Anasayfa / Motive Olmak / Tıkanıp kaldığında hayat… (Moral veren bir yazı!)

Tıkanıp kaldığında hayat… (Moral veren bir yazı!)

Bir yerlerde tıkanıp kaldığında hayat, soluk almak güçleştiğinde, yüreğin susup, mantığın sürüklemeye başladığında ayaklarını, dağlara dönmeli yüzünü insan. Yeni patikalar, yeni yollar seçmeli, yüreğini ferahlatacak yeni insanlarla tanışmalı, yeni keşifler yapacak. Hep isteyip de bir gün yaparım diye ertelediği ne varsa gerçekleştirmeyi denemeli! Her geçen gece ölüme bir gün daha yaklaştığını; zamanın bir nehir, kendisinin bir sal olup da, o dursa da yolculuğun devam ettiğini anlamalı. Baş döndürücü bir hızla geçiyorsa birbirinin aynı günler, her akşam aynı can sıkıntılarıyla eve giriliyorsa, değiştirmeye çalışmalı bir şeyleri, küçük şeylerle başlamalı belki; örneğin, bir kaç durak önce inip servisten, otobüsten; yürümeli eve kadar, yüreğine takmalı güneş gözlüklerini; gördüğünü hissedebilmeli! Sağlığını kaybedip ölümle yüz yüze gelmeden önce, değerli olabilmeli hayat. İlla büyük acılar çekmemeli küçük mutlulukları fark etmek için!
Başkasının yerine koyabilmeli kendini; ağlayan birine “ GÜL ” inleyen birine “ SUS “ dememeli! Ağlayana omuz inleyene çare olabilmeli. Şu adaletsiz, merhametsiz dünyaya ayak uydurmamalı; sevgisiz, soysuz kalarak! Dikeni yüzünden hesap sormak yerine gülden, derin bir soluk alıp hapsetmeli kokusunu içine. Güneşin doğuşunu seyretmeli arada bir, seher yeli okşamalı saçlarını. Karda, yağmurda; sevincine, coşkusuna; fırtınada boranda; öfkesine, isyanına ortak olabilmeli doğanın!

Bir çocuğun ilk adımlarında umudu; bir gencin düşlerinde geleceği; bir yaşlının hatıralarında geçmişi örebilmeli! Çalışmadan başarmayı, sevmeden sevilmeyi, mutlu etmeden mutlu olmayı beklememeli! Ama küçük, ama büyük; her hayal kırıklığı, her acı; bir fırsat yaşamdan yeni bir şey öğrenebilmek için; kaçırmamalı! Çünkü hiç düşmemişsen el vermezsin kimseye kalkması için, hiç çaresiz kalmamışsan, dermanı olamazsın dertlerin; ağlamayı bilmiyorsan, neşesizdir kahkahaların; merhaba dememişsen anlamsızdır elvedaların. Ne, herkesi düşünmekten kendini, ne; kendini düşünmekten herkesi unutmamalı! Bilmeli; çok kısa olduğunu hayatın; hep vermek yada almak için. Sadece, anlatacak bir şeyleri olduğunda değil, söyleyecek bir şey bulamadığında da dinleyebilmeli! Akli ve kalbiyle katılabilmeli sohbetlere. Hafızası olmalı insanın; hiç değilse, aynı hataları, aynı bahanelerle tekrarlamaması için. Soruları olmalı yanıtları bulmak için bir ömür harcayacak!
Dostları olmalı, ruhunun ve zihninin sınırlarını zorlayacak! Herkese yetecek kadar büyük olmalı sevgisi; ama kapasitesi sınırlı olmalı yüreğinin ki hakkını verebilsin sevdiklerinin; zaman bulabilsin; bir teşekkür bir elveda için. Yaşam dedikleri bir sınavsa eğer; asla vazgeçmemeli sevmek ve öğrenmekten; ama herkesi sevemeyeceğini de her şeyi bilemeyeceğini de fark edebilmeli insan. Tıpkı her şeye sahip olamayacağı gibi
Alıntıdır…

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

32 yorum

 1. tek KELİMEYLE HARİKA.BU SİTE ÇOK GÜZEL ELLErinize sağlık. hem de çok yararlı.

 2. çok teşekkür ederim, okuyunca insanı alıp götürüyo uzaklara, düşündürüyo bazı şeyleri

 3. çok ğüzel bir yazı hayatın ne kadar ğüzel olduğunu anlatıyor hiç bir şey hissetmesede insan okuduğunda ğülümsüyor aslunda önemli olan bu

 4. yazı güzel ama yine meli-malı şeklinde ve önerilerle dolu.Sonuçlarına katlanamamaktan dolayı insanlar kendi istediklerini yapamıyorlar,bilemediklerinden değil.

 5. Sanırım şuan daha iyiyim ..

  İyi bir moral oldu bu bana hele şuanki zamanımda ..

  Bu hayatta hertıkandıgımda okumaktan kendımı alamayacagım enfes bir yazı…

 6. son zamanlarda okudugum en guzel yazi. tesekkurler.

 7. çok güzel yazılarınız var.kendimizi ancak böyle destskleyip ayakta tutabiliriz sagolun

 8. MERABALAR.
  SÜPER Bİ YAZI. -KİŞİNİN KENDİNİ SEVMESİ AMA KİBİRLENMEMESİ HERKESİ SEVMESİ- NE KADAR MUTLU EDİYO İNSANI BU DÜŞÜNCE. GERÇEKTEN BU SİTEDE HERŞEY SÜPER. İNSANIN OLUMSUZ DÜŞÜNMESİ MÜMKÜN DEĞİL, GÜNLÜK MOTİVEM İÇİN HER GÜN EN AZ Bİ YAZIYI MUTLAKA OKUMAYA ÇALIŞIYORUM.
  . HERKESİN ELLERİNE VE YÜREĞİNE SAĞLIK

 9. insanın ağlarken bile gülümseten bir yazı

 10. Gerçekten çok güzel bir site.aslında hepsi birbirinden güzel yazılanların.Yeni keşvettim siteyi geceleri okumaya dalıp uykusuz kalsamda:)çok şey buldum.emeği geçen herkesin gerçekten ellerine ve yüreğine sağlık.

 11. Kendimi en kötü hissettiğim anlarda, umudumu, yaşama sevincimi yitirdiğim anlarda bu yazılar moral oluyor bana..Tıkanıp kaldığında hayat, çok güzel bir yazı olmuş.. Yazanın ellerine, yüreğine sağlık..Teşekkürler..

 12. dersler çıkartıp uygulanabilirse faydalı bilgilerle dolu çok hoş bir yazı

 13. TIKANIP KALDIĞIMDA BU SİTEEEE…

 14. çok güzel bir yazı. çok beğendim.

  anlatmalı insan konuşmadan,
  anlamalı insan sormadan,
  hayat sevmese bile sevmeli insan.

  gerçek olan, insanı evet çok doğru diyebildiği bir yazı. yazarına teşekkürler.

 15. gercekten iyi geldi paylaşım için tşkler iyiki varsın kendinigelistir saygılar….

 16. gercekten harika bir paylaşım tşkler

 17. Iyi geliyor!! bu siteyi cok beğeniyorum öyle anlar olur ki yasamda gülmeyi bile istemezken biraz pozitiflk yetiyo bu site bunu basarıyo! ama bence..:)tesekkrler:)

 18. Harika yaa bu siteyi çok seviyoırum çok faydalı geliştirio insanı

 19. Ellerine sağlik siteyi hazirlayan yüreği güzel insan. çok güzel olmuş. dalip gittik eskilere….

 20. Bir gencin geleckteki hayali gibi……

 21. Tek kelimeyle süper…

 22. Harika ys!!!

 23. Yine de umudu kaybetmemeli…

 24. Valla şuan morel sıfır o yüzden hiç birşey anlamadım bence hayat hep kaybedilendir kim nederse desin önce alırsın sonrabir bir ellerinden alınır

 25. kaybetmekten sıkılanlara

  Kimse yok mu bir yol söyleyin kaybetmemek için ne yapmalıyım

 26. Mükemmel bir yazı.teşekkürler…

 27. Merhaba,
  Hayat dediğin bir hoca sanki öğreten, öğretici, bazen bir baba şevkati bazen de bir çocuk.

 28. Of off offf offff bu sitede okuduğum en güzel yazı diyebilirim. De de deee her satırını düşünerek okuyup anlamaya çalışmadıktan sonra hiçbir işe yaramaz. Anlamakta yetmez…hatta uygulamak bile yetmez çünkü insanın insanlara ve hayata bakış açısıyla ilgilidir bu yazıdan dersler çıkarmak.
  Hayat tıkanmaz arkadaşlar. Su akar yolunu bulur. Biraz sessizlik ve kendimizi dinleyelm sonrası gelir….

 29. Harika bir yazı, bu sitede huzur, bilgi, hayat sevgisi, insana değer, ne ararsanız var.

 30. Bir yerlerde tıkanıp kaldığında hayat..!içimde bir yerlerde kelimeler tıkandıgında eşittir hayat… . Teşekkürler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.