birileri mi seni bu noktaya itti dersin?

Bu soruyu yanıtlamak kolay olmasa gerek. Şıp diye doğru cevabı bilemesek bile belki bir ipucu yakalayabiliriz. Aslında geçmişe de çok takılmamak gerekir. Önemli olan bugünden sonrası…

Bugünden sonra etrafına daha dikkatli bak ve mümkün olduğunca yerini bilcilere hayallerini ve hedeflerini anlatma.

Sen sen ol, kimseye de potansiyelinin, şansının, imkanının, yeteneğinin olmadığını söyleme.

Belki bu sözü aklının bir köşesine koymak istersin: Hayal ettiğin ve inandığın kadarsın. Yapamam dersen asla yapamayacaksın. Olmaz dersen olmayacak. Bitti dediğin yerde bitecek. Olmaz dediğin yerde her şey duracak.

Kelimeleri tersine çevir. Ağzından ne çıkarsa, aklından ne geçerse, kalbinde ne birikirse “o” olacak.

Gerisi sana kalmış.

Tuğçe Güçnar Kengil

Tuğçe GÜÇNAR KENGİL

Uludağ Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü tamamladıktan sonra kariyerimde İşe Alım ve Kariyer Yönetimi alanına yöneldim. İnsanlarda hem işe alım süreçlerinde hem kariyer gelişim serüvenlerinde gördüğüm içsel sorgulama ve sürekli arayış halleri beni koçluk alanına yöneltti. Para kazanırken de mutlu olunabilmeli diye düşünürken kendimi Sola Unitas Akademi’de buldum. Koçluk eğitimlerine başlayarak Yaşam, Öğrenci ve İlişki Koçluğu alanlarındaki eğitim ve çalışmalarıma halen devam etmekteyim. “Sen değiş dünya değişsin” inancıyla oluşturduğum blog sayfamda insana dair yazılarımı paylaşmanın yanı sıra henüz basılmamış bir kitabım ve tasarı aşamasında yazılmayı bekleyen 2. kitabımın heyecanıyla yaşamaya devam ediyorum.

İlgili Yazılar