Anasayfa / Sizden Gelenler / Al işte sana Mustafa!

Al işte sana Mustafa!

Mustafa!Atatürk diktatör müydü? Atatürk acımasız mıydı? “Al işte sana Mustafa!” Uğur Dündar böyle tanıtım yaptı, Can Dündar’a Turgut Özakman ile yanıt verdi.

Uğur Dündar’ın Arena’daki bu haftaki konuğu “Şu Çılgın Türkler” kitabının yazarı Turgut Özakman oldu. “Mustafa Kemal Atatürk alkolik miydi, yalnız mı öldü, devrimleri intikam için mi yaptı, diktatör müydü, acımasız mıydı, din düşmanı mıydı, milli mücadele emrini Mustafa Kemal’e Vahdettin mi verdi?” sorularına yanıt arandı.

Tanıtımda “AL SANA MUSTAFA” diyerek bir de Can Dündar’a gönderme yaptı.

Özakman, “Atatürk’ün içkisini miçkisini anlatmaya kalkan insanlara ben dedikoducu kadın gözüyle bakıyorum. Ivır zıvır bunlar, Atatürk’ün insan yanı falan değil.” diyerek ‘Mustafa’ filmini çeken Can Dündar’ı kızdıracak açıklamalar yaptı.

Turgut Özakman Büyük Önder Atatürk hakkındaki tüm gerçekleri belgeleriyle açıkladı. Atatürk’ü en iyi bilen İsim Özakman’a göre asılsız iddiaların asıl nedeni cehalet…

Özakman’ın konuşmalarından satır başları :

“Şimdi bakınız Atatürk annesiyle, babasıyla, çocukluğuyla, diniyle ilgili, sonra işte Çanakkale ile ilgili, Suriye cephesiyle ilgili, Cumhurbaşkanlığıyla ilgili, komutanlığıyla ilgili pek çok yalan var. Fakat bu yalanın binlerce sahibi yok. Bu yalanın 5 – 10 sahibi var. Bunlar 5-10 kişiler. Bunların hangi yanda oldukları belli. Sağda da var solda da var. Ama sağdakiler daha çoğunlukta. Bunların bazıları azimli, sonsuza kadar bu duyguyu götürüyorlar. Mesela solda biri vardı, isim söylemek istemiyorum. Arada bir Atatürk’ün lehine laf ediyor. Heralde diyorum ıslah oluyor. Çünkü sanıyorum ki tarih okumaya başladı.”

Ben üç yıldır Anadolu’yu dolaşıyorum, herkese yalvarıyorum, ne olur tarihinize çalışın. O zaman hem milletimizin büyüklüğünü görürüz. Hem zaaflarımızı da öğreniriz tarihten. Ve Atatürk’ün etrafında birleşiriz. Çünkü onun çizdiği kurtuluş yolundan başka kurtuluş yolu yok.

ATATÜRK YALNIZ MI ÖLDÜ?

Akman böyle bir konunun söz konusu bile olamayacağını dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü; “Tabii o yalnızlık kendi dehasından ötürü, bazı düşüncelerin üstünlüğünü ifade ediyorsa ona bir şey diyemem ama yalnız olması söz konu değil, milletiyle beraberdi.”

Akman Mustafa Kemal’in yalnız olmadığını şu örnekle anlattı; “Ben Atatürk’ün öldüğü zaman ilkokul üçüncü sınıftaydım. Bizim müdürümüz vardı Şükrü Bey. Yani ağlamak ne! Adamın, gözünün dolduğu hayal bile edilemezdi. O kadar sert, barut gibi biriydi. Bir 10 Kasım sabahı bizim sınafa bir bomba gibi düştü, hüngür hüngür ağlayarak ‘Atatürk’ü kaybettik.’ diye. Bizim sınıftaki öğretmenle bayılacak gibi oldu. Okul birbirine girdi. Benim bile bildiğim Bütün bir Bakırköy Atatürk’ün sağlık durumuyla candan ilgileniyordu. Ölümünden sonraki filmler, fotoğraflar, Atatürk’ün ne kadar sevildiğini ortaya koyuyor.”

ATATÜRK DİKTATÖR MÜYDÜ?

Dündar: Atatürk diktatör müydü? Yani o dönemin Hitler’i Musonlini’siyle benzer bir yanı var mıydı?

Özakman: Hiç alakası yok. Özellikle o ikisi Atatürk’ün özel hayatında alay mevzu. Muhtemelen Hitler’den ürküyor, korkuyor da yani bulaşmaktan çok uzak duruyor. Hem yurt içinde hem yurt dışında barışta olan insanın onlarla aynı paralelde olması söz konusu olamaz! Bizim en büyük eksikliğimiz, yakın tarihimizi bilmemek. Tarihimizi bilseydik Atatürk’ü de bilirdik. Keşke diktatör olsaydı da toprak reformunu geçirseydi. Toprak reformu yapılmadan köylü çiftçi yapılmaz. Köylü çiftçi olmadığı sürece de sandıktan ortaçağ çıkar.

Dündar: Belki o zaman bu Güneydoğu’da yaşadığımız sıkıntılar. Terör örgütü belası ortaya çıkmazdı değil mi?

Özakman: Tabiî ki olmazdı. Evi, barkı geçinebileceği kadar arazisi olan insanın devletiyle bir sorunu olamaz.

ATATÜRK DİN DÜŞMANI MIYDI?

Dündar: Bazı çevrelerin Mustafa Kemal’e yakıştırmak istediği din düşmanlığı kavramı tamamen maksatlı değil mi?

Özakman: Şimdi padişahlık gidiyor, hilafet gidiyor. Bundan nemalanan insanlar var tabii ki. Rejime karşı, Atatürk’e karşı tavır alabilirler. Ama bunların büyük bir çoğunluğu, bunlardan biri de Bakırköy’de yaşıyordu. Giderek baktılar ki Cumhuriyet çok önemli bir şey… O zaman o Atatürk karşıtları, kuşkularını bir kenara bırakarak. Atatürk’ün yanında yer aldılar.

ATATÜRK ALKOLİK MİYDİ?

Biz şimdi dahisi çok olan bir millet değiliz. O yüzden bir dahiyi yorumlamayı da bilmiyoruz. Yani Batılı bir dahinin içkisi miçkisi konuşulur mu? Gülerler adama, ayıplarlar! Yani Wagner’in özel hayatı anlatılamayacak kadar çirkinliklerle doluydu, ama wagner’in besteciliği konuşulur başka şeyler konuşulmaz.

CAN DÜNDAR’A DEDİKODUCU GÖNDERMESİ

“Atatürk’ün insan olarak birkaç zaafı olabilir. Mesela Latife Hanım’la evlenmesi bence bir zaaftı. Ama insanlar zaaflarıyla da büyür. Ama ne bileyim böyle içkisini miçkisini anlatmaya kalkan insanlara ben dedikoducu kadın gözüyle bakıyorum. Ivır zıvır bunlar, Atatürk’ün insan yanı falan değil.”

MİLLİ MÜCADELE GÖREVİNİ VAHDETTİN Mİ VERDİ?

Dündar: Sultan Vahdettin, Atatürk’ü milli mücadele için görevlendirmiş. 40 bin altın vermiş. Ve Anadolu’yu diyar diyar dolaşmış milli mücadele böyle gerçekleştirilmiş? Bu doğru mu Sayın Özakman?

Özakman: Şimdi, Vahdettin padişah… Vahdettin böyle zor bir dönemi, göğüsleyecek şekilde yetişmiş biri değil. Onun bu büyük talihsizliği, Osmanlı devletinin de talihsizliği… Böyle bir kültürü yok. Ama bütün kurtuluşu önce Allah’a sonra İngilizlere mediun olacağınızı bütün politikanızı böyle götürürseniz sonunda siz emparyalistlerin kuklası olursunuz ve milli mücadele karşısında yer alırsınız. Tabi Atatürk ve arkadaşlarının idam edilmesini onaylarsınanız millet ayağa kalkar! Yani çok ciddi bir din savaşı yaşanıyor bir taraftan da.

Bunun özeti şudur; Mustafa Kemal ve arkadaşları padişahın emrine aykırı olarak silahlandılar. Asileri tabii ki yok etmemiz gerekirdi. Bunu biz yapamıyoruz.

ATATÜRK ARKADAŞLARINI SATTI MI?

Dündar: Atatürk bir devrimci, devrimler kolay olmuyor. Son zamnalarda yüksek sesle dile getirilen iddialaradan biri de Atatürk’ün dostlarını satan bir kişiliğe sahip olduğu şeklinde. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Özakman: Bunlar da yeni yalanlar… Atatürk hiçbir arkadaşını satmamıştır! Atatürk’ün bazı arkadaşları Atatürk’ü satmıştır. Daha doğrusu Türkiye’nin kurtuluiunu satmışlardır. Kötü niyetle mi? Hayır… Ufukları çok dardı. Yani Latin alfabesine geçileceği söylendiği zaman Kazım Karabekir olmaz diyordu. Alt üst oluruz diyordu ama hiçbir şey de olmadı.

Karabekir, Fevzi Çakmak’a diyor ki; ‘Biz Anadolu’ya ilk geçmiş olanlar sen ve İsmet de dahil, biz bir konsey olalım, her şeyi bize danışın’ Cumhuriyet böyle olur mu? Tabi söz konusu olmuyor. Yaklaşımları bu, çok hizmetleri geçmiş namuslu dürüst askerler ama Atatürk’ün sade asker dediği insanlar. Çok az kitap okumuşlar. Bir yerde Atatürk’ün devrimlerinin arkasında yer almışlar.

ÖZAKMAN’IN GÖZÜYLE ‘İNSAN’ ATATÜRK

Uğur Dündar, Turgut Özakman’ın bakış açısıyla asıl insan olan Atatürk’ün nasıl olduğunu sorunca, Özakman, kendi gözünden gördüğü Atatürk’ü anlattı.

İşte Turgut Azakman’ın gözüyle Atatürk,

“Çok vefalı, çok terbiyeli, kadınlara karşı son derece saygılı, Çapkınsa da istese bile o dönemde çapkınlık yapabilir mi? Ama cumhurbaşkanı olduktan sonra bir takım hanımefendiler Atatürk’e aygın baygın baktılarsa o da bunu reddetmemiş olabilir. Bana sorarsa bu da helaldir.”
Dündar: Askeri yönüyle, devlet adamı yönüyle nasıldı Atatürk?

Özakman: Çok ciddi bir askerdi, vazifede kimseyi affetmiyor. Özel hayatında biraz muzip, biraz şakacı. Bunu da bilin. Yani çok gülen, rahat keyifli bir adamdı. Hoyrat sözcüğü Atatürk için söz konusu bile olamaz. Tavla oynar, iskambil oynar, bilardoya merakı var. Her medeni insan gibi doğayı insanları seviyor. Köpeği var… Küçük çocuklara çok büyük sevgisi var. Atı bir hastalığa yakalanıyor. Atını öldürecekler. ‘Durun öldürmeyin, ben bir vedalaşayım’ diyor. Gözleri dolarak atıyla vedalaşıyor.

TARİHİNİZE İYİ ÇALIŞIN ÇAĞRISI

Özakman son sözlerinde Türk halkına seslendi; “Ne olur tarihinize iyi çalışın, kulaktan dolma sözlere inanmayın. O zaman devletimizin milletimizin büyüklüğünü anlayacaksınız.”

Kaynak : İnternetHaber

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

12 yorum

 1. Atatürk Dünyanın saydığı bir liderdir. Can DÜNDAR’ın yaptığı saçmalık. Atatürk’ü başka bir şekilde konumlandırmış. Atatürk’ün olmaması, Türkiye’nin bu denli olmamasıydı…

 2. Saçma sapan bir tartışma başından beri gereksiz.

  Sadece Mustafa’nın her insan gibi yaşayabileceğini ve içkide içebileceğini hatta bazen yalnız olduğunu öğrendi belkide bir çok insan. Ama içki içmesi yeni bilinen bir olay değil-di.

  Sadece gereksiz tartışma olarak görüyorum tüm bunları. Mustafa filmi adı üstünde Ulu önder Atatürkü değil sadece onu hissettiklerini ve sade ve aslında çok hareketli görünen fakat hiçte öyle olmayan yalnızlığı bence çok başarılı bir şekilde aktarılmış.

  Başarılı insanlara hemen aksi müdahale oluyor zaten. Meyve veren ağaç taşlanır misali..

  Ben Can dündarı gönülden tebrik ediyorum, Cesareti için!

  İnandığını yaptığı için!

 3. MUSTAFA KEMAL ATATURK!
  Dünyada bu isim bi mucize olarak anılıyor. Fakat kendi ülkesinde onu yerden yere vurmaya çalışıyorlar. Nasıl bi çelişki bu? İnsanlar gerçeklerden kaçmaya ve işlerine gelen sözlere inanmaya ne kadar daha devam edecekler merak ediyorum.

 4. 20. yyda eşi bulunmaz bir dünya lideri, günümüzde şu teknoloji çağında alkolik,kumarbaz,kadın düşkünü bir zavallı… Ne büyük bir çelişki değil mi? Halkın bu şekilde beynini yıkayıp laiklikten ve eğitimden bu kadar uzaklaştırılmasını kınıyorum.

 5. can dündara bu kadar acımasızca yaklasılmamalı bence..
  bir sarı zeybegi hazırlayanda o.. yazıları ,söylevleriyle herazamn atatürkcü oldugunu gösteriyor zaten..farklı bi acıdan yaklasmıs olabilir ama kesinlikle kötü niyetli oldugunu sanmıyorum..

 6. Meyve veren ağaç taşlanır.Mustafa Kemal ATATÜRK GEÇMİŞİMİZ,GELECEĞİMİZ,HÜRRİYETİMİZİN SEBEBİ…

 7. Can Dündar dürüst bir insandır. Yalan birşey yapacağına ihtimal vermem. Özel hayatının anlatılmasıda kötü birşey değil bana göre. Birde şimdiye kadar hiç Atatürkü böyle gerçekçi biçimde anlatan olmadı.

 8. bence dündar akıllı birisi bu filmin bu sonuçları doğuracağını(halkın gözünde kötü izlenim yaratacağını) kestirebilecek birisi.bu filmle MUSTAFA KEMAL halkın gözünden düşürülmeye çalışılıyor, bence film kasıtlı yapılmış.

 9. Ben öğretmenim. Öğrencilerimden filmi izleyenlerle konuştum. Filmi izledikten sonra kafalarında Atatürk hakkında olumsuz bir tablo oluşmuş. dündar kötü niyetli değilmiş madem. o zaman sebep olduğu bu kötü izlenimi düzeltmek te yine ona düşüyor. eğer iyi niyetliyse.

 10. Sıtkı SIYRILDI

  arkadaşlar ne zaman tapmaktan vazgeçeceksiniz mustafa kemal’e. bizzat kendisinin karşısında olduğu özgür düşüncenin üstünde ulaşılamaz bir konuma yerleştirdiniz, insani yönünü göz ardı ettiniz, alkolik olsa ne olur, zebani olsa ne olur, diktatör olsa ne olur? bunlar bu insanın bu ülke için yaptıklarının değerini düşürebilir mi? ama demokratik bir toplumda herkes ve herşey eleştirilebilmelidir. ayrıca onun yaptığı hiçbir kişisel iş bizi ilgilendirmez ama bunları hasıraltı etmeye çalışmak, yalanlar uydurmak ve saklamak bizi sadece geri götürür. bazıları nasıl peygambere toz kondurmuyorsa siz de o kadar bağnaz davranıyorsunuz,peygamberde mustafa kemal de hep şunu söylediler “biz insanız bizi bırakın fikirlerimizi yaşatın”.

 11. Sıtkı Bey’e katılıoyurum.Her şeyde sembolik tavırlar;türbanlıyım türbanlı olduğum için dindarım,içimde yaşadığım ortam Gazi Mustafa Kemal’in övüldüğü sevildiği bir ortam olduğu için Kemalistim,peki her ikisininde özünden haberdar olan insan sayısı,anlamaya çalışıp yorumlayan…
  Toplumun sana verdiği şekli al ve yaşa.
  Toplumun her kesiminde görüşlerinde sahte insanlar var çünkü görüşleri birilerinin görüşleri birileri yoksa görüşlerde yok.

 12. can dündar’ın yorumları çok doğru ben yürekten katılıyorum….kendisini çok tebrik ediyorum.

  Osmanlı padişahları atalarımız yerden yere vuruluyor bu büyük bir hakaret ”Muhteşem Yüzyıl ” adında osmanlı karalanmak üzere bir oyun oynatılıyor.oyun diyorum israilin oyunları
  gözünüzü açın ey ahali……..
  aman hürremin elbisesi yüzüğü dü bilmem ne seyretmeyin beğenmeyin bu saçma diziyi …aklınızı başınıza alın .
  mübarek atalarınızı düşünün Tarihi okuyun .kulaktan dolma bilgilerle tarih öğrenilmez

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.