Anasayfa / Kadınlar / Aslında hepimizin kullandığı bir uyuşturucu var!

Aslında hepimizin kullandığı bir uyuşturucu var!

Esrar, kokain, sigara, alkol, kumar bağımlılarından haberdarız. Belki uzaktan uzağa yazık diye iç geçiriyoruz o kişilerle ilgili olarak. “Aman, Allah düşmanımın başına vermesin diyoruz.” Çok üzülüyoruz, “nasıl kurtulacak” diyoruz, “bu illet çok fena” diyoruz. “Yuva yıkar, ölüme götürür, hastanelere düşürür, aile ocağını söndürür” diyoruz.

Peki kendi uyuşturucularımızdan ne kadar haberdarız? Yukarıdaki bağımlılıklar, belki sayıları az olduğu için, herkes tarafından kabul edilen ve belki de ne yazık ki parmakla gösterilen bağımlılıklar.

Peki toplumun çok büyük kesiminin bağımlılıkları hakkında neden çok fazla konuşmuyoruz?

Kabul etmesi zor olabilir, ama bu bir gerçek: Hepimiz bağımlıyız. Bir de bizimkinin daha kötü tarafı, farkında değiliz, veya inkar ediyoruz bu bağımlılıklarımızı. Reddettiğin şeyi de asla çözemiyorsun. Yani böylece, reddettiğimiz sürece bağımlılığımızı görmezden gelip hayatımıza devam ediyoruz. Çözmüyoruz. Hayat boyu bağımlı olarak yaşıyoruz.

Örnekler verelim hemen. Kadınlar en büyük bağımlılıklarını hayatlarındaki erkeklerle yaşıyorlar. Bağımlı oluyoruz ilişkilere, hayatımızdaki erkeğe. Mutsuz olsak bile, o ilişkideki mutsuzluğa bağımlı olduğumuz için çıkamıyoruz mutsuz olduğumuz ilişkinin içinden.

her kadın bir uyuşturucu bağımlısı aslında

Alışveriş bağımlılığımız var mesela. Kaçımızın ihtiyacı olmadığı halde aldığı hatta hiç giymediği onlarca ayakkabısı var? Kaçımızın hala ayakkabı almak isteği var? Ya çanta sayınız? Kıyafetlere girmeyeceğim bile. Bir de bunun mutfağına, evinin dekorasyonuna, halısına, perdesine sürekli para harcayanları var.

Para dedik, para bağımlılığımızdan bahsetmeden olmaz. Parasız kalmaktan o kadar korkuyoruz ki, kölesi haline gelmişiz. Belki sırf bu yüzden istemediğimiz ilişkilerden, sevmediğimiz işlerden çıkamıyoruz. Bazılarımız para verdiği için babasına, eşine iyi davranıp iki yüzlülük yapıyor, sonra da fahişelere kendilerini sattıkları için laf söylüyor! Paranın kölesi biz olmuşuz! Para için yaşayan, çalışan, nefes alan insanlar var.

Seks bağımlılarımız da var aramızda. Ancak birisinin kendisine dokunmasıyla kendisi değerli hissedeceğini düşünen kadınlar var, alkole sarılıp, kendini başka yataklara atan. Bir gece de olsa, yanında biriyle uyuyacak olmayı kendine kar sayan.

Saymakla bitmez. Hepimiz bir şeye bağımlıyız. Yapmadan duramadığınız her şey bağımlılık aslında. Spor bağımlılığı, televizyon dizisi bağımlılığı, internet bağımlılığı, yemek bağımlılığı, iş bağımlılığı, kontrol bağımlılığı, ilaç bağımlılığı, doktor bağımlılığı, aşk bağımlılığı bile var.

Bunların hepsi uyuşturucu. Yani aslında gerçekten hepimiz uyuşturucu bağımlısıyız. Hepsi bizi uyuşturuyor. Hepsi bir şeyden kaçmamız için bize yardım ediyor. Hepsi bir şeyin yerini tutuyor.

Şunu sormalıyız : Neyin yerini dolduruyorum bu bağımlı olduğum şeyle? Neyin yerine koyuyorum onu?

Burası başlangıç noktan olabilir. Buradan yola çıkarak, belki de kendinle ilgili harika şeyler keşfedersin… Belli mi olur, belki de, bunları kabul ederek, kendini daha çok seversin… Çünkü, neye bağımlı olursan ol, ne olursan, kim olursan ol, sen, çok güzelsin.

Çünkü Yaratan’ın bir suretisin.

Yazan : Esra Paça – Mobius Danışmanlık

Hakkında Esra PAÇA

Esra Paça, herşeyden önce bir kadın olarak, İstanbul’da doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Finans bölümününden birincilikle mezun oldu, daha sonra İngiltere’de Essex Üniversitesi’nden Uluslararası Yönetim dalında yüksek lisans diplomasını alıp Türkiye’ye döndü. Aldığı Bireysel Gelişim eğitimlerinden sonra Mobius Danışmanlık isimli kendi şirketini kurdu. Halen “önce kadın” Eğitimleri’yle, ataerkil dünyada, kadın gücünü, kadınlara hatırlatmayı hedeflediği eğitimler vermektedir.