Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. İnsan İlişkileri
  3. Özgeçmişte (CV) Selfie Olur mu?

Özgeçmişte (CV) Selfie Olur mu?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 4 dk okuma süresi
22 0
cv fotografi nasil olmali

Türkiye’de özgeçmiş hazırlarken olmazsa olmazlardan biri de fotoğraf. Türkiye diyorum çünkü bazı ülkelerde özgeçmişte fotoğraf istemek ya yasak ya da uygun bulunmuyor. Genelde fotoğraf üzerinden yorumda bulunma veya ırkçılık gibi konular olduğu için fotoğraf kullanılmıyor. Bizde durum daha farklı. Yani fotoğrafsız cv ler direk çöpe atılıyor. Mülakata gelse fark yaratabilecek adaylar buna benzer teknik sebeplerden dolayı basitçe elenebiliyor.

Konsolos değiliz İK’cıyız!

Fotoğraflar için de farklı bir tavır takınıyoruz. Mesela erkeklerde takım elbisesiz vesikalık fotolar ciddiyetsiz bulunuyor. tek profilden doğrudan bakış, ve ciddi bir surat isteniyor. Yan profilden olan fotoları bile şiddetle eleştirenler var. Vize vermiyoruz! Konsolosluk çalışanı değiliz. Sadece şirketimizdeki açık pozisyona bir çalışan katmaya çalışıyoruz. Abartmaya gerek yok. Eğer kişiyi vitrin mankeni olarak çalıştırmayacaksak bu kadar vesikalık takıntısına gerek yok. Nerede kaldı yetkinlikler, pozisyonun gerekleri? Sırf fotoğraf yüzünden potansiyel yeteneği avcumuzda buruşturup çöpe mi atacağız?

Selfie’li Özgeçmiş

Geçtiğimiz günlerde bir ik cı arkadaşım twitterdan eline gelen cv de selfie fotoğraf olduğunu yazmış. İlginç bir durum. Peki neden olmasın? Bence olur. Hatta olmalı. Standart vesikalık istediğimiz adaydan yaratıcı fikirler mi bekliyoruz? Eğer çalışanı takım elbise ve o ciddi suratla çalıştıracaksan, standart vesikalığı isteyebilirsin. Ama rahat ve esnek bir ortam vadediyorsan, kurum kültürüne aile olgusunu işlediysen o vesikalık ciddi kaçar. Saç, sakal, kıyafet serbestse ve enerjik bir yapınız varsa, çalışanlardan yaratıcı olmalarını bekliyorsanız işte o zaman selfie çekilmiş cv yi özellikle istemelisiniz. Cv de fotoğraf kullanılmasının amacı kişiye dair bazı bilgiler vermekse eğer, ömründe sadece 2 düğünde takim elbise giymiş birini o fotoğraftan tanıyamayacağınızı bilmeniz gerekir. Ayrıca sırf özgeçmişe koymak için vesikalık fotoğraf çekinmek istemeyen bir nesile mensup olduğunuzu da unutmayın!

cv fotografi nasil olmali

Gülümseyen CV

Selfie olur dedik ama bir ölçüsü olmalı. Yani nişan veya düğün fotosu, arkadaşlarıyla çekildiği fotoğrafı koyanları da gördü bu gözler. İnanılmaz fotoğrafları cv ye ekleyen binlerce kişi olsa da bu risk alınmalı ve fotoğraflarda selfie istenmeli. Mesela yüzünü belli eden, özellikle gülümseyen bir fotoğraf olması daha samimi.

Bu öneri bir çok firma tarafından kullanılacak. Yeni nesil cv ler infografik gibi farklı ve net olacak. Bu dönüşüm içinde yer alanlar yani sadece yetkinlik bazlı kriterleri gözeten kurumların daha çok adaya ulaşma şansı olacak. Yeni kuşağın beklentilerini görmezden mi geleceğiz? Yoksa kuralları günün şartlarına göre güncelleyecek miyiz? Yenilikleri kovalayan ve kendini güncelleyen yapılar başkalarına da ilham oluyor.

Yazan : Ali Cevat Ünsal | Blog

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar