Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Motive Olmak
  3. 3 psikologdan mutluluk üçlemesi

3 psikologdan mutluluk üçlemesi

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 5 dk okuma süresi
14 1

Düşüncelerinizi ve hislerinizi değiştirin. Olumsuza yönelmek olumsuz sonuçları beraberinde getirir. Öyleyse olumluya yönelin. Kendinizin gözlemcisi olur. Psikolog Richard Carlson özellikle stresle baş edebilme ve mutlu olma konularında yaptığı çalışmaları ve konferanslarıyla tanınmıştır. Sürekli gelişmeye dayalı bir yaşam ve mutluluk terapisi için ‘Mutluluk Terapisi İçin 10 Kısa Yol” adlı kitabında on önemli ilke saptanmıştır.

1. Kendinizi Mutlu Edin

Ruh Halinize Göre Hareket Edin.
Düşüncelerinizi düşünün, onları serbest bırakın.
Her şeye iyi tarafından bakmaya çalışın.
Başkalarının sizin gibi düşünmesini beklemeyin.
Şimdi, yaşama zamanıdır.
Bilgelik için derine inin.
Sahip olduğunuz nimetlere değer verin.
Kendinizin gözlemcisi olur.
Mükemmel olmanız gerekmiyor.

Psikolog Richard Carlson, mutsuzluktan kurtulmanız ve yaşamınızı olumlu yönde değiştirebilmemiz için ‘Mutluluğa Giden Yol’ adlı kitabında şu stratejileri önerir :

Olasılıkları değerlendirin. Bilincinizi değiştirin. Düşüncelerinizi ve hislerinizi değiştirin. Olumsuza yönelmek olumsuz sonuçları beraberinde getirir. Öyleyse olumluya yönelin. Sağlıklı psikoloji. Varlığınızın merkezinde doğuştan gelen bir özellik olan ‘Sağlıklı Psikolojik işleyiş’ vardır. Huzur halidir. Bütünlük hissi sağlar. Düşüncelerden arınma. Negatif ve acı dolu düşünceler aklınızdan silindiğinde rahatladığınızı hissedersiniz. Akıl.Tarih boyunca akıllı denilen kişiler, gerçekliğin hayatın kendisi olduğunu, sorunların ise düşüncelerin ürettiği birer yanılsama olduğunu görebilenlerden çıkmıştır.
Düşünce, gereğinden fazla önem verildiğinde büyür. Düşünce sisteminizin sınırlarından kurtulun. Tercih noktalarından vereceğiniz kararları sevgi yoluna uygun belirleyin. Düşünme alışkanlığınızı değiştirin. Korku yerine sevgiyi seçin.
Ruhsal durumlarınızdaki iniş çıkışları kabullenin. Olumsuz düşünce ve sözlerle bunalım yaratmayın. Anı yaşayın. Düşünce engellerinden kurtulun. Ruh halinizin bilgisini öğrenin. Yaşam bir sarkaca benzer. Sağlıklı işleyişi seçin. Neşeli olun. Yaşamı bütünüyle bir deneyim kabul edin. Ruh sağlığını ve mutsuzluğun dinamiklerini öğrenin. İçinizden gelen huzur duygularına önem verin. Saygı gösterin. Pek çok soruna tek çözüm. Sorun yaratan düşünce alışkanlığından kurtulun.

mutluluk tarifleri

Mutsuzluk sizin yazgınız mı? Yaşamınızın bir anlamı olabilmesi için olaylardan dersler çıkarın. İçsel huzura kavuşun. İyimserlik sanatını öğrenin. Mutluluk ve minnettarlık duyun.

Ünlü yazar Josef Kirschner ‘Mutlu Yaşama Sanatı’ adlı kitabında size yaşamınızı başkalarının arzularına ve keyiflerine göre yaşamaktan kurtulmanızın ve yaşamınızın sorumluluğunu üstlenmenizin yollarını gösteriyor :

1. Gerçek mutluluk gündelik hayatı belirleyen tüm unsurlar arasında oluşacak bir ‘Uyum’ sonucunda ortaya çıkar.
2. Yalnızca iyi bir geleceği arzulayan ve o uğurda yaşayan bir kişi, bugün elde edebileceği mutlulukları kaçırıyor demektir.
3. Hayatınızın geri kalan bölümü için bir plan yapın.
4. Başkalarına değil, ‘kendinize’ inanma konusunda kesin kararlı olun.
5. Sağlığınızla ilgilenmeye, hastalıklara yenik düşmeden önce başlayın.
6. Kendinize ‘Ben Kendimi Seviyorum’ demeniz, size çok şey kazandıracak.
7. Yemek, içmek ve doğru yaşamak üzerine bize en doğru şeyleri kim söyleyebilir?
8. Önemliyi, önemsizden ayırın.
9. Evlilik kurumu ve birlikte yaşama konusunu yeniden düşünün.
10. Her gün karşılaştığınız, ‘yönlendirme’ oyununun kurallarını öğrenin.
11. Korkularımızla başka çıkmayı becerirseniz, kimse onları kullanarak size baskı yapamaz.
12. Başarı, önce onu yeterince ‘Zihinde Canlandırma’ ile, ‘Hayal Etme’ ile kazanılır.
13. Cinsellik ve erotizmi dünyanın en doğal şeyi haline getirmenin en basit yolunu öğrenin.
14. Hayaller ile günlük hayatın gerçeklerini birleştirebilmenin stratejisini öğrenin.
15. Ölümle dost olursanız, hayattan korkmazsınız.
16. Soru sormaktan sıkılmazsanız, gerçek bilgiye giden yolun kapısı daima açık kalır.

Yazan : Cengiz Erengil

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar