Anasayfa / Beyin Gücü / Beyninizi zinde tutmak elinizde!

Beyninizi zinde tutmak elinizde!

İngiltere’de beyin hücreleri konusunda yapılan geniş çaplı bir araştırma, İngiliz The Times Gazetesi’nde yayınlandı. Makalede dinç bir beyin için yapılması gerekenler yazıyordu. İşte uzmanından zinde beyin önerileri :

Terleyin: Egzersiz, verimli çalışmak için bol oksijene ihtiyaç duyan beyin hücrelerinin gıdası gibidir. Böylece beynin öğrenme ve hatırlama becerisi güçlenir.

Balık yiyin: Yüksek Omega-3 içeren sardalya ve ton gibi yağlı balıkları tüketmek zekayı attırır. Konsantrasyon ve okuma yeteneğini geliştirir. B vitamini ve protein açısından zengin besinler de beyindeki iletişimi hızlandırır.

Lavanta koklayın: Lavanta kokusu işe konsantrasyonu artırır. Özellikle öğle aralarında, çalışmaya başlamadan önce lavanta koklayın.

Mola verin: Uzun ve aralıksız çalışma saatleri ters etki yaparak beynin verimini düşürür. Araştırmalar her 40 dakikalık çalışmadan sonra 20 dakikalık ara vermenin, sonraki 40 dakikaya hazırlanmak için gerekli olduğunu savunuyor.

İyi bir uyku çekin: Gece 7-8 saatlik uyku beyin performansını en üste taşır. Ayrıca gün ortasında 30 dakikalık bir kestirme beynin şarj olmasını sağlar.

Sakız çiğneyin: Sakız çiğneme beyne giden kanı yüzde 20 artırıyor. Böylece hafızayı kuvvetlendirip, stresi azaltıyor.

Su için: Yüzde 80´i su içeren beynimiz, su içmediğimizde küçülüyor. Bu sebepten her gün 1.5- 2 litre arasında su içmek gerekiyor.

Kırmızıya bakmayın: Kırmızı görmek özellikle sınavda başarıyı düşürüyor ve öğrencide motivasyon düşüklüğü yaratıyor.

Sıcak çikolata için: Yatmadan önce içilecek bir bardak sıcak çikolata zekayı artırıyor. Kakao özellikle yaşlıların zihnini açıyor.

Rock dinleyin: Araştırmalar rock müziğin de, klasik müzik kadar öğrenmeyi ve konsantrasyonu artırdığını gösterdi.

Rahatlayın: Rahat bir yere oturup gözlerinizi kapayın ve ayaklarınızdan boynunuza kadar tek tek kaslarınızın gevşediğini hissedin. Gerginliği atmak, sınavdaki başarınızı yükseltecektir.

Yetenek geliştirin: 6 yaş grubu üzerinde yapılan araştırmalara göre müzik ve resim gibi konularda eğitim gören çocukların IQ´ları daha yüksek oluyor.

Sınırlı teknoloji: SMS ve e-mail´i fazla kullanmak ve çok televizyon seyretmek zeka seviyesini düşürüyor.

Beyin jimnastiği yapın: Akıl oyunları, bulmaca ve zeka testleri çözerek beyninizi zinde tutabilirsiniz.

Alkol almayın: Alkol beyin hücrelerini öldürerek, öğrenme ve hafıza bölgesine zarar veriyor.

Kaynak : Bugün 

Hakkında Özgür ŞAHİN

Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim sitesi olan kendinigelistir.com projesinin sahibidir. 2006 yılından bu yana #kişiselgelişim alanında birçok yeniliği bünyesinde bulundurduğu sitede "beden dili, iletişim teknikleri, başarı hikayeleri, motivasyon teknikleri, özgüven gelişimi" gibi bir çok ana tema üzerine yazar, çizer, karalar, öğretmeye çalışır.

9 yorum

 1. yani kısacası sağlıklı yaşam için gerekenler….

 2. özellikle rock müzik dinleme olayı çok hoşuma gitti ve beklemezdim. Ama beni büyük ölçüde başarılı yaptığı kesin.

 3. geçen yıl neden yazılı sonuçlarımın kötü geldiğini anlıyorum.okul formalarımız KIRMIZI renkteydi(ya da ben çalışmıyodum=)))))

 4. merhaba dostlar özellıkle YÜRÜYEREK cep telefonnunuzdaki her hangi bir oyunu oynayın bu beynınızın her 2 yarım küresinide calıştırır bunu devamlı yapın kısa sürede neticesını görürsünüz bu bir nevi beyin egzersizidir sevgiyle kalın dostlar

 5. ya bizim okulun formalari kirmizi nolcak simdi

 6. Okul forması kırmızı olanlar formalarına çamaşır suyu döksünler ve kaza süsü versinler. Sevgililer ise kırmızı gül vermeyi bıraksınlar birbirlerine. Bir arkadaşta yürüyerek telefonda oyun oynayın yazmış. Yürürken kendi kendimize konuşsak aynı işlevi görür mü? Şaka bir yana deneyecem söylediğini :D

 7. yeterli uyku,spor,doğru beslenme,beyin jimnastiği,
  su içme.sakız çiğneme…
  iyi motive de bence bir o kadar gerekli *iyi bir öğrenim için*.!
  ah bir de şu ülkemizde iyi şartlar olsa…
  Türk insanı zaten zekidir.!

 8. Randstad Türkiye

  Beyninizi Zinde Tutacak Etkinlikler; Kelime öğrenin,Hikâye anlatın,Test yapın. . Teşekkürler.

 9. Yorum yapan değerli kullanıcılarımızın da dediği gibi..

  Aslında Türk insanına özgü bir zekamız var. Elbetteki kıvrak. Ancak bu kıvraklığı daha da çabuklaştırmak, pratiğe dökmek ve hız kazandırmak da elimizde..

  Yediklerimiz, tükettiklerimiz, verdiğimiz, aldığımız ve yaptığımız her şeyin önemi var.

  Özellikle bunların altını çiziyor yazı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.