Anasayfa / İnsan İlişkileri / Vucüt dilimizi iyi kullanmak için tüyolar…

Vucüt dilimizi iyi kullanmak için tüyolar…

Vücut dilinin gelişim nedeninin hayvanlarla kurulan iletişim ile bağlantılı olup olmadığı uzun yıllardır tartışılıyor. Vücut dilini üreten başlıca etmenler arasında genetik eğilimler ve çevresel etkiler de sayılıyor. Hayatında hiç gülümseme görmemiş kör bir çocuk gülümseyebiliyor. Vücut dilinin daha gelişkin biçimi olan jestlerse genellikle fark edilmeden çevresel etkilerle ortaya çıkıyor.

Vücut dili bire bir iletişimde son derece önemli ancak grup içi iletişimde vücut dili daha büyük önem kazanıyor. Bir topluluğa karşı konuştuğunuzda siz düşüncelerinizi sözlerle ifade ediyorsunuz. İzleyicilerse daha büyük grubu oluşturmalarına karşın sizinle iletişmlerini vücut diliyle sağlıyorlar.

Vücut dili özellikle kur yaparken, potansiyel partnerinizi etkilemek için bilinçsizce ortaya çıkıyor. Pek çok zaman da işe yarıyor. Bu kadar gerekli, gereksiz açıklama yaptıktan sonra şimdi size karşınızdakinin hangi hareketinin ne anlama geldiğini ve de bunlara karşı nasıl pozisyon almanız gerektiğini anlatacağım ki, bu bilgi derhal çevrenizdekileri çözmenize ve de gerekli önlemleri almanıza yardımcı olacak. İnanmıyor musunuz? O halde deneyin görün…

– Elleri belinde ayakta duran bir kişi nedensiz de olsa kavga çıkarmaya hazırdır. Aman ondan uzak durun.

– Karşınızda bacak bacak üstüne atmış biri varsa ve de üstteki bacağını sallıyorsa, bu onun sıkıntıdan ölmek üzere olduğunu gösterir. Derhal espri patlatmaya başlayın.

– Başını iki elinin arasına alma, gözleri aşağıya doğru bakma da sıkılmanın göstergesidir. Hemen konu değiştirin.

– Kollarını göğüs hizzasında kavuşturmuş kişinin savunmasız halde olduğunu anlayabilirsiniz. Ona kabul ettirmek istediğiniz her ne varsa hemen harekete geçin.

– Çenesini tutan bir kişi büyük bir olasılıkla kafasında değişik değerlendirmeler yapıyordur. Bu durumda sizi dikkatle dinleyemeyeceğine göre, ona çok önemli meselelerden söz etmeyin.

– Burna hafif dokunma veya hafifçe ovma; geri çevirme, şüphe, yalan söyleme anlamına gelir. Karşınızdakine palavra sıkıyorsanız buna hemen son verin. Eğer konuşan oysa yalancılığını yüzüne rahatlıkla vurabilirsiniz.

– Karşınızda ellerini oğuşturan kişinin sizden bir beklentisi var demektir. Bu beklentiyi tahmin etmeniz pek de zor olmayacaktır. Eğer olumlu cevap veremeyecekseniz ortamdan hemen sıvışın.

– Otururken hafif kaykılmış, ellerini başının arkasında birleştirmiş, bacak bacak üstüne atmış bir kişi kendine güvendiğini ve karşısındakine üstünlük tasladığını gösterir. Eğer gıcık olduğunuz biriyse zekice sataşmalarla bu özgüveni bir anda ortadan kaldırabilirsiniz.

– Yana hafif eğilmiş baş anlatılana ilgi gösterildiğini ifade eder. Bu durumu iyi değerlendirin, konuşmanızı sürdürüp ortamın keyfini çıkarın.

– Çenesine hafif hafif vuran birinin bir karar verme aşamasında olduğunu anlayabilirsiniz. Hakkınızda hayırlı olmayacaksa onu bu düşüncelerden uzaklaştırmak için dikkat dağıtıcı hareketler yapın.

Benden bu kadar. Artık gerisi size kalmış…
 
Kaynak : www.hurriyet.com.tr

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

14 yorum

 1. bravo bravoooo süpeeeeeeeer denedim hepsi doğru.Bunlar sayesinde tikky ler arasında popüler oldum

 2. abi saolun ya denıcem ellerinize salık vallaha

 3. Gökçen Önal Bilecik

  Çok başarılı bir yazı daha uzun olsaydı daha faydalı olacaktı ama yine de teşekkür ediyorum.Düşüncelerinize sağlık……

 4. kolay,mantıklı we akılda kalıcı…teşekkürler =)

 5. (bu yorum Nazlı içindir)

  Nazlı, tikkyler arasında popüler olsan neye yarayacak bu? Atatürk tün kemikleri sızlıyordur eminim..”Bu ülkeyi kimlere emanet ettim ben” diyordur..

 6. vücut dili gerçekten önemli..bu aralar çok ilgileniorum gerçekten..(bu arada nazlı tikkylerin arasında popüler olma konusu çok saçma) nese bilgiler içn teşkürler..

 7. kişisel gelişim için çok faydalı bilgiler

 8. Mantıklılar Geçidi

  Ya gerçekten harika! Teşekürler…

 9. bu da çok güsel olmuş deneyip görmekte yarar var

 10. Muhtesem teknikler. Bunlari deneyecegim. Tesekkurler.

 11. Olağan üstü bir şey.
  Çok sevdim…
  Çok güzel.

  Mutlaka herkes okumalı…

 12. Bu aralar bende vücut diliyle ilgilenmeye başladım. bi arkadaşım biliyor da çok hoşuma gitti. zekice bi tane de ben söyliimm;bi kızın sizden hoşlandığını anlamanız için dirseklerine bakın dirsekleri size dönük bi şekilde duruyorsa hoşlanıyordur.bu ilk buluşmalar için mantıklı bişey sözlerinden çok hareketlerine bakın dudak işaretleri özellikle çok önemli ;)))

 13. Eğer daha detaylısını öğrenmek istiyorsanız ahmet şerif izgören’in dikkat vücudumuz konuşuyoe kitabını alabilirsiniz

 14. Ya şu her konunun altına ülke meselesi halkın yozlaşması gibi konular sokmazsanız uyuyamıyosunuz heralde sözüm nazliya cevap atan şahis için

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.