Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Başarı Yazıları
  3. Yeni yıl kararlarınıza nasıl sadık kalırsınız?

Yeni yıl kararlarınıza nasıl sadık kalırsınız?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 4 dk okuma süresi
35 0

Hedef koyma hem özel hayatta hem de iş hayatında başarıya ulaşmak için önemli bir etken. Ancak pek çoğumuz takvimler şubatı göstermeden yeni yıl kararlarımızı unutmuş görünüyoruz. Zor Hedefler: Bulunduğunuz noktadan istediğiniz noktaya gitmenin sırrı (Hard Goals: The Secret to getting from where you are to where you want to be) kitabının yazarı Mark Murphy “İnsanlar sürekli hedefler belirler ancak bu hedeflerin yüzde 70’i hiçbir zaman sonuca ulaşmaz.” diyor.

Sağduyu bize, hedef belirlerken ölçülebilir, net, başarılabilir, gerçekçi ve zaman sınırlı olmasına dikkat etmemiz gerekir der. Oysa Murphy’e göre sorun, hedeflerin net veya ölçülebilir olmamasında değil, insanların hedeflerine ulaşmak için yeterli çabayı gösterecek kadar onları umursamalarında. Bu nedenle Murphy başarılı olmak için hedeflerimizin samimi, hayat dolu, gerekli ve zor olması gerektiğini düşünüyor.

İşte Mark Murphy’den yeni yıl hedeflerini gerçekleştirmek için ipuçları:

1. Hedefinize yönelik duygusal bağlılık geliştirin: Hedefiniz ister sigarayı bırakmak ister şirketinizin satış rakamlarını ikiye katlamak olsun, hedefe olan duygusal bağlılık başarı için vazgeçilmezdir. Murphy “Yılbaşında aldığımız pek çok kararı yılın ortasına varmadan bir kenara koyarız çünkü onları gerçek anlamda umursamayız” diyor. Örneğin sadece öyle yapmanız gerektiğini bilmeniz, çoğu zaman size sigarayı bıraktıracak yeterli kararlılığı vermez. Ancak sigara içmemeyi uzun bir hayata sahip olmak ve çocuklarınızın büyüdüğünü görme fırsatıyla ilişkilendirmek, size hedefinizle ilgili duygusal bir bağ verecektir. Bu da başarı şansınızı artıracaktır.

karar almak

2. Kararlarınızın görsel bir temsilini yaratın: Pek çok iş hedefi sayısaldır ve sayılarla duygusal bağ kurmak kolay değildir. Hedefinizle ilgili kafanızda bir görsel oluşturmak onlarla duygusal bağ kurmanızı kolaylaştıracaktır. Eğer ürününüzün yüzde 20 pazar payı kazanması, önemli bir mağazada satılması anlamına geliyorsa, bunu gösteren bir görsel hazırlayın ve çalışanlarınıza şirketi nerede görmek istediğinizle ilgili bir hatırlatıcı olarak herkesin görebileceği bir yere koyun.

3. Hedeflerinize zaman kısıtlaması getirin: Altı aylık, üç aylık, aylık, haftalık ve günlük zaman aralıkları belirleyerek hedeflerinize aciliyet hissi kazandırabilirsiniz. Aylık 5 milyon dolar hedefi, haftada 15 bin dolar hedefi kadar aciliyet yaratmaz. Böyle yaparak hedefinizi içinde bulunduğunuz zamana taşıyabilir ve bugün hedefinize bir adım daha yaklaşmak için yapmanız gerekeni yapıp yapmadığınıza bakabilirsiniz.

4. Hedeflerinizi zorlayıcı hale getirin: Hedef yeteri kadar zor olmadığı zaman tüm dikkatimizi ona yoğunlaştırma ihtiyacı hissetmeyiz. Bu da başarıya ulaşma ihtimalimizi azaltır. Kendinizden daha fazlasını istemek, enerjinizi toplamanızı ve tüm dikkatinizi hedefe vermenizi sağlar.

Kaynak : Lisa Evans

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar