Anasayfa / manşet / Mutluluk mümkün fakat isteğe bağlı..

Mutluluk mümkün fakat isteğe bağlı..

Birçok dostum, iyi bir işim, güzel bir evim var ancak yine de zihinsel, duygusal ya da fiziksel olarak acı çekiyorum. Neden içimde acaip acaip bir çok düşünce var? Niçin gelecek ile endişelerim var? Sevdiğim kişilere karşı farkı tepkiler verebiliyorum. Televizyon izlerken sinirlenip, tepem atabiliyor. Yolda yürürken karşılaştığım insanların tavırları beni mutsuz ediyor. Güzel birçok anım olmasına rağmen hala bazı bağımlılıklarım var. Ya da endişe, depresyon, acı ve strese dayalı duygusal sorunlarım olabiliyor.

İNSAN OLMAK HİÇ DE KOLAY DEĞİL!” diyor Ronald D Siegel, PsyD (Harvard Tıp’ta bir psikoloji profesörünün 25 sene asistanlığını yapmış, şu an meditasyon üzerine klinik çalışmalarını sürdürmekte ve Meditasyon ve Psikoloji derneğinin başkanı olarak görev yapmaktadır.) ve “MUTLULUK MÜMKÜN FAKAT İSTEĞE BAĞLI” diyerek psikolojik destek almadan da kişinin kendi başına bir şeyler yapabileceğini savunuyor. Ve bunu başarmak için meditasyonu (mindfulness= farkındalık) öneriyor.

mutlulugu-haketmek

Birisi tarafından terk edildiğinizde, en sevdiğiniz dostunuzun, eşinizin, kızınız ya da patronunuzla rekabete girdiğinizde meditasyon=mindfulness=farkındalık size çok yardımcı olabilir. Yüzyıllardır insanlık bu sorunları yaşıyor ve acı çekiyor.
Farkındalık geliştirerek bu sorunlar ortaya çıkmadan onları fark edebilirsiniz. Örneğin, sıcak ya da soğuk olduğunda gerçekte neyi protesto ettiğinizi, sevdiğinizi kaybettiğinizde gerçek sorunun ne olduğunu, farkındalık meditasyonu ile gün ve gün keşfetmeye başlayabilirsiniz. Yaşamınızda yarattığınız steresin aslında zihinsel bir alışkanlık olduğu ve bu alışkanlığın daha faydalı alışkanlıklara dönüştürmenin mümkün olduğunu keşfedebilirsiniz.

Doğu’da Hindu, budism ve taoist felsefeler, batıda hiristiyanlık, yahudillik müslümanlığın içinde dahi farkındalık meditasyonu var. Yazarlar, ressamlar, sanatçılar vb. gibi her an farkındalık meditasyonunun içindeler. Çünkü hepsinin bir şeyler yaratmak, geliştirmek için “açık bir zihin” e ihtiyaçları var.

Günlük yaşamınızda farkındalık meditasyonunu adapte ettiğinizde yaşamınızda mutluluk için alan açmış olursunuz.

“FARKINDALIK HER ŞEYDİR” ve de “ MUTLULUK MÜMKÜN FAKAT İSTEĞE BAĞLI”

Her Daim Sevgi ve Işıkla

Yazan : Sibel Kavunoğlu

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.