Anasayfa / İnsan İlişkileri / Utangaçlıktan kurtulma terapisi!

Utangaçlıktan kurtulma terapisi!

utangaçlıktan kurtulma terapileri8 adımda utangaçlıktan kurtulma terapisi
Utangaçlık insanı kitleler arasında sessiz kılan, söyleyebilecek güzel bir şeyleri varken ona ket vuran arsız ve gereksiz bir engeldir. Öte yandan insanlar kendilerine yardımcı olmaya karar verdiklerinde bazı engellerin daha kolay aşılabileceği de bir gerçektir. Karar vermek ilk aşamaysa da her şey bir anda başarılamaz. Her şeyde olduğu gibi bunda da sabır ve emekle yol almak gerekir. Bugün çok utangaç birisi iken ertesi sabah aniden uyanıp ‘Artık kimseden utanmıyorum, herkes benden utansın’ demek şansımız pek yoktur. Kendimizle ilgili böyle bir şikayetimiz var ise bundan kurtulabilmek için öncelikle kendimizle iletişim kurmayı başarmamız gerekir.
 
1-Ruhumuzla Bağlantı Kuralım
Ruhumuzla bağlantımız sağlıklı olduğunda aklımıza takılan soruların en doğru cevabını yine kendimizden almak şansımız olacaktır. Günlük hayatın karmaşası içinde kendimizi dinlemek kimi zaman aklımıza bile gelmez. Böylelikle en basit ihtiyacımızdan bile habersiz yaşar gideriz. Oysa sağlıklı bulmadığımız alışkanlıklarımızı değiştirmek için kendimizden haberdar olmamız gerekir. Bu sayede sebeplerimize ulaşabilir daha huzurlu yaşamak şansını elde ederiz.

2-İletişim Tamsa Yola Devam
• Hangi durumlarda utangaç olduğumuza dair bir tespit yapmak başlangıç noktamız olacaktır. Bunu başından belirlemek çalışmalarımız esnasında zaman kaybetmemize engel olacaktır.
• -Bir sonraki aşamada ise bu duygumuzun ortam, zaman ve insanlar açısından incelemesini yapmamız gerekecektir.
Bu iki önemli konu belirlendikten sonra kademeli olarak üzerine giderek problemimize çözüm bulmak için kendimize yardım etmemiz gerekecektir. Kendimizle ilgili problemlerde çözüme yönelik kararlar almak, moralimizi güçlendirerek olumsuzluğun üzerine daha büyük bir azimle gitmemizi sağlayacaktır.

3-Kimin Yanında Kendimi Rahat Hissediyorum?
Her konuda utangaç olmamız pek olası olmamakla beraber, böyle olduğunu düşünüyorsak bile yanında kendimizi nispeten rahat hissettiğimiz birileri illaki vardır. Bu kişi annemiz, babamız, ailemizden birisi veya bir arkadaşımız olabilir. Kendimizi kimin yanında daha rahat hissediyorsak o kişi ile beraberken hareketlerimizi incelemeye alarak işe başlayabiliriz. Bu kişi ile beraber olduğumuz zamanlarda nasıl rahat konuşup, nasıl rahat davranıyoruz. Bu anların resimlerini çekip kafamıza kaydedelim. Bu anların ve kendimizin farkında olalım. Gerekirse kâğıda not alalım ve daha sonra gözden geçirelim. Bundan sonraki aşama günlük hayatımızda ufak tefek uygulamalar yapıp kazanacağımız minik zaferlerle kendimizi desteklemek şeklinde bir çalışma olacaktır.

utangaçlıktan kurtulma

4-Rahatlık Uygulaması
Kimi zaman kendimizi yanında pek rahat hissetmediğimiz bir insanla konuşmak durumunda bulabiliriz. Böyle zamanlarda:
• Konuşmamıza o insana bakmayıp farklı bir yöne bakarak başlayalım.
• Farklı bir yöne bakıp konuşmamıza devam ederken, yanında rahat konuşup, hareket ettiğimiz insanla ilgili aklımıza kaydettiğimiz anılarımızı geri çağıralım. Karşımızdaki insanın yanında rahat ettiğimiz o kişi olduğunu varsayalım.
Rahat olun kimse beynimizi göremeyeceğinden düşündüklerimizi sadece biz bileceğiz. Neyi nasıl hayal ettiğimizse sadece bize ait olacaktır.
• Bu uygulamayı yaptığımız ilk defalarda söyleyeceklerimizi mümkün olduğu kadar kısa tutma gayreti içerisinde olalım.
• Söyleyeceklerimizi tamamladıktan sonra cesaretimizi toplayarak, karşımızdaki insana bakalım. Sıcak bir şekilde gülümseyelim ve yanından ayrılalım. Gülümsemek için çaba sarf etmek gerekmez. Yüz kaslarımızı bildik şekilde oynatmamız yeterli olacaktır.
• Dikkat etmemiz gereken şeyler ise öncelikle az konuşmak ve konuşma tamamlandıktan sonra bulunulan mekandan ayrılmak olacaktır. Elbette bunu yaparken gülümsemeyi unutmayalım.
• Mutlak başarı istiyorsak önceden plan yapmak ve anı kafanızda oluşturmak daha faydalı olacaktır.
Yaptığımızdan hoşnut kalabilir veya hoşnutsuzluk duyabiliriz. Ancak ne olursa olsun kendimizi tebrik etmek en doğal hakkımızdır. İlk uygulamada başarısız olsak dahi cesaretle ve azimle bu işin üzerine gitmemiz azımsanacak bir atak değildir.
• Bundan sonraki aşama, konuştuğumuz insanları çeşitlendirmek ve onlarla konuşma sürelerimizi de uzatmak olacaktır.

5-Genelleme Yapmaya Alışalım
• Konuşma süremizi arttırmayı başardıktan sonraki adım ise genelleme yapmaya başlamak olacaktır. ‘Saat sormak’ kısa konuşmalar için biçilmiş bir kaftandır.
Uygulamaya yönelik minik bir örnek vermek bu aşamada daha destekleyici olacak diye düşünüyorum.
 
6-Saat Soralım
• Alışveriş merkezlerinden birisine gidelim. Kolunda saat olduğunu gördüğümüz birisine saati soralım. Cevabımızı aldıktan sonra teşekkür ederek uzaklaşırken karşımızdaki insanın yüzüne bakarak gülümsemeyi ihmal etmeyelim.
• Bu sahneyi başarı ile tamamladıktan sonra daha uzun bir alıştırmaya geçebiliriz.Dikkat etmemiz gereken insanlarla olan iletişimimizin süresini zaman içinde acele etmeden arttırarak güvenli bir biçimde davranışlarımızı oturtmaya çalışmaktır.
İkinci alıştırmada mesela bir adres tarifi isteyebiliriz.

7-Adres Tarifi Bazen Hayat Kurtarır
• Yolda veya herhangi bir alış veriş merkezinde, tanımadığımız birisine, bir mağazanın nerede olduğunu soralım. Sorduğumuz kişi adresi bilmese de önemli olan insanlarla daha rahat ve uzun süreli iletişim kurabilmek adına bizim bu adımı atmaya gönüllü olmamızdır.
• Unutmayalım biz utangaçlığımızı yenmeye çalışıyoruz,  insanlar da bize yardım etmek için orada. Yardım Meleğini ise kendimiz seçiyoruz.
Tanımadığınız insanlarla çok sınırlı konularda ve sınırlı zamanlarda konuşmak durumu söz konusu olabilir. Kimi zaman konuşmayı uzatmaya kalkmak hatalı anlaşılma riski doğurabilir.

8-İçinizdekileri Paylaşın!
• Diyaloglarımızı arttırmak ve sürelerini uzatmak istediğimizde, ilk etapta aile içerisinden yardım almak işimizi kolaylaştıracaktır.
• Aile her şeyde olduğu gibi tüm başlangıçlar için en ideal ortamdır. Ancak her ortamda olduğu gibi bu ortamda da derdinizi anlatabileceğiniz ve anlatamayacağınız insanlar olacaktır. Bunun için güvendiğiniz bir veya birden fazla insanı bir araya toplayarak onlara brifing verir gibi, bu durumu paylaşın.
• Ne kadar utangaç olduğunuzu ve bunu aşmak için neler yaptığınız gibi konuları onlara anlatmayı deneyin. Bu bir nevi itiraf olup, siz de içinizdekileri dışarıya aktarmış olacağınızdan belli bir rahatlama duymanız kaçınılmaz olacaktır.
Bu tür brifingleri konuşmaya alıştığınızı hissedip, kendinizi daha rahat algılamaya başladığınız zamana kadar yapmanızı öneririm.
• Bu tür uygulamalar için haftada bir yapılan tekrar ideal olacaktır.
• Elbette her konuşmada nasıl utangaç olduğunuzu veya bu duyguyu yenmek için neler yaptığınızı anlatmak size sıkıcı gelebilir. Ancak her konuşmada kısa bir özet de olsa bu sorundan mutlaka bahsedin. Gelişme kaydettiğiniz durumları anlatın. Kendinizi biraz daha rahat hissettiğinizde de sevdiğiniz herhangi bir konuya geçerek bu konudaki fikirlerinizi onlarla paylaşın. 
• Paylaşmak güzeldir, hele de sevdiğiniz insanlarla. Bu kısa uygulamalarla zaman içerisinde kendinizi daha rahat hissedecek ve bu süreçte de durumdan kurtulmayı başaracaksınız.
Her şeyde olduğu gibi bunda da istemek ve emek harcamak en önemli motivasyon kaynağımız olacaktır.

Yazan : Patricia Muradi

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

13 yorum

 1. Yazı için teşekkürler her ne kadar ” bende yok ” desek de her insanda bir nezlede olsa bu problem yer almaktadır.
  teşekkürler tekrar ))

 2. Ya abi bazen insan çok iyi bildiği şeyleri normal hayatta yaptığı şeyleri .kendisinden daha iyi bilgili.veya daha önemsediği kişilerin karşısında panik vede gerginlik oluyo çok uğraşmama rağmen uzerimden atamiyorum

 3. Aynen hseyin bey bende aynı dertten muzdaribim

 4. Cok işime yaradı cok tesekkur ederim hepsini denicegim =)

 5. Kesinlikle bende deniyeceğmm :)

 6. Gercektende güzel bi yazı..teşekkürler:)..cok utangaç olduğumu itiraf ediorum..bnm için ii oldu diyebilirm..:)

 7. Bu utangaclık benim dusuncemle.mevlananın dedigi gibi;ya oldugun gibi görün yada göründügün gibi ol.bu durum utangaclık durumuna on ayak oluyor.nasıl?biz ailemizle arkdaslarımızla oldugumuz gibi görünüyoruz ve rahat kendi kişiligimizle her ortamdamda bu durumumuz söz konusu.diger acı ise göründügümüz gibi olmamız işte bu durum utangaclıga sebebiyet veriyor.aslen konuskan,neşeli,rahat vs gibiyiz.cunki oldugumuz gibi görünüyoruz etrafımızdakine.göründügümüz gibi oldugumuz zaman daha ıce kapanıklı agır duruşle oluyoruz buda kendi kendimizle yarısıyor gibi hapis gibi kendimizi kilitliyoruz.bence neysek onun gibi görünmeliyiz.yani oldugumuz gibi görünmeliyiz etrafimiza.yanlıs mı dusunuyorum bilmiyorum ama bunu başarabilirsek utangaclık diye bir nedenimiz olmayacaktır.teşekkur ediyoruz herkese.kendimizi iyi görünelim diye kısıtlamayalım ben neysem beni öyle kabul etsinler.filmlerdeki gibi insanlara farklı yanımızla farklı rol oynamayalım.gercek hayatta gercek kimligimizle on planda olalım…

 8. Bunları yapsam bile başarılı olacağımı sanmıyorum ama denemeye deyer..:)

 9. ahmet aslantürk

  çıkamıyorum evden …bu senede olmaya başladı aşırı utangaçlık düştü üzerime.arkadaşlarımla bile konusamıyorum..utanıyorum .arkadaşım kelime söyler ben onu büyütürüm kavga ederiz..kendimden uzaklaştırdım arkadaşlarımı.herşey bu sene içinde oldu.Bana yardım edin .

 10. bende de var çok sinir oluyorum kurtulmak istiyorum ama olmuyor :(

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.