Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim forumu misyonu taşıyan kendinigelistir.com sitesi Özgür Şahin tarafından hayata geçirilip, geliştirilmektedir. © 2024. Tüm hakları saklıdır.

  1. Anasayfa
  2. Hayatınızı Değiştirmek için Odağınızı Değiştirin
Genel

Hayatınızı Değiştirmek için Odağınızı Değiştirin

Özgür ŞAHİN Özgür ŞAHİN -

- 4 dk okuma süresi
12 0
Odağınızı Değiştirerek Hayatınızı Değiştirebilirsiniz

Hayatınızı değiştirmek ve daha iyi bir hayata ulaşmak düşündüğünüzden daha kolay. Odaklanmayı seçtiğiniz şey, sahip olduğunuz hayatın daha iyi yanlarını ortaya çıkartmanızı sağlayabilir. Sıkıcı bir işe sahip, kötü bir gün geçirmiş veya bir ayrılık yaşamış olabilirsiniz. Gün içinde ne yaşadığınız değil, sorunlarla karşılaştığınızda neye odaklandığınız önemlidir.

İş yerinde çalışırken arkadaşlarınızla geçireceğiniz geceyi düşünürseniz, sıkıcı işiniz artık sizi rahatsız etmeyecektir. Bu, işinize yeterince dikkat etmeyeceğiniz anlamına gelmez, ancak arkadaşlarınızla geçireceğiniz geceyi günün sonunda ulaşılacak bir amaç olarak düşünmelisiniz.

Winifred Gallagher (bilimsel gelişim hakkında yazan bir yazar), odaklanma ve mutluluk arasında bir bağlantı olduğunu keşfetti. Kanser olduğunu öğrendikten sonra Gallagher:

[box type=”shadow” ]“Bu hastalık bütün dikkatimi kendi üzerinde toplamak istiyordu. Fakat ben tam aksine, dikkatimi elimden geldiğince hayatıma yöneltmeliydim.”[/box]

Gallagher, etrafta dolaşarak, film izleyerek ve bir kadeh şarap içerek hayatına odaklandı. Yatakta kalmayı ve tedavi edilmeyi beklemeyi seçebilirdi, ancak odağını olumlu şeylere yönlendirerek hayatını kolaylaştırdı ve daha yaşanılır hale getirdi.

Hayatınızı Değiştirmek ve Odaklanmak

Hayatınızı değiştirmek için hayata bakış açınızı ve davranışlarınızı değiştirmelisiniz.

İnsanlar genellikle ayrıntıların hayatlarını daha iyi hale getirmekte önemli olmadığını düşünürler. Mutlu olmak için iyi bir iş ve

Hayatınızı Değiştirmek
Odağınızı Değiştirerek Hayatınızı Değiştirebilirsiniz

arabaya sahip olmak, terfi almak gibi büyük değişiklikler olması gerektiği düşünülür, ancak araştırmalara göre gerçek, düşünülenden çok farklıdır. Dünyaya bakış açımız, beynimiz tarafından odaklandığımız şeyle inşa edilir. Gallagher, kanser tedavisine odaklansaydı, umutsuz bir hayatı olurdu, ancak dikkatini bir kadeh şarap içmeye yönlendirdi.

Hayatımı Değiştirmek İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Hayatımı değiştirmek istiyorum ne yapmalıyım sorusu sıklıkla karşılaştığımız suallerden biri.

Küçük ayrıntılar hayatınızı değiştirebilir, mutlu olmak için yeni bir araba almanıza gerek yoktur.

Laura Carstensen tarafından yürütülen bir deneye göre, deneklerin beyni pozitif / negatif görüntülere maruz kalırken fMRI tarafından izlendi.

Araştırma, genç deneklerin amigdalasının hem pozitif hem de negatif görüntüler tarafından aktive edildiğini, ancak daha yaşlı deneklerin amigdalasının sadece pozitif görüntüler tarafından aktive edildiğini gösterdi. Bu, daha yaşlı deneklerin olumsuz görüntüleri nasıl görmezden gelmeyi öğrendiklerini gösteriyor, bu da hayatınızda nasıl mutlu olabileceğinizin formülünü açıklıyor.

Hayatı Değiştiren Alışkanlıklar

Hayatı değiştiren alışkanlıklarla ilgili birçok maddeyi birçok yazıda bulabilirsiniz. Sitemizde de buna benzer birçok yazı yazdık. Ancak bu başlıktan ziyade şunu söyleyebiliriz :

Hangi durumda olursanız olun, hayatınızı daha yaşanabilir kılmak için odağınızı olumlu şeylere yönlendirmeye çalışın. Hayatınızda her zaman sevmediğiniz şeyler olacak. Negatifi görmezden gelmek onu kabul etmekten daha zor, ancak olumsuz şeyleri bir kez nasıl görmezden geleceğinizi öğrenirseniz, sahip olduklarınızla mutlu olmayı öğrenmiş olacaksınız.

Kaynak : Pür Dikkat, Cal Newport

Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

İlgili Yazılar