Anasayfa / Kadınlar / Belki ağlamak güçsüzlük değil, aslında güçlü olmanın ta kendisidir

Belki ağlamak güçsüzlük değil, aslında güçlü olmanın ta kendisidir

İçimde bir duygu var. Ağlamak istiyorum. Ama neden ağlamak istediğimi bilmiyorum. Aslında üzgün değilim ki. Bilmiyorum. Belki de gözyaşları bize yanlış anlatılmıştır yıllarca… Belki gülmekten ağlayabildiğimiz gibi, duygularımızla barışıp, başımıza ne gelirse gelsin, yaşadıklarımızla barıştığımızda da, belki gülmek için veya ağlamak için değil de, sadece hissedebileceğimiz için ağlayabiliyoruzdur… Belki ağlamak bize yanlış öğretilmiştir.

Duygularını hissetmenin, hissedebildiğin kadar gösterebildiğin, onları zayıflık olarak değerlendirmek yerine, belki de hissetmek ve gösterebilmektir asıl güçlü olmanın göstergesi. Ağızdan çıkan sözler, düşünceler belki bizi yanıltabilir ama bir insanın hissettiği duyguların yalanı olmaz ki. Hissediyorsan gerçektir, oradadır. Sana kalan da onu anlayıp, o duygunla barışmandır. Çoğumuz içimizden ağlıyoruz mesela. Doyumsuz hayatlar yaşıyoruz. Sevmediğimiz işlerde, istemediğimiz ilişkilerde, belki hoşlanmadığımız bedenlerde yaşıyoruz. Belki başka bir şehirde, başka bir adamla, başka bir hayat yaşama hayallerin var, uzaklara dalıp kurduğun… Ağlamanı kimse görmesin, ne yazar? Sen içeriden ağlıyorsun zaten. Belki bunu kendine bile itiraf etmiyorsun. Bir damla akıyor gözünden, aceleyle siliyorsun. Çünkü bilmiyorsun ki, ağlamak zayıf olduğunun değil, aslında yaşadığının, hissettiğinin, duygularını gösterebildiğin için güçlü olduğunun göstergesi.

ağlamak güzeldir

Belki de o kadar mutlusun ki, için içine sığmıyor, duygulanıyorsun, yine yaşlar boşalıyor gözünden. Sevgilini çok uzaklara gönderirken de ağlıyorsun, aylar sonra döndüğünde, onu kucaklar