Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Kişisel İmaj
  3. Yüreğindeki iyilik, sözlerine ve davranışlarına yansısın!

Yüreğindeki iyilik, sözlerine ve davranışlarına yansısın!

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 5 dk okuma süresi
124 3

Çok ilginç bir şekilde insanlar, iyi bir insan olmak ile, sözlerini ve davranışlarını ayrı olgular olarak ele alıyorlar. Afrika’daki ya da yurdumuz dahil dünyanın dört bir köşesindeki yoksul insanlar için yardım etme çabasındaki birçok insan, en yakınından başlayan çemberlerdeki insanlara iyi davranmayı ve güzel sözlerle yaklaşmayı atlıyor.

Yardımlaşma derneğinde çok etkin bir insan, basit bir bayram tebriğini yapmıyor. Bin kilometre ötedeki yoksul çocuklara eşya toplayan bir insan, arkadaşına verdiği sözü tutmuyor. Melek gibi kalbe sahip bir başkası karıncayı incitmezken babasıyla ilişkisinde çok sert bir tutuma sahip olabiliyor. Yine kalben son derece iyi birisi, gazetelerden okuduğu bir haberle bir milletvekilini kolaylıkla hırsız ilan edebiliyor. Çok yardımsever bir kurumun başındaki kişi, yaptığı sözleşmede tamamen kendi kurumunu kollayan kurallar koyabiliyor. Yardım toplayarak ihtiyaç sahiplerine dağıtan biri, parası olduğu halde kendi borçlarını ödemeyebiliyor. İyilikle yüreği ışıldayan bir başkası, farkında olmadan iki çocuğu arasında ayrım yapıyor ve birine diğerinin yanında “Sen daha üstünsün, akıllısın.” diyebiliyor. Bunu söylerken diğerini ne kadar incittiğinin farkına varmadan. Bir dost ya da akraba araya zaman ya da başka şeyler girdiği için uzun süredir aranmayabiliyor; ama apartmandaki bütün komşularla görüşülüyor.

İnsanlar, kalplerindeki iyilikle sözlerinin ya da davranışlarının çeliştiğinin farkına varmıyorlar. Yüreklerindeki iyilik, sözlerine ve davranışlarına yansımıyor.

Yürekteki iyiliğin sözlere ve davranışlara yansıması ne demek? Öncelikle yumuşaklık demek. Verdiğin sözleri tutmak demek. Borcunu ödemek demek. Tevazu göstermek demek. Sabretmek demek. Hoşgörmek demek. Vermek demek. Yardım etmek demek. Saygı göstermek demek. Temiz olmak demek. Sakal bırakmıyorsanız tıraş olmak demek. Aramış olanlara geri dönmek demek. Yemeğin iyi kısmını vermek ya da hakkıyla paylaşmak demek. Yalan söylememek demek. Yere çöp atmamak, atılmış bir çöpü alıp çöp kutusuna koymak demek. Başkasını rahatsız edecek hareketlerde bulunmamak demek. Geri adım atmak demek. Hatamızı kabul etmek demek. Öğretmenimizin işini kolaylaştırmak demek. Arkadaşının işini kolaylaştırmak demek. Annenin ve babanın kendisini iyi hissetmesini sağlamak demek. İş arkadaşımızın, akrabamızın ve hatta rakibimizin başarısına sevinmek demek. Evimize giren bir böceği öldürmek yerine mümkünse evin dışına çıkarmak demek. Olumsuz eleştiri getirmek yerine, yapıcı geribildirim vermek demek. Söyle(n)mek yerine dinlemek demek.

Kalbimizdeki iyiliğin sözlerimize ve davranışlarımıza yansımasının iki boyutu var. Bir boyutu, bizim diğer insanlarla ve varlıklarla ilişkimizde ortaya çıkıyor. Yukarıdaki diğer insanlarla ve varlıklarla ilişkimizde olan boyutuna ilişkin örnekler var. Diğer boyutu ise kendimizle ilgili.

Yüreğimizdeki iyiliğin sözlerimize ve davranışlarımıza yansıması bireysel yaşamamızda ne anlama geliyor? Gerçekten yüreğinde iyi bir insanın yapacak bir sürü işi vardır. Yardım etmek bir zaman programı yapmayı gerektirir. Onun için yüreğinde iyi olan bir insanın erken kalkması, zamanını iyi kullanması, işlerini zamanında ve hatta zamanından önce bitirmesi gerekir. Yani bir insan iyi ve tembel olamaz. Çünkü tembellik iyi olmaya ve iyilik yapmaya fırsat vermez. Tembel insan sadece kötü değildir. Tek başına kötü olmamaksa insanı iyi yapmaz. Dolayısıyla yüreğindeki iyiliği sözlerine ve davranışlarına yansıtan biri olmak, temiz olmak, sorumluluklarını bilmek, ödevlerini yapmak, öğrenmek ve gelişmek demektir. Bu bayram inşallah hepimiz için bir dönüşüm fırsatı olur. Yüreğimizdeki iyilik, sözlerimize ve davranışlarımıza her zaman yansır.
 

Yazan : Melih ARAT

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar