Anasayfa / Başarı Yazıları / Başarı sizi bulur

Başarı sizi bulur

Başarıyı, en son tadına bakılacak yiyecek, saklanacak bir obje olarak görmemeliyiz. O, her an elimizi uzatıp, alacağımız kadar yakınımızda… Ancak, hedef hakkında daha gerçekçi bir beklentiyi nasıl oluşturacağınıza bakmakta fayda var. Bunu planlamamız gerekir. 

Takvimimizi işaretlemeden önce plan yapın: Oturun, hedefe nasıl ulaşacağınızı tam olarak belirleyin. Bütün adımları tespit edin, hali hazırda hangi kaynaklara sahip olduğunuzu ve hangilerine ihtiyaç duyduğunuzu yazın. Sonra, her bir adımı tamamlamak için yapılacak tek tahminden daha doğru olacaktır. Çünkü daha küçük eylem öğelerini değerlendiriyor olacaksınız.

Çevrenizde hedefe ulaşmış örnek insanları seçin, gözlemleyin. Onlara başarı hakkında sorular sorun, başarıya ulaşmanın ne kadar sürdüğünü ve kendi tahminlerinin ne olduğunu sorun. Hangi engellerle karşılaştılar, süreç içinde ne kadar sürpriz olaylar yaşadılar, sonuçta neler hissettiler, yaşamlarına ne katmışlar?

Elinizdeki sıkı ama esnek planla birlikte küçük ya da büyük, önünüze çıkabilecek potansiyel engellerin listesini düşünerek birkaç gün ayırın, düşünün ve yazın. Sezgilere aykırı mı? Çok mu olumsuz? Sanmıyorum, bu planlamanın uzantısıdır, size zaman kazandırabilir. Sizi neyin yavaşlatabileceğini düşünmek bu engelleri aşmak için hazırlanmanıza yardım eder ve böylece hızlı destek almanızı sağlar. Bir engelin sebep olduğu ortalama gecikme süresini bulun ve bunu zaman tahminlerinizin içine dahil edin.

Bu adımları izleyerek hayalleriniz gerçeğe dönüştürmek için gerekli esas işe odaklanmanıza katkı sağlar. Neleri başarabileceğinize dair gerçekçi anlayışa sahip olduğunuzda başarıyı oluşturma sürecinin her adımından daha çok zevk alacaksınız. Hedeflerinize ulaştığınızda, kazandığınız başarının beklemekten daha fazlasına değdiğini göreceksiniz. Bu sizin hakkınız zaten…
 
 
Yazar : Psikolog Dr. Işın AKI

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.