Anasayfa / Beyin Gücü / Yaratıcı zekaların sırrı

Yaratıcı zekaların sırrı

Edison, Einstein, Beethoven… Onların ortak noktaları keskin zekaları ve yaratıcılıkları. Ancak bu isimlerin bir de ortak sırları var: Legastenik olmaları ve buna bağlı olarak da okulda başarısız olmaları… Öğrenme güçlüğü çeken bir çocuğun durumu, zeka geriliğine, geçirilmiş beyin travmasına veya herhangi bir hastalığa bağlı değilse yani çocukta yazma, aritmetik, okuma ve heceleme becerileri anlamlı derecede bozulduğu halde bozukluğun nedeni zekada gerilik veya yetersiz eğitimden kaynaklanmıyorsa “Legastenik” bir çocukla karşı karşıya olabilirsiniz.

Legastenik çocuğun gelişimi normaldir ama okulda başarısızdır. Anlatılanları aklında tutamaz, herkesin anladığını anlayamaz ve kelimeleri karıştırır. Harfleri ters yazar, yazısı çok kötü ve dağınıktır, kelimeyi eksik ve yanlış yazar. Rakamların yerini karıştır, işaretleri karıştır, çarpım tablosunu öğrenemez.

yaratıcı zeka

Legastenik Kişilerin Özellikleri

– Teknik konularda üstün yetenekler sergileyebilir.

– Konuları karşılarındakilere sabırla, anladıklarından emin oluncaya kadar izah ederler.

– Anlatım ve izah yetenekleri gelişkindir.

– Adalet duygusu diğer insanlara oranla çok daha fazla gelişmiş olur.

– Legastenik bir insan ömür boyu sadık bir arkadaştır.

– Çok yaratıcıdırlar.

Legastenik kişiler arasında ünlü isimler de var: Thomas A. Edison, John F. Kennedy, Winston Churchill, Albert Einstein, Alexander, Graham Bell, Leonardo da Vinci, Motzhart ve Beethoven.

Yazan : Dr. Mehmet Çelikel / Psikiyatri ve Psikoterapi Uzmanı
Kaynak : Hürriyet Aile

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

3 yorum

  1. Benim üç tane kaynaştırma öğrencim var ve ram yaptığı testlerde bunlarda zeka geriliği var diyor. acaba bu legastenik nasıl anlaşılıyor ki?

  2. slm kendini geliştir ekibi iyi çalışmalar ben musa dalbudak 24 yaşındayım legastenik biriyim çok yetenekli biri olarak kendimi görüyorum farklıyım farklı olmayı fark yaratmayı seviyorum… beynim durmadan icat lar buluşlar yenilikçi ürünler buluyor bu istem dışı olan bir şey bende kendimi tutamıyorum… düşünmemeye gayret ediyorum çogu zaman pek başarılı oldugum sayılmaz.. ama ben yenilikçi ürünler bulmayı aynı aynı anda hobi olarak not etmeyi seviyorum… adalet duygusu bende çok büyük kul hakkına karşı çok duyarlıyım…..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.