Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Beklentiler Hayatımızı Yönetir mi?
Genel

Beklentiler Hayatımızı Yönetir mi?

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 3 dk okuma süresi
72 0
Beklentiler

Beklentiler hayatımızı yönetirler. Beklentileri çok kabaca dört alana ayırmak mümkündür.

  • Hayattan beklentilerim
  • Kendimden beklentilerim
  • Diğer insanlardan beklentilerim
  • Diğer insanların benden beklentileri

Hayattan beklentiler konusunda gerçekçi olmayı öneriyorum. Bu önerimin bir temeli var. İnsanın mutluluğu gerçekleşen ile beklenti arasındaki farktan kaynaklanır. Çok basit bir örnek vereyim, bir tanıdığınız size maddi yardımda bulunacağını söyledi, kafanızda bin TL yardım eder diye düşündünüz, 500 TL verirse mutsuz olabilirsiniz tamamen havadan gelmesine rağmen.

Dolayısı ile zaman zaman hayattan olan beklentilerimizi gözden geçirmekte yarar vardır.

Beklenti Nedir?

Beklenti nedir tarafını da şu şekilde açıklayalım :

  1. Bir olgunun sonunda olması umulan, gerçekleşmesi beklenen şey.
    “Bu konuda kimi beklentilerimiz var”
  2. belirli bir olayın baş göstereceğinin sezinlenmesi sonucu ortaya çıkan ve canlıyı belirli bir dizi hareketlere hazırlayan coşkusal gerilim.

Kendimden Beklentiler

Kendimden beklentilerim konusu da çok önemli, çünkü kendime olan sevgimi, saygımı ve güvenimi belirleyen faktörlerden bir tanesi de bu, belki de en önemlisi. Yaptığım hiçbir işten tatmin olmayıp sürekli çıtayı yükseltirsem yani kendimden olan beklentilerimi hep çok yüksek tutarsam bunun getireceği tatminsizlik hissi ile baş etmem de git gide zorlaşır.

Diğer İnsanlardan Beklentiler

İnsanlardan beklentilerim de diğer önemli bir konudur. Çünkü ilişkiler dediğimiz hayatın temel alanlarından birisi üzerinde çok büyük etkisi olur. Diğer insanlardan olan beklentilerimiz ile ilgili aklımızda tutmamız gereken konu bunun bizim kontrolümüzde olmayan bir alan olduğu gerçeğidir.

Diğer insanların bizden beklentiler ise en çok dikkat etmemiz gereken alanlardan bir tanesidir. Siz kendi hayatınızı hayattan olan beklentilerinize ve kendinizden olan beklentilerinize göre yönetmelisiniz, bu denklemin içine diğer insanların sizden olan beklentilerini yerleştirirseniz hedefe ulaşmanıza rağmen mutsuz olabilir ve bu benim yaşamak istediğim hayat değildi diyebilirsiniz.

Çok önemli ve geniş kapsamlı bir konuda sadece ana başlıklar itibarıyla kısa bir yazı yazdım, gerekirse ileride her bir alt başlık için daha detaylı yazılar paylaşırım.

Sevgi ile kalın.

Yazan : Mert Çuhadaroğlu

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar