Anasayfa / Bunları Biliyor musunuz? / Başarılı olmak için uykunuzun kalitesini arttırın!

Başarılı olmak için uykunuzun kalitesini arttırın!

Ruhsal ve fiziksel olarak dinlenebilmek, güne enerjik başlamak için birinci kural kaliteli bir uykudur. Uykunun süresinden çok kalitesinin önemine dikkat çeken uzmanlar, herkesin ihtiyaç duyduğu uyku süresinin farklı olduğunu ve dönemsel olarak değişiklik gösterebileceğini söylüyor. Çağımızın hızlı temposunda önerildiği gibi günde sekiz saat uyumak herkes için mümkün olmayabilir ama en azından bu süreyi verimli kılmak elimizde.

Ne yapmalı?

Biyolojik saatinizi ayarlayın: Biyolojik saatimizi her gün benzer saatlerde uyumaya alıştırmalıyız. Nasıl metabolizmamıza belli saatlerde ara öğün yapma alışkanlığı kazandırıp saate bakmadan acıktığımızı hissediyorsak, uykuya dalma ve uyanma saatlerimiz de bu şekilde belirlenebilir olmalı. Tabii ki hayatımız buna her zaman elverişli olmayabilir ama önemli olan genelde bu ritmi yakalayabilmek.

Hacmi büyük, kalorisi düşük beslenin: Yatmadan önce hafif, uykunuzu kaçırmayacak şeyler yiyin. 19.30-20.00 saatlerinde yediğinizi varsaydığımız akşam yemeğinizden iki saat sonra bir porsiyon mevsim meyvesi yanında bir çay bardağı kadar light yoğurt veya süt içmek hem besleyici hem de rahatlatıcı olacaktır. Ilık süte bir miktar tarçın ekleyerek sakinleştirici etki sağlayabilir ve kan şekeri dengesine de yardımcı olabilirsiniz.
Bitkisel çayları gün boyu tüketin: Kafeinli içeceklerden uzak durum. Insomnia yani uykusuzluk problemi çeken kişilere kediotu, fırıldak çiçeği, yulaf sapı ve papatya bitkilerinin kullanımı yardımcı olabilir.

Stres yapmayın: Yapılmayan işleri, ödenmeyen faturaları, sinirlendiğiniz sevgilinizi düşünerek yatağa girmeyin. Su stresten arınmak için en önemli yardımcılardan biridir. Stres atmak için oda ısısında su için, elinizi yıkayın, ılık bir duş yapın. Sizi mutlu eden olayları, kişileri, anları hayal ederek uykuya dalın.

Altı öğün kuralına uyun

Kendinizi şımartın: Minik hediyeler, kendinize ayıracağınız birkaç özel saat enerjinizi yerine getirebilir. Bunun için bir spa merkezinde bir gün veya hafta sonu geçirebilir, uzun zamandır almak istediğiniz bir kıyafeti alabilir, bir konsere ya da sinemaya gidip keyif yapabilirsiniz.

Vücudunuzu doğru besleyin: Uzun süreli zindelik hissi için güne mutlaka kahvaltıyla başlayın. Ekmek, mısır gevreği gibi karbonhidratlar serotonin denen hormonun salgılanmasına neden olarak rahatlatıcı bir işlev görürler. Basit şeker oranı yüksek besinlerden, kafein oranı çok yüksek olan içeceklerden uzak durun. Bunlar günün ilerleyen saatlerinde sersemlik hissi yaratabilir.

Altı öğün kuralına uyun; üç ana, üç ara öğün beslenmeyi hayat felsefesi haline getirin. Taze ve mevsime uygun sebze ve meyveleri yemeye çalışın.
Alkol tüketmemeye özen gösterin. Mayalı içecekler bazı bireylerde uyku hali yaratabileceği gibi bazı kişilerde ani enerji iniş çıkışlarına neden olabilir. Özellikle enerji içecekleri veya bunlarla hazırlanan alkollü içecekler gece boyunca kişilere enerji sağlarken, uyku kalitesinin çok düşük olmasına yol açabiliyor.

Uykusuzluk ya da uykuya aşırı meyil vücudun belli vitamin ve mineraller açısından fakir olduğunu gösterebilir. Bunun için kan tahlilleri yaptırmalı, gerekli destekleri uzman kontrolünde almalısınız.
Yazan: Taylan Kümeli
Kaynak :
www.milliyet.com.tr

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

18 yorum

 1. biraz daha fazla bilgi olsa arama motoruna yazılan şeylerin cevapları net olsa daha güzel site olacak

 2. Guzel yanitebrıkler memnun kaldım.Arkadaşlarımada tavsiye ettim.

 3. yaa birazdaha acık olamazmısınız ?günde 6 saat nasıl bı uyku sitemi ?

 4. birazdaha guzel olsaymıs olurmus yanı guzel sayılır.

 5. Temel unsurlardan bahsedilmiş, kaliteli uyku için yapmamız gerekenleri öğrenmeye başlamak için iyi bir yazı.

 6. Gayet güzel açıklamişsınız ama ben fazla kafaya taktığım için uykuyu iyi alamıyom o sorun var işte.nys güzel açıklamışsınız.

 7. fazla uyku durumunda test yaptırılmalı diyosunuz ama daha açıklayıcı bir şekilde ne testi yaptırılacağı isim olarak yazılsa çok daha iyi bir yönlendirme olur.teşekkürler.

 8. şimdi iyi site ayarlamıyorlar nedense benim bunlara derek yok çok akıllı bir çocuğum bunu unutma

 9. yazı güzelmişte ama fazla bilgi daha çok işe yarar

 10. kendinizi çok görüyorsunuz herhalde a. ama bence sadece sizin gözünüzde öylee

 11. çok güzel bir site çok hoşuma gitti böyle yazılar hepimizin gelişimi için çook önemli tebrikler!!!!!

 12. yha evet bu bilgiler bizim münazara için yeterli deilki biraz daha bilgi olsa tam spr olur yhane…..!!!!!!!11

 13. Teşekkürler.

 14. Komşu yapı firmasında çalışıyorum yöneticiyim bilgileriniz gayet güzel insanlara yardımcı olmak kadar güzel bir şey yok.

  yalnız bu bilgilerinin yanında vucudun egzersiz ve sporada ihtiyacı var egzersiz ve spor bilgiyle pekiştirilse daha güzel sonuçlar alınır

  çalışmalarınızda başarılar

 15. oo bu bilgiler süpeeeeeeer:D

 16. Hıı bu bilgiler güzelde. ben normal olarak uyumak istiyorum ama düşüncelerden dolayı uyuyamıyorum genelde bunları az çok hepimiz yaşarız aksı halde bunlara dayanarak ne yapmamız gerekiyor bilgi verirseniz bu konuda neye başvurmamız gerekir. teşekürler çalışan arkadaşlara

 17. Düzenli uyku uyumak önemlidir. Uyumaktan kastın da saatlerce uyku olmadığını anladık.
  Uyku kalitesi çok önemli. Uyku kalitesi nasıl artar sorusuna güzel cevap olmuş.

 18. Uyku ile başarı ilişkilendirilmiş.
  Kaliteli uykunun önemi ne kadar büyük.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.